Aktualności

Aktualności Oddziałów

NFZ bliżej Pacjenta - Dzień Otwarty w oddziałach wojewódzkich NFZ

28-06-2016

Kilka tysięcy osób odwiedziło w ramach Dnia Otwartego „NFZ bliżej Pacjenta” siedziby 16 oddziałów wojewódzkich, delegatur i punktów obsługi pacjenta NFZ w całym kraju. Blisko dwa tysiące ubezpieczonych odebrało Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wszyscy, którzy w sobotę 26 czerwca br. zawitali do Funduszu, mogli również załatwić sprawy, na które w zwykłe dni nie mają czasu. Ponadto eksperci udzielali informacji na temat skutków nadużywania leków.

Tematem wiodącym Dnia Otwartego były bezpieczne wakacje z NFZ w kraju i za granicą. Pracownicy Funduszu przypominali zasady korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, informowali, gdzie należy się udać po pomoc medyczną w przypadku nagłego zachorowania w trakcie urlopu w Polsce, poza miejscem zamieszkania. Eksperci z oddziałów wojewódzkich NFZ doradzali, jak należy zapakować wakacyjną apteczkę, a także przypominali, aby wszystkie osoby, które przyjmują leki, pamiętały o ich zabraniu na letni wypoczynek.

Osoby, które w minioną sobotę zawitały do Funduszu, oprócz wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, miały też możliwość uzyskania danych dostępowych do konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP), a także sprawdzenia swojego statusu ubezpieczenia. Pacjenci mogli również potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne, złożyć wniosek do sanatorium oraz uzyskać informacje o miejscach i zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w spotkaniach dotyczących polipragmazji, czyli nadużywania leków. W większości oddziałów NFZ dyżurowali eksperci, którzy przestrzegali przed skutkami przyjmowania wielu leków równocześni oraz odpowiadali na pytania wszystkich zainteresowanych tym tematem.

W wielu oddziałach można było wykonać bezpłatnie np. badania ciśnienia krwi czy poziomu cukru we krwi. W Łódzkim OW NFZ rozdawano także „Pudełka życia”, w których umieszcza się wszystkie ważne informacji o pacjencie. Pudełko przyda się w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze czy strażacy muszą szybko reagować, a brak kontaktu z chorym, np. po wylewie czy udarze może dramatycznie opóźnić akcję.

źródło - Biuro Komunikacji Społecznej

 

Wszystkie aktualności