Aktualności
Aktualności Centrali
Informacja dla świadczeniodawców i aptek
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi terminów realizacji recept lekarskich, informuję, że zgodnie z opinią Zespołu Radców Prawnych Centrali NFZ ostateczny termin realizacji recept wystawionych w dniu 30 czerwca 2005r. (na blankietach recept nienumerowanych stosownych w tych OW NFZ, które dotychczas nie wprowadziły systemu ich numerowania), przypadnie w różnych terminach (z uwagi na rodzaj preparatu § 18 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich) najpóźniej dnia 30 sierpnia 2005r. A zatem w każdym przypadku recepta wystawiona 30 czerwca 2005r., jeżeli nie zostanie zrealizowana tego dnia, będzie realizowana równolegle z receptami spełniającymi wymogi w/w rozporządzenia tzn. z receptami numerowanymi.
Ponadto wobec pytań na temat terminu realizacji recepty (tzn. sposobu obliczania 30 dni ważności recepty) informuję, że zgodnie z opinią Radców Prawnych NFZ sytuacja przedstawia się następująco:
Do obliczenia 30 dniowego terminu realizacji recepty zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego od art. 110 do art. 116. Wskazane przepisy kodeksu cywilnego nie normują całokształtu problematyki terminów, ale jedynie sposoby obliczania.
Przepisy te mają charakter reguł interpretacyjnych ustanowionych na wypadek, gdy ustawa, orzeczenie sądu, decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna nie określa sposobu obliczania terminu. W związku z tym przepisy te mają zastosowanie także do terminów uregulowanych w ustawach szczególnych. A zatem ustalają, kiedy upływa 30 dniowy termin realizacji recepty należy stosować zawarte w w/w przepisach reguły.
Po pierwsze - termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia (art. 111 §1 kc). Czyli realizacja recepty możliwa jest do godz. 24 ostatniego dnia.
Po drugie - jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło (art. 111 §2 kc). Zdarzeniem jest fakt (czynność) wystawienia recepty a zatem kolejne 30 dni należy liczyć od dnia następnego po dniu uwidocznionym na recepcie.
Po trzecie - jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego (art. 115 kc). Dniami wolnymi od pracy są: niedziela oraz 1 stycznia, drugi dzień Wielkanocy, 1 i 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia.
Po czwarte - sobota nie jest dniem uznanym ustawowo za wolny od pracy w rozumieniu art. 115 kc - uchwała SN (skład 7 sędziów) sygn. III CZP 8/03 posiadająca moc zasady prawnej.
źródło - Zastępca Prezesa do Spraw Medycznych
Ostatnio zapisany: 14.07.2005 r. Norbert Tyszka