Aktualności
Aktualności Centrali
Informacja prasowa
Zarządzenia w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Poprawa opieki zdrowotnej nad pacjentami w godzinach poza funkcjonowaniem gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej to główny cel podpisanych dzisiaj, 23 kwietnia br., przez Prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz zarządzeń w sprawie nocnej i świątecznej opieki. Najważniejsze zmiany dotyczą możliwości przeprowadzenia na miejscu koniecznych badań diagnostycznych, obecności w zespołach pediatrów, internistów, lekarzy rodzinnych oraz zwiększenia dostępności do świadczeń.
W trakcie trwających miesiąc konsultacji nad zarządzeniami w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, dotyczącymi kryteriów oceny ofert w postępowaniu konkursowym oraz warunków i realizacji umów, do Funduszu wpłynęło 184 szczegółowych uwag do zaproponowanych w zarządzeniach zmian, nadesłanych przez 51 podmiotów. Część z nich została uwzględniona, m.in. dotyczy to wyższej oceny również dla zespołów mających w składzie lekarza rodzinnego, internistę.
Zarządzenia wprowadzają nowe elementy w kryteriach oceny ofert w postępowaniu konkursowym oraz nowe rozwiązania w zasadach udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Tak więc będą dodatkowo punktowane zespoły z lekarzami pediatrami, jak również lekarzami specjalistami posiadającymi specjalizację lub będącymi w trakcie specjalizacji w dziedzinach medycyna rodzinna lub choroby wewnętrzne. Ponadto, w nawiązaniu do uwag zgłaszanych zarówno przez świadczeniodawców, jak też przedstawicieli lokalnych samorządów oraz organizacji społecznych, zwiększono preferencje dla punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zlokalizowanych w centrach administracyjnych, o największej gęstości zaludnienia w danych obszarach zabezpieczenia.
Zgodnie z zapowiedziami, w zarządzeniu doprecyzowano oceniane preferencyjnie dotychczasowe wymagania dotyczące transportu sanitarnego oraz diagnostyki RTG i laboratoryjnej. Ponadto na dodatkowe punkty mogą liczyć również świadczeniodawcy posiadający sprzęt lub systemy umożliwiające rejestrację i archiwizowanie zgłoszeń pacjentów.
rzecznik prasowy Andrzej Troszyński
źródło - Rzecznik Prasowy NFZ
Ostatnio zapisany: 7.05.2013 r. Norbert Tyszka