Aktualności

Aktualności Centrali

Jak powinna wyglądać kompleksowa opieka nad pacjentem? – debata w WIM

18-10-2016

Kompleksowa czy koordynowana – jak w praktyce powinna wyglądać opieka nad pacjentem? Na ten temat w Wojskowym Instytucie Medycznym debatowali w poniedziałek (17 października) przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz lekarze i pacjenci.

Eksperci wspólnie podkreślili jak ważna jest koordynowana opieka zdrowotna w rehabilitacji, kardiologii oraz onkologii. Ministerstwo zapowiedziało zmiany w systemie rehabilitacji oraz leczeniu pacjentów z chorobami rzadkimi, a NFZ przedstawił efekty realizowanej obecnie opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży.

„Pacjenci zasługują na kompleksowy proces leczenia, podczas którego zrealizuje się wszystkie niezbędne kroki. Do tej pory nie leczyliśmy pacjentów tylko wykonywaliśmy procedury medyczne. Cieszę się, że od tego odchodzimy. Koordynowana opieka medyczna pokazuje drogę od pacjenta chorego do pacjenta zdrowego. Kompleksowo działające ośrodki wymagają pilnego wsparcia oraz dodatkowych pieniędzy, które pozwolą na pokrycie wszystkich kosztów leczenia” – zaznaczył prowadzący debatę gen. bryg. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Wiceminister Zdrowia Krzysztof Łanda zapewniał, że „nie ma odwrotu od wprowadzenia opieki kompleksowej”. Dodał, że „ważne w tym zakresie jest odejście od produkcji świadczeń medycznych na rzecz przejścia na kompleksowe leczenie pacjentów”.  Wiceminister przedstawił podejmowane przez resort zdrowia kroki oraz plany mające zapewnić pacjentom poprawę ich sytuacji i rozwój w zakresie wprowadzania kompleksowości leczenia.

Do planów resortu zdrowia odniósł się p.o. Prezesa NFZ Andrzej Jacyna, który podkreślił, że istotne w zakresie tworzenia kompleksowego leczenia jest połączenie prac Funduszu
z planami resortu zdrowia oraz AOTMiT. „Obecnie pacjent po odbytej chorobie, po opuszczeniu szpitala jest pozostawiony sam sobie, czekając niejednokrotnie na niezbędne świadczenia w tej samej kolejce co pozostali pacjenci. Chcemy, aby opieka nad pacjentem odbywała się w sposób ciągły. Spotkałem się z dobrym odzewem towarzystw naukowych i konsultantów krajowych. Obecnie pracujemy nad zmianami w kardiologii i onkologii. Chcemy przedłożyć Ministerstwu Zdrowia wypracowane wspólnie propozycje zmian” – podkreślał p.o. Prezesa NFZ Jacyna.

Dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Centrali NFZ Wojciech Zawalski przedstawił pierwsze efekty realizowanego do lipca br. programu koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. Wskazywał, że w ośrodkach, które realizują taki model opieki zmniejszył się odsetek cięć cesarskich, skrócił czas hospitalizacji poporodowej oraz hospitalizacji noworodka.

Podczas dyskusji, eksperci wielokrotnie podkreślali, jak ważne jest poprowadzenie procesu leczenia do samego końca oraz uzyskania pozytywnego efektu dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta. Proces pokonywania choroby nie kończy się bowiem w chwili dokonania zabiegu. Pacjent wymaga kompleksowości, odpowiedniego poprowadzenia go przez cały proces walki z chorobą, rozpoczynając od momentu wykrycia schorzenia, aż do powrotu pacjenta do normalnego funkcjonowania, a także monitorowania ewentualnego nawrotu choroby.

Więcej informacji o debacie na stronie Wojskowego Instytutu Medycznego

źródło – WIM/NFZ

Wszystkie aktualności