Aktualności
Aktualności Centrali
Komunikat
W związku z licznymi zapytaniami świadczeniodawców dotyczącymi wymagań dla zespołów ratownictwa medycznego uprzejmie wyjaśniam, że w art. 36 ust 2. ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191 poz. 1410, z późn. zm.) jednoznacznie wskazano, iż zespół ratownictwa medycznego wyposażony jest w specjalistyczny środek transportu sanitarnego, spełniający cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane.
Zgodnie z interpretacją przedstawioną przez Ministerstwo Zdrowia aktualnie obowiązującą w tym zakresie normą jest Polska Norma PN-EN 1789:2008 "Pojazdy mechaniczne i ich wyposażenie - ambulanse drogowe".
W niniejszej Normie Europejskiej określono wymagania dotyczące konstrukcji, badania, osiągów i wyposażenia ambulansów drogowych stosowanych do transportu i sprawowania opieki nad pacjentami oraz wymagania dotyczące przedziału dla pacjenta. Wyżej wymieniona norma nie zawiera wymagań dotyczących zatwierdzania i rejestracji pojazdu oraz szkolenia personelu, za które odpowiedzialność ponoszą władze państwa, w którym ambulans ma być zarejestrowany.
Polska Norma PN-EN 1789:2008 określa wymagania dla kategorii ambulansów drogowych wyznaczonych na podstawie wzrastającego poziomu leczenia, które może być wykonane.
Są to następujące typy ambulansów drogowych:
- Typ A: ambulans do transportu pacjentów - ambulans drogowy skonstruowany
i wyposażony do transportu pacjentów , co do których nie przewiduje się, że
zostaną pacjentami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Istnieją dwa typy
ambulansów do transportu pacjentów:
- typ A1: odpowiedni do transportu jednego pacjenta;
- typ A2 ): odpowiedni do transportu jednego pacjenta lub kilku pacjentów (na noszach i/lub w fotelu (-ach));
- Typ B: ambulans ratunkowy - ambulans drogowy skonstruowany i wyposażony do transportu, podstawowego leczenia i monitorowania pacjentów;
- Typ C: ruchoma jednostka intensywnej opieki ambulans ratunkowy - ambulans drogowy skonstruowany i wyposażony do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów.
Zgodnie z przedstawiona przez Ministerstwo Zdrowia interpretacją należy przyjąć, że ambulans ratunkowy (typ B) jest przeznaczony dla podstawowego zespołu ratownictwa medycznego, natomiast ambulans ratunkowy (Typ C) jest przeznaczony dla specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego.
źródło - Departament do Spraw Służb Mundurowych
Ostatnio zapisany: 19.03.2009 r. Norbert Tyszka