Aktualności
Aktualności Centrali
Komunikat DGL
24-11-2010
REGULAMIN ZESPOŁU KOORDYNACYJNEGO DS. CHORÓB ULTRARZADKICH
Sporządzony na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz.U. Nr 140, poz. 1148 z późn. zm.), Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 listopada 2009 roku Nr 65/2009/DGL z późn. zm. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie terapeutyczne programy zdrowotne oraz Komunikatu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 stycznia 2010 roku w sprawie powołania przez Prezesa NFZ Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich.
- Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich powołuje Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich działa przy ośrodku będącym realizatorem świadczenia "kwalifikacja i monitorowanie leczenia enzymatyczną terapią zastępczą w leczeniu chorób ultrarzadkich", zwanym dalej Jednostką Koordynującą.
- W skład Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich wchodzą specjaliści zajmujący się leczeniem chorób ultrarzadkich (w tym specjaliści pediatrii; chorób wewnętrznych; neurologii/neurologii dziecięcej; endokrynologii, genetyki).
- W posiedzeniach Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich mają prawo uczestniczyć z prawem głosu - przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w roli obserwatorów, bez prawa głosu - przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznej oraz Jednostki Koordynującej.
- Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych oraz Jednostki Koordynującej nie mają prawa głosu w trakcie dokonywania przez Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich kwalifikacji pacjentów do właściwego programu terapeutycznego.
- Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich kwalifikuje i weryfikuje skuteczność leczenia pacjentów w ramach programów terapeutycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia:
- Leczenie choroby Gaucher,
- Leczenie choroby Hurler,
- Leczenie choroby Pompe,
- Leczenie mukopolisacharydozy typu II (Zespół Hunter),
- Leczenie mukopolisacharydozy typu VI (Zespół Maroteaux-Lamy),
oraz innych programów wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Kwalifikacja do leczenia w ramach danego programu terapeutycznego odbywa się zgodnie z opisem świadczenia zamieszczonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia oraz Zarządzeniu Prezesa NFZ. - Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich wybiera spośród swoich członków na okres 3 letniej kadencji Przewodniczącego, Z-cę Przewodniczącego i Sekretarza.
- Posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich odbywają się, według przyjętego na dany rok harmonogramu. Harmonogram posiedzeń ustala na początku danego roku kalendarzowego Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego i przesyła informację o terminach posiedzeń Zespołu do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego mogą odbywać się poza harmonogramem na wniosek Przewodniczącego Zespołu lub Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Posiedzenia odbywają się przy udziale co najmniej połowy wszystkich powołanych przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia członków Zespołu Koordynacyjnego.
- Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich ustala wskazania do rozpoczęcia leczenia, kontynuowania oraz zakończenia terapii, jak również wskazania co do wielkości dawki, w oparciu o właściwie uzupełniony "Wniosek o zakwalifikowanie pacjenta do leczenia w programie (...)", który uzyska pozytywną opinię recenzenta, wybranego spośród członków Zespołu Koordynacyjnego. Podobnie rozpatrzony zostaje wniosek o kontynuację i zakończenie leczenia, na podstawie "Karty monitorowania pacjenta leczonego w ramach programu (...)".
- Kwalifikacja i weryfikacja skuteczności leczenia odbywa się na podstawie prawidłowo uzupełnionych wniosków o zakwalifikowanie pacjenta lub kart monitorowania terapii przesłanych listownie do sekretariatu Zespołu Koordynacyjnego, którego siedziba znajduje się przy Jednostce Koordynującej.
- Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich jest niezależny, a jego członkowie nie kontaktują się w sprawach pracy Zespołu, a szczególnie wydawanych opinii, z lekarzem prowadzącym pacjenta, pacjentem lub jakąkolwiek osobą, organizacją czy instytucją, która mogłaby być zainteresowana przydziałem leku. Wszystkie informacje, które mogą mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji mogą być zamieszczane jedynie w nadesłanym wniosku/karcie monitorowania.
- W wyjątkowych okolicznościach (tj. w przypadkach kiedy termin kolejnego, najbliższego posiedzenia Zespołu jest dłuższy niż 1 miesiąc), związanych przede wszystkim z koniecznością zapewnienia szybkiego dostępu do terapii bądź zachowania ciągłości terapii pacjentów będących w trakcie leczenia w danym programie terapeutycznym decyzję co do kontynuacji terapii, bądź przydzielenia leczenia może jednoosobowo podjąć Przewodniczący Zespołu lub Z-ca Przewodniczącego. Decyzja nie może zostać podjęta na okres dłuższy niż do czasu najbliższego posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich. W każdym tego typu przypadku na najbliższym posiedzeniu Zespołu musi zostać przedstawiony wniosek o zakwalifikowanie pacjenta bądź w przypadku kontynuacji terapii karta monitorowania leczenia pacjenta.
- Informację o wyniku rozpatrzenia wniosku Zespół Koordynacyjny przekazuje do Narodowego Funduszu Zdrowia i Jednostki Koordynującej. Obowiązek zawiadomienia ośrodka występującego z wnioskiem o kwalifikację do leczenia, kontynuację i zaprzestanie stosowania leku spoczywa na sekretariacie Zespołu Koordynacyjnego.
- Wnioski, stanowiska i uchwały Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich zapadają na posiedzeniach zwykłą większością głosów, w obecności Przewodniczącego lub Z-cy Przewodniczącego. W przypadku wystąpienia równoważności głosów, decydujący jest głos Przewodniczącego Zespołu lub w przypadku jego nieobecności Z-cy Przewodniczącego.
- Zespół wyraża swoje stanowiska w formie uchwał, stanowisk, wniosków. Dokumenty o których mowa, podpisuje Przewodniczący, a w razie nieobecności Przewodniczącego - Z-ca Przewodniczącego.
- Z posiedzeń Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich sporządza się protokół, który musi być podpisany przez Przewodniczącego lub Z-cę Przewodniczącego. Protokół jest przekazywany do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz do Jednostki Koordynującej.
- Zespół Koordynacyjny może występować do Ministerstwa Zdrowia oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia o dokonanie zmian w programie/programach terapeutycznych refundowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Każda osoba powołana przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w skład Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich ma obowiązek wypełnić formularz Zgłoszenia do Rejestru Korzyści.
- Obsługę administracyjno-biurową Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich zapewnia Jednostka Koordynująca.
źródło - Departament Gospodarki Lekami
Dodany:
24.11.2010 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 31.12.2010 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 31.12.2010 r. Norbert Tyszka