Aktualności
Aktualności Centrali
Komunikat GPF
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez członków Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pobierających wynagrodzenie z tytułu powołania (dalej „członkowie komisji”), NFZ informuje, że zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą o świadczeniach”, obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym są objęte osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Artykuł 41 ust. 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2021 r. poz. 1119, z późn. zm.), stanowi, że wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) powołują gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności inicjujące działania w zakresie określonym w ust. 1 oraz podejmujące czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Ci członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którzy zostali powołani w skład tej Komisji - spełniają przesłankę powołania określoną w art. 66 ust. 1 pkt 35 a ustawy o świadczeniach.
W sprawie wynagrodzenia przy powołaniu wypowiedział się minister zdrowia. Zgodnie z jego stanowiskiem, opublikowanym na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia
jako wynagrodzenie należy rozumieć wynagrodzenie otrzymywane przez osoby powołane do pełnienia funkcji na podstawie aktu powołania, tj. jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych.
NFZ przypomina też, że członkowie komisji, którzy zostali powołani przede wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu, powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego od 1 stycznia 2022 roku. Członkowie komisji, którzy są powoływani na bieżąco, powinni zostać zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego w terminie 7 dni od dnia powołania.
Źródło: Gabinet Prezesa Funduszu