Aktualności

Aktualności Centrali

Konferencja „Kalendarz(e) szczepień dorosłych”

17-04-2024

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH Państwowy Instytut Badawczy zaprasza na konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych”Konferencja organizowana jest z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień i odbędzie się w trybie hybrydowym, 23 kwietnia 2024 r.

23 kwietnia 2024 r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień NIZP PZH-PIB we współpracy z Biurem WHO Polska organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych”. 

Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia szczepień dorosłych i odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny - Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP PZH-PIB) w Warszawie. Temat tegorocznej konferencji wpisuje się w ogromną potrzebę uświadomienia nam, że profilaktyka chorób zakaźnych nie kończy się na dzieciństwie, i że szczepienia dorosłych to inwestycja w długie i zdrowe życie, zwłaszcza tych, którzy dotknięci są chorobami przewlekłymi.

DOŁĄCZ DO KONFERENCJI ONLINE

 

Szczepienia dla dorosłych

Szczepienie osób z chorobami przewlekłymi może przyczynić się do poprawy jakości życia poprzez zmniejszenie ryzyka zachorowania i ciężkiego przebiegu choroby, co pozwala na utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej. Jest ono istotne nie tylko dla ich indywidualnego zdrowia, ale również dla zdrowia społeczności oraz pozwala zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej.

Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień dorosłych pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch czy unikanie stresu. Szczepienia dorosłych są potrzebne na każdym etapie naszego życia, w zależności od wieku, stanu zdrowia, zawodu i stylu życia. Do niedawna szczepienia dorosłych w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi czy RSV.  

 

Kalendarze szczepień

Zaproszeni eksperci przedstawią kalendarze szczepień dorosłych dostosowane do wieku oraz stanu zdrowia pacjenta. Wyjaśnią, dlaczego szczepienia są tak bardzo potrzebne osobom dorosłym, zwłaszcza tym którzy są dotknięci różnymi chorobami towarzyszącymi. Na przykładzie pacjentów z cukrzycą, pacjentów kardiologicznych, pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, pacjentów z chorobami reumatologicznymi wykładowcy przedstawią dowody, ukazujące korzyści ze szczepień nie tylko u osób zdrowych, ale również wskażą, jak bardzo szczepienia potrzebne są osobom starszym oraz pacjentom z chorobami cywilizacyjnymi, a nawet pacjentom z zaburzeniami odporności.

Ważnym tematem konferencji będą również sposoby komunikacji o szczepieniach dorosłych. Skuteczna komunikacja na temat szczepień dorosłych może być kluczowym elementem promocji zdrowia publicznego i zwiększenia świadomości społecznej na temat znaczenia szczepień. Przekonanie dorosłych do szczepień może wymagać zastosowania różnorodnych sposobów komunikacji, które uwzględniają ich obawy, wątpliwości i indywidualne potrzeby. Odpowiednia komunikacja powinna przeciwdziałać negatywnym stereotypom i mitom na temat szczepień dostarczając rzetelnych informacji oraz promować pozytywne podejście do szczepień. Zwrócenie uwagi na odpowiednie sposoby komunikacji może przyczynić się do rozwinięcia skutecznych metod promowania akceptacji i zaufania do szczepień dorosłych.

Nasi Eksperci podpowiedzą jak efektywnie rozmawiać o szczepieniach w różnych sytuacjach, jak nie dać się złapać w pułapkę fałszywych informacji o szczepieniach, gdzie szukać pewnych, opartych na faktach informacji o szczepieniach, jak dopasować kalendarz szczepień do konkretnej sytuacji zdrowotnej.         

 

Rzetelne źródła informacji

Aby móc skutecznie komunikować szczepienia dorosłych potrzebne są materiały edukacyjne, które będą wpierać ten proces. Podczas konferencji zaprezentujemy 12 kalendarzy szczepień dorosłych, które powstały przy współpracy z ekspertami Polskiego Towarzystwa Wakcynologii i stanowią ważne narzędzie w promocji zdrowia publicznego i profilaktyki zdrowotnej. To spersonalizowane plany szczepień, dostosowane do wieku, stanu zdrowia każdej osoby dorosłej. Zawierają one zalecenia dotyczące szczepień przeciw różnym chorobom zakaźnym, które mogą stanowić zagrożenie dla osób dorosłych. W czasie konferencji posłużymy się również bazą wiedzy o szczepieniach dorosłych dostępną na portalu szczepienia.info, gdzie znajdują się zróżnicowane materiały graficzne (12 kalendarzy szczepień, infografiki, e-booki, podkasty, FAQ z wypowiedziami ekspertów) i na pewno będą znakomitym źródłem informacji i wsparcia dla pracowników ochrony zdrowia w rozmowach z pacjentami. W erze informacyjnej, gdzie fake news i dezinformacja mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego, ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo promowali wiarygodne źródła informacji o szczepieniach.

Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich.

Szczepienia dorosłych pomagają zapobiegać powikłaniom związanym z chorobami zakaźnymi, które mogą być bardziej dotkliwe i mają większe ryzyko wystąpienia u osób starszych lub z chorobami przewlekłymi. Promowanie szczepień dorosłych jest kluczowe dla zapewnienia kompleksowej ochrony zdrowia na każdym etapie życia oraz dla zapobiegania poważnym chorobom zakaźnym.

Kontynuowanie szczepień w dorosłym wieku pomaga utrzymać ciągłość ochrony zdrowia zapoczątkowanej przez szczepienia w wieku dziecięcym.

Strona konferencji

 

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH Państwowy Instytut Badawczy

Wszystkie aktualności