Aktualności
Aktualności Centrali
Poprawa dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej
Skrócenie kolejek, poprawa dostępności do świadczeń kosztochłonnej diagnostyki – tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM), operacji usunięcia zaćmy oraz poprawa kondycji finansowej szpitali to najważniejsze cele podpisanych przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zarządzeń. Jest to realizacja zapowiedzianych dwa tygodnie temu przez Ministra Zdrowia zmian.
Dzisiaj, 29 marca, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenia dotyczące ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie kosztochłonnej diagnostyki – tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM), oraz leczenia szpitalnego, dzięki któremu operacje usunięcia zaćmy będą finansowane bezlimitowo, zgodnie z rzeczywistą liczbą wykonanych badań i zabiegów. Pozwoli to na zmniejszenie liczby osób oczekujących na udzielenie świadczeń, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania. Zarządzenia gwarantują zwiększenie kontraktów placówek opieki zdrowotnej raz na kwartał, adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń.
Innym ważnym elementem jest zmiana wyceny w zakresach leczenia szpitalnego - chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych. Zmiana ta dotyczy ok. 300 z 667 grup z katalogu JGP, co oznacza, że obejmie blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale.
Działanie to jest odpowiedzią na narastające koszty udzielania świadczeń, w szczególności związanych z wynagrodzeniami personelu. Przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej szpitali, zasilając ich budżety łącznie kwotą ponad 680 mln zł. Warto dodać, że ponad 350 mln zł (54 proc.) trafi do szpitali I i II stopnia systemu PSZ (sieci szpitali), z których większość stanowią szpitale powiatowe.
To są najważniejsze rozwiązania podpisanych dzisiaj przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zarządzeń.
Teksty zarządzeń oraz uzasadnienia do nich znajdują się pod linkami:
Zarządzenie Nr 37/2019/DSOZ
Zarządzenie Nr 38/2019/DSOZ
Andrzej Troszyński, Rzecznik Prasowy