Aktualności
Aktualności Centrali
Poradnik Pacjenta: Szczepienie chłopców przeciw HPV
-
Wirus HPV nie wybiera — na zakażenie narażeni są tak samo chłopcy i dziewczynki.
-
Zarażony chłopiec może być nie tylko nosicielem wirusa, ale w przyszłości może zachorować na raka odbytu, prącia czy gardła.
-
HPV to jedno z najczęstszych zakażeń wirusowych na świecie. Aż 80% ludzi zetknie się z nim w ciągu swojego życia.
-
Twoje dziecko z dużym prawdopodobieństwem może znaleźć się w tej grupie. Dlatego chroń je już teraz i zaszczep je przeciw HPV.
Co to jest HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus - HPV) należy do rodziny ponad 200 sklasyfikowanych wirusów brodawczaka – niektóre z nich powodują łagodne lecz uciążliwe dolegliwości, a inne śmiertelne choroby takie jak rak szyjki macicy, odbytu, sromu czy pochwy oraz nowotwory nosogardzieli. Jest to wirus DNA, który wnika w komórki skóry i błon śluzowych.
Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV?
Zakażenie HPV należy do najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Dochodzi do nich zazwyczaj w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Bez względu na płeć partnerów.
- Transmisja HPV odbywa się głównie przez kontakty seksualne. Wirus może być także przenoszony przez kontakt „ciało do ciała” w obszarach genitaliów – zaznacza Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.
Jakie choroby wywołuje wirus HPV?
Wyróżniamy dwa typy wirusa HPV:
- niskoonkogenny, które powodują najczęściej łagodne zmiany na skórze takie jak:
- brodawki zwykłe i płaskie
- kłykciny kończyste, brodawki krtani
- wysokoonkogenny, które odpowiedzialne są za rozwój stanów przedrakowych, takich jak:
- raka szyjki macicy, pochwy i sromu u kobiet
- raka prącia u mężczyzn
- raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.
Zdrowie na pierwszym planie
Czym różni się 2-walentna szczepionka od 9-walentnej? Czy szczepienia są bezpieczne? Dlaczego istotne jest szczepienie chłopców? Rozmawiamy o tym z lekarzem rodzinnym Michałem Domaszewskim.
Dlaczego szczepienia przeciw HPV są zalecane dla chłopców?
1. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. Niemal każda aktywna seksualnie osoba zostanie zakażona wirusem HPV w ciągu swojego życia.
2. Wirus HPV powoduje zakażenia przenoszone drogą płciową. Transmisja wirusa jest również możliwa w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi lub skórą osoby zakażonej.
3. Nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn obejmują: raka prącia, raka odbytu, raka głowy i szyi.
4. Szczepienie przeciw HPV zapobiega również rozwojowi brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych).
5. Szczepienia mężczyzn chronią także pośrednio kobiety, ponieważ unikną one od nich zakażenia HPV. Przerywając łańcuch zakażeń, pomagają zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy i innych nowotworów wywołanych przez HPV.
Jak ustrzec chłopców przed zakażeniem wirusem HPV?
Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem ochrony przed zakażeniem HPV jest szczepienie.
Szczepionka mobilizuje układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał i uruchamia mechanizm służący zapewnieniu długotrwałej ochrony przed HPV, co udowodniono w badaniach klinicznych. Szczepiąc swoje dziecko możesz zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, w których przyczyną są wirusy HPV.
Czy wiesz, że…?
Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV.
Czy szczepienie przeciw HPV jest bezpieczne dla chłopców?
Szczepionki przeciw zakażeniom HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane zarówno przez dziewczęta jak i chłopców. Są jednymi z najlepiej przebadanych na świecie pod kątem bezpieczeństwa.
Niepożądane odczyny poszczepienne występują niezwykle rzadko i najczęściej objawiają się zaczerwienieniem w miejscu wkłucia lub niewielką gorączką. Zazwyczaj ustępują w ciągu 1-3 dni.
- Na setki szczepień przeciw HPV, do których kwalifikowałem, nie wystąpił żaden poważny NOP (niepożądany odczyn poszczepienny). Ostatnio miałem do czynienia z gorączką po szczepieniu u nastolatki, ale okazało się, że powodem była infekcja, a nie szczepionka - podkreśla lek. Michał Domaszewski
W jakim wieku zaszczepić chłopców przeciw HPV?
Szczepienia przeciwko HPV są zalecane dla każdego dziecka po ukończeniu 9. roku życia, a do ukończenia 14. roku życia.
Wiek nastoletni jest najlepszy do szczepienia i stosowany w powszechnym programie szczepień przeciw HPV. Szczepienie jest wtedy najkorzystniejsze. Odpowiedź poszczepienna jest znacznie lepsza niż w starszych grupach wiekowych.
Szczepienie w wieku nastoletnim pozwala wyprzedzić czas, w którym może dojść do zakażenia HPV. Jest to ważne, ponieważ nastolatkowie mogą już zacząć podejmować decyzje dotyczące swojego życia intymnego.
Schemat szczepienia obejmuje wtedy podanie mniejszej liczby dawek (2 a nie 3) szczepionki, co oznacza mniej wkłuć i mniej stresu związanego ze szczepieniem.
O programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV
1. Dla dziewcząt i chłopców po ukończeniu 9. roku życia, a do ukończenia 14. roku życia.
2. W ramach programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dstępne są dwie szczepionki:
- 2-walentna Cervarix
- 9-walentna Gardasil 9.
3. Podawane są dwie dawki szczepionki, z odstępem od 6 do 12 miesięcy między nimi.
4. Szczepienia wykonywane są w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
5. Skierowanie nie jest wymagane.
6. Od 1 września 2024 r. można również zaszczepić dziecko w szkole. O szczegóły zapytaj Dyrektora placówki.
Czy wiesz, że…?
Szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat. O szczegóły zapytaj swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Jak zapisać dziecko na szczepienie?
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mojeIKP.
WAŻNE!
Podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV jest bezpośredni kontakt z przychodnią POZ.
Zdrowie dziecka, to powinno Cię zainteresować:
Zdrowy i bezpieczny powrót do szkoły