Aktualności
Aktualności Centrali
Umowy do 2025 roku i wzmocnienie opieki koordynowanej
-
Do końca marca 2025 roku będą obowiązywać umowy między NFZ a poradniami POZ zrzeszonymi w Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
-
Porozumienie na 27 miesięcy gwarantuje stabilność systemu ochrony zdrowia i jest korzystne dla pacjentów – podkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.
-
Kompromis zakłada dodatkowe zachęty do wejścia w opiekę koordynowaną także przez mniejsze placówki oraz wzmocnienie opieki nad dziećmi i osobami z chorobami przewlekłymi.
-
Roczny ryczałt skutecznie zmotywuje mniejsze poradnie do zaangażowania się w opiekę koordynowaną nad pacjentem. Doceniamy finansowo również obszary związane z opieką nad dziećmi i pacjentami z wielochorobowością – precyzuje Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Po szeregu spotkań i szerokich konsultacjach ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, w poniedziałek, 28 listopada, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał porozumienie z przedstawicielami Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Umowy na 27 miesięcy. Stabilność dla systemu, komfort dla pacjentów
Obie strony porozumiały się co do długości nowych umów. Dotychczasowe kontrakty NFZ z placówkami POZ, zrzeszonymi w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, wygasają z końcem 2022 roku. Nowe mają obowiązywać do końca marca 2025 roku.
– Porozumienie na 27 miesięcy gwarantuje stabilność systemu ochrony zdrowia i jest korzystne dla pacjentów – podkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.
To także czas na zachęcenie do większego zaangażowania poradni POZ w opiekę koordynowaną.
– Uzgodniliśmy sporą przestrzeń czasową, aby bez niepotrzebnych napięć, spokojnie i racjonalnie podejść do wspólnego rozwijania modelu opieki koordynowanej – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Opieka koordynowana. Ułatwienia dla mniejszych placówek
– Opieka koordynowana to dla mnie osobiście strategiczny projekt, dlatego doceniam, że będziemy go rozwijać, po to, aby w przyszłym roku przynajmniej tysiąc poradni POZ oferowało model opieki koordynowanej swoim pacjentom – podkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Opieka koordynowana wchodzi do POZ. Co to oznacza dla pacjentów?
Aby zachęcić mniejsze placówki POZ do włączenia się w opiekę koordynowaną, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wypłacał specjalny dodatek motywacyjny. Jego wysokość to 6,5 tys. zł na miesiąc. Dodatek będzie obowiązywał przez 12 miesięcy.
– Liczę, że dzięki specjalnemu, ryczałtowemu modelowi wsparcia finansowego, uda się przekonać do wejścia w koordynację nawet małe przychodnie, które dotychczas obawiały się zaangażowania w opiekę koordynowaną – mówi prezes Filip Nowak.
Korzyści z rozwoju opieki koordynowanej dostrzegają też sami lekarze, którzy widzą w niej szansę na poprawę jakości świadczeń w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.
– Rozmowy, które prowadziliśmy z prezesem Nowakiem, zaowocowały konsensusem, który realnie może doprowadzić do upowszechniania opieki koordynownej w Polsce. Co istotne, dla pacjentów opieka koordynowana oznacza poprawę jakości świadczeń w POZ. W opiece koordynowanej lekarz POZ zyskuje bowiem dodatkowe narzędzia diagnostyczne, dzięki którym może prowadzić i monitorować pacjenta szerzej niż dotychczas, wspierając się konsultacjami z lekarzem specjalistą – komentuje Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Wzmocnienie opieki nad dziećmi i pacjentami z chorobami przewlekłymi
Wypracowane porozumienie zakłada również wyższe finansowanie opieki nad dziećmi oraz osobami zmagającymi się z wielochorobowością.
– Konsekwentnie inwestujemy w zdrowie dzieci, bo zdrowsze dzieci to w przyszłości zdrowsze społeczeństwo. Zadbaliśmy również o starszych pacjentów z chorobami przewlekłymi. Wypracowaliśmy rozwiązanie, które będzie zachęcało lekarzy POZ do objęcia tych pacjentów szczególną opieką. Jednocześnie ten wysiłek zostanie odpowiednio wynagrodzony – podkreśla Filip Nowak.
Dodatek za wielochorobowość będzie przysługiwał za każdą grupę chorobową. Finansowanie będzie uzależnione od liczby chorób przewlekłych, na które cierpi pacjent.
W przypadku dzieci wzrosną wskaźniki dotyczące małych pacjentów w grupach pediatrycznych od 0 do 6 lat i 7-19 lat.