Aktualności
Aktualności Centrali
Wyjaśnienie do publikacji „Naród bezzębny” w Dzienniku Gazeta Prawna w dniu 4 sierpnia br.
W związku z artykułem pt. „Naród bezzębny”, który ukazał się w Dzienniku Gazeta Prawna w dniu 4 sierpnia br., Narodowy Fundusz Zdrowia mając na uwadze prawo Czytelników do pełnej informacji wyjaśnia:
Wbrew tezom przedstawionym w artykule nakłady na stomatologię na przestrzeni ostatnich lat systematycznie rosły: w 2014 wykonanie wyniosło 1 729 110 tys. zł; w 2015 - 1 744 645 tys. zł; a w 2016 - 1 819 295 tys. zł. Z kolei plan finansowy na rok przyszły, z uwzględnieniem migracji, przewiduje koszty leczenia stomatologicznego na poziomie 1 848 136 tys. zł. Nie jest więc prawdą twierdzenie, że nakłady na leczenie stomatologiczne maleją od lat.
Ponadto, biorąc pod uwagę rzeczywiste potrzeby w zakresie stomatologii dziecięcej, decyzją Prezesa NFZ od 1 lipca br. zwiększono wycenę świadczeń stomatologicznych udzielanych dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia przez wprowadzenie współczynnika korygującego o wartości 1,2 dla rozliczania tych świadczeń. Oznacza to wzrost o 20 procent wartości świadczeń stomatologicznych udzielanych dzieciom.
Głównym celem zmiany był wzrost dostępności dzieci i młodzieży do świadczeń ogólnostomatologicznych oraz stworzenie warunków dla skutecznego prowadzenia profilaktyki stomatologicznej dla najmłodszych pacjentów. Konieczność wprowadzenia takich zmian była zgłaszana między innymi przez konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz komisję stomatologiczną Naczelnej Rady Lekarskiej.
NFZ deklaruje dalszą współpracę nad propozycjami dotyczącymi zmian w tym zakresie.
Sylwia Wądrzyk
p.o. Rzecznika Prasowego Centrali NFZ