Aktualności
Aktualności Centrali
Zmiany w rehabilitacji ambulatoryjnej nie w dwóch, lecz w trzech krokach
-
Rozdzielenie rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej nastąpi od stycznia 2026 r.
-
Wcześniej, w ciągu 2025 r. możliwość realizacji fizjoterapii domowej w umowie na fizjoterapię ambulatoryjną będzie stopniowo zmniejszana.
-
Jednocześnie rehabilitacja w domu pacjenta realizowana z umowy na fizjoterapię domową lub z umowy na fizjoterapię ambulatoryjną będzie miała zbliżoną cenę.
O co chodzi w dyskusji o fizjoterapii domowej i ambulatoryjnej?
Narodowy Fundusz Zdrowia i sami przedstawiciele środowiska fizjoterapeutów zwracają uwagę na konieczność zmian w fizjoterapii domowej i ambulatoryjnej, finansowanej przez NFZ. Pierwsze rozmowy zaczęły się w lutym tego roku.
Wątpliwości budzi praktyka, która powstała na rynku usług rehabilitacyjnych na NFZ. Część placówek, które mają umowę na fizjoterapię ambulatoryjną (czyli w poradni rehabilitacyjnej), realizuje mimo tego nawet 99% świadczeń w domu pacjenta. Dlaczego, ponieważ rozliczają te świadczenia po wyższej cenie. Różnica to ok. 25 zł. Jest tak, ponieważ rehabilitacja ambulatoryjna jest wyżej wyceniona od tej stricte domowej. To uzasadnione, bo wiąże się z wyższymi kosztami (najem lokalu na gabinet, wymagany prawem sprzęt do rehabilitacji, media, personel). Słowem – koszty utrzymania ambulatorium są po prostu wyższe niż świadczeń domowych.
Praktyka, którą zauważył NFZ, jest też niekorzystna dla pacjentów, którzy czekają w kolejce na usprawnienie w poradni. Skoro część podmiotów wykonuje prawie wszystkie świadczenia w domu pacjenta, a powinno w gabinecie rehabilitacyjnym, bo tak mówi umowa z NFZ, to oczywiste, że taki podmiot nie obsługuje już pacjentów ambulatoryjnych.
Świadczenia w domu pacjenta rozlicza ok. 1200 na ponad 2300 ambulatoriów.
Zmiany w rehabilitacji są niezbędne. Trzy kroki do celu
Dlatego NFZ postanowił wprowadzić zmiany, które finalnie mają zupełnie rozdzielić rehabilitację ambulatoryjną od domowej.
– Podtrzymujemy nasze działania i stanowisko dotyczące zmiany praktyki, która powstała na rynku usług fizjoterapeutycznych finansowanych przez NFZ. Jednak droga do tego celu będzie miała nie dwa a trzy kroki – wyjaśnia Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.
- Pierwszy krok: 50/50 od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. – maksymalnie 50% czasu personelu zatrudnionego w podmiocie, który ma umowę z NFZ na fizjoterapię ambulatoryjną, będzie mogło być przeznaczone na świadczenia w domu pacjenta.
- Drugi krok: 20/80 od 1 lipca do 31 grudnia 2025 r. – analogiczny mechanizm, przy czym świadczenia w domu pacjenta mogą angażować maksymalnie 20% czasu pracy fizjoterapeuty.
- Trzeci krok: od 1 stycznia 2026 r. – ostateczne rozdzielenie rehabilitacji domowej od ambulatoryjnej.
– Wprowadzenie dodatkowego kroku pozwoli na elastyczne dopasowanie się rynku do zmian, o których rozmawiamy ze środowiskiem fizjoterapeutycznym od kilku miesięcy – dodaje Paweł Florek.
Zmiany w cenie „domówki” rozliczanej z umowy na ambulatorium
Na tym nie koniec. Fundusz zaproponował również mechanizm, w którym cena „domówki” rozliczanej z umowy na rehabilitację ambulatoryjną będzie zbliżona do ceny, którą NFZ płaci za świadczenia stricte w fizjoterapii domowej. Takie rozwiązanie akceptowało również środowisko fizjoterapeutów.
– Zastosujemy mechanizm związany z wprowadzeniem współczynnika korygującego, w efekcie spłaszczymy różnicę w cenie świadczeń realizowanych w domu pacjenta, bez względu na umowę, z której podmiot będzie rozliczał te świadczenia – precyzuje dyrektor Florek.
Większa dostępność do rehabilitacji w domu na NFZ
Niezależnie od proponowanych zmian w rehabilitacji domowej i ambulatoryjnej, Fundusz ogłosił dodatkowe konkursy na fizjoterapię domową. Obecnie niemal każdy powiat w Polsce jest zabezpieczony pod kątem dostępu pacjentów do rehabilitacji w domu.
Oddziały wojewódzkie NFZ zorganizowały w sumie 32 konkursy w 8 województwach. Dotyczą one wyłącznie pojedynczych powiatów. Chodzi o uzupełnienie tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie brakowało podmiotów, które świadczą stricte usługi fizjoterapii domowej.
Konkursy trwają. Jeśli nie ma w nich rozstrzygnięcia, ogłaszamy nowe postępowania. Warto dodać, że podmioty, które na obszarze objętym konkursem mają umowę na fizjoterapię ambulatoryjną i wystartują w naborze, zyskają dodatkowe punkty
Szczegóły są w projekcie zarządzenia Prezesa NFZ
Przeczytaj też:
Pacjenci mają dostęp do rehabilitacji domowej
Zmiany w rehabilitacji. NFZ zorganizował spotkanie uzgodnieniowe