Aktualności
Aktualności Oddziałów
Choroba niedokrwienna serca - Środa z Profilaktyką w OW NFZ
Choroba wieńcowa, inaczej choroba niedokrwienna serca (ChNS) to zespół objawów, które wynikają z nieprawidłowego przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Jak można jej zapobiec?
Najczęściej przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca tętnic. W ścianie naczyń wieńcowych, podobnie jak w ścianach innych tętnic, tworzą się blaszki miażdżycowe, których obecność powoli prowadzi do zwężenia naczyń i upośledzenia dopływu krwi do serca.
Według danych Insitute for Health Metrics and Evaluation na ChNS choruje w Polsce ok. 1,6 mln osób (4,2 proc. populacji). Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację świadczeń z powodu choroby niedokrwiennej serca (ChNS) w 2019 r. przeznaczył blisko 2 mld zł, z czego 58 proc. tej sumy na leczenie ostrych zespołów wieńcowych. Z powodu ChNS w 2019 r. świadczeń udzielono 1,2 mln dorosłych osób.
Główne modyfikowalne czynniki ryzyka ChNS to:
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia lipidowe,
- palenie tytoniu,
- nadwaga i otyłość,
- niewłaściwa dietę,
- cukrzyca,
- nadużywanie alkoholu,
- niska aktywność fizyczna
- i czynniki psychospołeczne.
Pamiętaj:
-
Dla serca ważny jest systematyczny trening, ponieważ powiększa on sieć naczyń krwionośnych, dzięki czemu więcej bogatej w tlen krwi może dotrzeć do serca. Regularnymi ćwiczeniami wzmocnisz serce i obniżysz poziom złego cholesterolu i cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze.
-
Spożywaj zdrowe tłuszcze, te zawarte w rybach, orzechach, oliwie z oliwek;
-
Dbaj o higienę jamy ustnej; bakterie wywołujące próchnicę, jeśli przenikną do krwioobiegu, mogą wywołać zatory;
-
Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu;
-
Zadbaj o aktywność fizyczną;
-
Unikaj palenia - również biernego;
-
Badaj się - szczególnie po 40-tym roku życia, kiedy ryzyko chorób układu krążenia znacząco wzrasta;
-
Stosuj dietę DASH - program żywieniowy znajdziesz na Diety NFZ
O tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.
Choroba niedokrwienna serca - materiały edukacyjne
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o zapobieganiu i leczeniu choroby wieńcowej mówi kardiolog, lek. med. Edytą Anielską–Michalak z Oddziału Kardiologii Szpitala MSWiA w Białymstoku
Środy z Profilaktyką
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.