Aktualności
Aktualności Oddziałów
„Dzień Kobiet z cytologią" - podsumowanie
Ponad 100 placówek, blisko 2000 badań i aż 10 000 odwiedzających. Tak w liczbach wygląda akcja Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia - „Dzień Kobiet z cytologią”.
Statystyki mówią same za siebie. Setki wykonanych cytologii, mammografii i badań poziomu cukru we krwi, tysiące odwiedzających – to efekt działań Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia (OW NFZ), wspieranych przez Ministerstwo Zdrowia, w ramach akcji „Dzień Kobiet z cytologią”.
Regiony stanęły na wysokości zadania
W Małopolsce do akcji pod hasłem #ZróbżeCytologię przyłączyło się 14 gabinetów ginekologicznych, gdzie zbadało się ponad 200 kobiet.
Z kolei w województwie świętokrzyskim, podczas dwudniowej kampanii zorganizowanej 8 i 9 marca przez Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ i Świętokrzyskie Centrum Onkologii, z badań cytologicznych skorzystało 130 pań. Natomiast na mammografię zdecydowało się 57 pań.
W Łódzkiem badaniom cytologicznym poddało się 209 kobiet. Tylko w stolicy regionu stanowisko NFZ na dworcu kolejowym Łódź Fabryczna - „Stacja Kobiet” odwiedziło blisko 1000 osób. Aż 400 z nich skorzystało z przygotowanych przez NFZ diet (Portal diety.nfz.gov.pl). Ósmy marca był bowiem okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Na Podkarpaciu z bezpłatnych konsultacji diabetologicznych i dietetycznych skorzystało 160 mieszkańców województwa.
Nieocenione wsparcie
Do akcji zachęcały nie tylko lokalne i ogólnopolskie media, ale również organizacje zrzeszające pacjentów. Swoje wsparcie, np. na Mazowszu, zaoferowały Amazonki. Pokonały chorobę, dlatego głośno apelowały do kobiet o nieodkładanie badań „na później”. Oddział NFZ w Warszawie odwiedziło tego dnia ok. 300 osób. Więcej, niż połowa rozmawiała właśnie z Amazonkami, które przekonywały do profilaktyki nowotworów.
Z kolei w województwie lubelskim i na Dolnym Śląsku do badań namawiały aktualne mistrzynie Polski w piłce ręcznej – MKS Perła Lublin i koszykówce – CCC Polkowice. Zawodniczki nie tylko promowały akcję, ale same wzięły w niej udział. Do „Dnia Kobiet z cytologią” przyłączyły się też strażniczki prawa z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
W Wielkopolsce panie skorzystały z badań w 3 gabinetach Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. W sumie placówka przyjęła 100 pacjentek.
Śląski OW NFZ promował akcję podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Stoisko NFZ od 7 do 8 marca odwiedziło kilkaset osób. Łącznie w całym województwie w placówkach leczniczych cytologię zrobiło 175 pań.
„Dałyśmy radę!”
Również w województwie zachodniopomorskim akcja zakończyła się sporym sukcesem. W poradni ginekologiczno-położniczej przy ul. Wojciecha w Szczecinie na „Dzień kobiet z cytologią” zdecydowały się 44 panie w różnym wieku. Dla porównania średnia dzienna to zaledwie kilka kobiet, mimo że placówka położona jest w ścisłym centrum miasta.
– 44 szkiełka, świetnie, dałyśmy radę! – podsumowała położna, która towarzyszyła pacjentkom przy pobraniu materiałów do badań.
Badajmy się!
Rak piersi i szyjki macicy są w czołówce nowotworów, na które najczęściej chorują i umierają kobiety w Polsce. Mimo to wciąż za mało pań zgłasza się na badania.
Według wyliczeń NFZ zaledwie 20,5% kobiet zrobiło cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy w 2016 roku. Statystyki za 2017 rok były jeszcze niższe – 18,73%. Lepiej wygląda profilaktyka raka piersi, choć nadal na mammografię zgłasza się mniej niż połowa kobiet (w 2016 roku – 40,82%, w 2017 roku – 39,40%).