Aktualności
Aktualności Oddziałów
NFZ namawia do regularnego mierzenia ciśnienia
Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Jego bagatelizowanie grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią. Dlatego 17 maja w Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego, Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia – bezpłatnie i pod okiem lekarza lub pielęgniarki.
Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób. Wśród nich blisko 3,5 mln nawet nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych.
Rodzaje nadciśnienia tętniczego
Wyróżniamy 3 stopnie nadciśnienia:
- pierwszy zaczyna się od 140/90 mm Hg
- drugi od 160/100 mm Hg
- trzeci powyżej 180/110 mm Hg.
Dlaczego możesz mieć nadciśnienie?
Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to:
- niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone
- nadmierne spożycie soli i alkoholu
- otyłość
- palenie papierosów
- brak ruchu i ćwiczeń fizycznych
- czynniki genetyczne (dziedziczne)
- stres
Do tego zdecydowanie za rzadko mierzymy sobie ciśnienie, a to właśnie regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.
Sprawdź ciśnienie z NFZ
Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego - 17 maja - na stoiskach NFZ bezpłatnie sprawdzisz swoje ciśnienie pod okiem lekarza lub pielęgniarki.
Gdzie zmierzysz ciśnienie?
► Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej Twojego Oddziału NFZ.
Ruch i dieta to zdrowie
Więcej ruchu, lepsza dieta, mniej używek i regularne pomiary ciśnienia. To sprawdzone metody na dłuższe i spokojniejsze życie.
Skosztuj zdrowego menu przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów (DASH). Dzięki zbilansowanej diecie nabierzesz sił i ochoty do większej aktywności fizycznej. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZ w serwisie YouTube.
To powinno Cię zainteresować:
- Żyj aktywnie – Dzień Osób Niepełnosprawnych
- Pacjent pod szczególną opieką
- Astma - bezpieczne i skuteczne leczenie