Aktualności

Aktualności Oddziałów

Nie ma diety cud – są zdrowe nawyki! Podlaski NFZ i UMB razem o profilaktyce otyłości w cyklu „Porozmawiajmy o profilaktyce”

18-02-2025
  • Profilaktyka otyłości – to wymaga (u)wagi! – pod takim hasłem 13 lutego odbyło się drugie wydarzenie prozdrowotne z cyklu „Porozmawiajmy o profilaktyce (PoP!)

  • Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie – dlatego przekaz ekspertów skierowany był do młodzieży i nauczycieli - edukatorów zdrowotnych

  • Nie mamy wpływu na geny, ale mamy wpływ na styl życia! Podczas „PoP” wszyscy dowiedzieli się jak budować zdrowe nawyki

Młodzież już dzisiaj może zaprogramować swoje życie, wprowadzając zdrowe nawyki. To nasze pilne zadanie – budować świadomość profilaktyki otyłości wśród dzieci i młodzieży. Razem z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku tworzymy  cykl „ Porozmawiajmy o profilaktyce (PoP)” głównie z myślą o młodych” – podkreślała Anna Rzemek dyrektor podlaskiego NFZ otwierając kolejne już wydarzenie wspólnego edukacyjnego projektu Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.  Z badań wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Dlatego tym razem Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku wypełnili głównie młodzi ludzie. „Kwestie profilaktyki powinny być w centrum naszej uwagi, powinny być bardzo głęboko w naszych sercach. Zawsze będziemy powtarzać: kto uważa, że nie ma czasu na profilaktykę, będzie musiał wcześniej czy później znaleźć czas na chorowanie– powiedział rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Marcin Moniuszko.

Otyłość to choroba a nie defekt kosmetyczny, otyłość zwiększa ryzyko 200 innych chorób

80% społeczeństwa postrzega otyłość jako defekt kosmetyczny … a to poważna choroba, która powoduje lawinę innych problemów zdrowotnych, może być przyczyną nawet 200 chorób i powikłań zdrowotnych. O poważnych zdrowotnych konsekwencjach otyłości i sposobach jej leczenia powiedziała uczestnikom prof. Lucyna Ostrowska - prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Prof. Karol Kamiński - prorektor ds. medycyny prewencyjnej i otwartej nauki UMB i dr hab. Małgorzata Chlabicz – prodziekan ds. nauki i ewaluacji Wydziału lekarskiego przedstawili najnowsze wyniki badań nad otyłością, które uczelnia prowadzi wśród mieszkańców Białegostoku. Według danych projektu Białystok Plus na chorobę otyłościową choruje 25, 5 % naszej populacji dorosłej, czyli osób w wieku od 20 do 80 r.ż.. Oznacza to, że co czwarta osoba w Białymstoku choruje na otyłość. Oprócz tego 37% ma nadwagę i jedynie 25% populacji ma prawidłową masę ciała.

Dopasuj dietę do siebie, a nie siebie do diety

„Dopasuj dietę do siebie, a nie siebie do diety” – Magdalena Radziszewska, diet coach z Instytutu Zdrowego Odżywiania, podzieliła się z uczestnikami swoim bogatym doświadczeniem. Według niej kluczowe w walce z otyłością nie jest stosowanie restrykcyjnych diet, lecz świadoma zmiana nawyków żywieniowych. Uważa ona, że nie istnieje jedna uniwersalna dieta, która sprawdzi się u każdego. Popularne, modne diety mogą być nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ opierają się na chwilowej motywacji, a prawdziwym wyzwaniem jest utrzymanie długofalowych efektów. Jak mówi Radziszewska: Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego warto obserwować, po jakich produktach czujemy się dobrze. Jej zdaniem profilaktyka nie powinna polegać na całkowitym eliminowaniu określonych produktów, ale na świadomych wyborach i zachowaniu równowagi w codziennej diecie.

 (U)waga! Zaburzenia odżywiania

Izolda Hukałowicz, psychodietetyk i specjalistka zaburzeń odżywiania, wyjaśniła, jak rozpoznać pierwsze objawy takich schorzeń jak anoreksja, bulimia, zaburzenia z napadami objadania się (BED) czy ortoreksja. Podkreśliła również, jak ważne jest szybkie reagowanie i poszukiwanie pomocy w odpowiednich instytucjach.

 PoP to jednak nie tylko wystąpienia ekspertów – to również debata z udziałem publiczności i ekspertów  (do których dołączył prof. Napoleon Waszkiewicz z Kliniki Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i dr hab. n.med. Karolina Orywal z Zakładu Diagnostyki Biochemicznej Wydziału Farmaceutycznego UMB). Debatę poprowadzili studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Prophi UMB, zajmującego się promocją profilaktyki.

Podczas dyskusji mowa była m.in. o tym czy otyłość to bardziej wynik stylu życia czy problem genetyczny, jak emocje wpływają na wybory żywieniowe, czy istnieją biomarkery, które mogą przewidzieć ryzyko otyłości.

Aktywność fizyczna przede wszystkim

Podczas wydarzenia nie tylko mówiliśmy o profilaktyce otyłości, lecz słowa wprowadziliśmy w czyn. W aktywnej przerwie między wykładami a debatą uczestnicy spotkania wzięli udział w treningu z gumami oporowymi, mogli także skosztować zdrowych przekąsek przygotowanych na podstawie przepisów z portalu z diety.NFZ.

Wszyscy chętni mogli sprawdzić skład swojego ciała u edukatorów zdrowotnych NFZ oraz na stanowisku Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego UMB. Spora kolejka chętnych, to najlepszy dowód na to, że profilaktyka otyłości wymaga u(wagi).

źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji podlaskiego NFZ

Wszystkie aktualności