Aktualności

Aktualności Oddziałów

Pierwsza wizyta u ginekologa - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

23-10-2024

Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Ma być źródłem wiedzy. Powinna nauczyć pacjentkę, że wizyty u ginekologa mają charakter profilaktyczny, zapobiegają chorobom nowotworowym. Na wizytę młoda pacjentka zgłasza się bez skierowania, wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Procesy zachodzące w organizmie nastolatki w dużym stopniu zależą od jej stylu życia i sposobu odżywiania.

Nieadekwatna wiedza, nieprawidłowe odżywianie, niedbanie o higienę może w przyszłości powodować:

  • zaburzenia płodności
  • zaburzenia sfer intymnych
  • zaburzenia seksualności młodej kobiety.

- Bardzo ważna jest profilaktyka, zdrowy tryb życia, właściwe żywienie, ruch i pozytywna energia – apeluje do młodych kobiet w materiale filmowym dr n. med. Monika Tadros-Zins, specjalista ginekolog-położnik; Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. 

Przygotuj dziecko na pierwszą wizytę u ginekologa

  • Porozmawiaj z dzieckiem o pierwszej wizycie u ginekologa.
  • Wytłumacz dziecku jak będzie wyglądało badanie.
  • Rozmawiaj wcześniej o miesiączkowaniu i higienie.
  • Każdy gabinet ginekologiczny wyposażony jest w profesjonalny sprzęt i miejsce do przygotowania się na badanie – przebrania i higieny. Dla komfortu pacjentki w gabinetach są spódniczki ginekologiczne i kapcie.
  • Przełamcie wstyd i zakłopotanie. Wizyta u ginekologa upewni Cię, że Twoje dziecko jest zdrowe.

 

Więcej dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Pierwsza wizyta u ginekologa - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie m.in. o tym kiedy zabrać córkę na pierwszą wizytę do ginekologa oraz jak rozmawiać z dzieckiem o pierwszej wizycie mówi dr n. med. Monika Tadros-Zins, specjalista ginekolog-położnik; Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki.

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności