Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka udaru mózgu - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

26-10-2022

Udar mózgu to nagłe zaburzenie czynności mózgu spowodowane niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów i niesprawności w Polsce wśród osób po 40 r.ż. Jak zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia?

Z danych Raportu NFZ o zdrowiu „Udar niedokrwienny mózgu” wynika, że rocznie udar dotyka ponad 70 tys. Polaków. Oznacza to, że co 8 minut ktoś doznaje udaru!

W przypadku udaru liczy się CZAS!

Ciężka ręka lub noga, Zaburzenia mowy, Asymetria twarzy, Słabe widzenie – szybkie rozpoznanie objawów udaru i dodarcie do szpitala z oddziałem udarowym, warunkuje możliwość wdrożenia leczenia.

Jak wskazują wytyczne postępowania w udarze mózgu opracowane przez Polskie Towarzystwo Neurologiczne, każdy zyskany kwadrans do rozpoczęcia leczenia przekłada się w przybliżeniu na:

  • dodatkowy miesiąc samodzielnego życia pacjenta,
  • niższe o 5% ryzyko zgonu,
  • większą o około 4% szansę na samodzielne poruszanie się.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” przypominamy o objawach, które mogą wskazywać na udar, jak ograniczyć ryzyko wystąpienia udaru i jakie podjąć działania profilaktyczne?

Jednym z czynników ryzyka - nadciśnienie tętnicze

Doskonałym sposobem na prawidłowe ciśnienie tętnicze jest odpowiedni sposób odżywiania zgodnie z zasadami diety DASH. Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystuje jej zasady, jako referencyjne w proponowanych planach żywieniowych na portalu Diety NFZ.

 

M.in. o tym, jak jeszcze zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka udaru mózgu - MATERIAŁY EDUKACYJNE


Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o modyfikowalnych i niemodyfikowalnych czynnikach ryzyka udaru mózgu, otyłości oraz dlaczego tak ważny jest czas od wystąpienia pierwszych objawów i przestrzeganie zaleceń lekarza mówi dr n. med. Anna Bajer-Czajkowska Zastępca z Kliniki Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie.

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności