Aktualności
Aktualności Oddziałów
Rodzinne dbanie o zdrowie - Zdrowie dziecka - Środa z Profilaktyką w OW NFZ
Tematem przewodnim w maju Środy z Profilaktyką - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia, jest zdrowie rodziny. Zbliżający się Dzień Dziecka to bardzo dobra okazja, aby zwrócić uwagę na profilaktykę i wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży, m.in. co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci.
Zdrowe dzieci to szczęśliwi rodzice
Wady postawy i otyłość to poważne problemy zdrowotne, które dotykają coraz większą liczbę dzieci w Polsce. Wady postawy występują u 50-60% dzieci, a ich główne przyczyny to nadwaga, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowo dostosowane stanowisko pracy ucznia oraz niewłaściwa pozycja wypoczynkowa. Zaniedbane wady postawy u dzieci mogą w starszym wieku do poważnych schorzeń, takich jak zaburzenia krążeniowo-oddechowe, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej oraz zespoły bólowe kręgosłupa. Równie niebezpieczna jest otyłość, która zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych.
Polecamy Państwa uwadze materiały edukacyjne przygotowane przez Fundusz o tym jak zapobiegać wadom postawy i otyłości u dzieci.
- W filmie na kanale Akademia NFZ na YouTube Profilaktyka od najmłodszych lat. Wady postawy eksperci wskazują wady postawy najczęściej występujące u dzieci, opisują nieprawidłowości, na które rodzice powinni zwrócić uwagę, i podpowiadają, jak im zapobiegać.
- O tym jak motywować dzieci do aktywności fizycznej opowiada dr Marta Niewczas, 6-krotna Mistrzyni Świata w karate tradycyjnym w filmie Profilaktyka otyłości od najmłodszych lat.
Gorzkie konsekwencje cukru
Cukier, choć słodki, może mieć gorzkie konsekwencje. Lekarze i dietetycy ostrzegają przed lekceważeniem otyłości, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Otyłość jest główną przyczyną wielu poważnych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, kamica żółciowa czy cukrzyca typu 2.
Napoje kolorowe i wody smakowe – co warto o nich wiedzieć? Jak rozmawiać z nastolatkami o zdrowych wyborach żywieniowych? O poważnych konsekwencjach picia energetyków i słodkich napojów przez dzieci rozmawiamy z lekarzem rodzinnym, Michałem Domaszewskim, w najnowszym filmie z cyklu NFZ „Zdrowie na pierwszym planie” Ukryty cukier: słodkie napoje i energetyki.
Pozwól dziecku na wybór
BLW - Bobas Lubi Wybór to nowatorski sposób podejścia do karmienia niemowlęcia w pierwszym roku życia?
- Opiera się na poznawaniu nowych smaków wszystkimi zmysłami – również dotykiem i zapachem.
- Proponuje się dziecku produkty w wersji stałej, które może sobie wziąć do rączki, smakować i wybierać te, które odpowiadają mu najbardziej.
O kształtowaniu nawyków żywieniowych od najmłodszych lat rozmawiamy z dr n.med. Moniką Kowalczuk-Krystoń w przygotowanym materiale filmowym na kanale Akademia NFZ.
Diety NFZ dla rodzin
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi.
DASH Rodzina to plan żywieniowy, który pomoże zadbać o zbilansowane posiłki dla nas i naszych bliskich. Różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia i nowe warianty klasycznych potraw sprawią, że nawet młodzi wymagający smakosze odkryją wiele nowych smaków.
Na portalu Diety NFZ są dostępne również bezpłatne e-booki z pomysłami na wspólne gotowanie z dziećmi z podziałem na role oraz propozycjami na przygotowywanie smacznych, szybkich drugich śniadań w formie lunchboxu do szkoły. To niezwykle ważne w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
SPRAWDŹ KONIECZNIE
Środy z Profilaktyką
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.