Dla Pacjenta

Liczy się każdy oddech - informacje

Czas na czyste powietrze

15-09-2017

„Czas na czyste powietrze” – to hasło kampanii edukacyjnej, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na to w jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa negatywnie na zdrowie człowieka, a zwłaszcza osób chorych na astmę i POChP. Projekt realizowany jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Na zanieczyszczenia powietrza najbardziej narażone są osoby chorujące na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Szkodliwe działanie zanieczyszczeń przyczyniają się w znacznym stopniu do zaostrzenia przebiegu tych chorób – apelują autorzy kampanii. Wśród negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z narażenia na zanieczyszczenia powietrza należy wymienić zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca czy chorobę niedokrwienną serca. Nie bez znaczenia jest również wpływ wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza w okresie prenatalnym na późniejszy wzrost ryzyka występowania alergii i astmy u dzieci. Szkodliwe działanie zanieczyszczeń zwiększa częstotliwość występowania nadreaktywności oskrzeli i zakażeń dolnych dróg oddechowych, nasila objawy istniejących schorzeń alergicznych (zwłaszcza astmy), zwiększa ryzyko występowania różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a nawet centralnego układu nerwowego.

Głównym założeniem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat skutków niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na degradacje środowiska naturalnego i na zdrowie. Projekt „Czas na czyste powietrze” jest odpowiedzią na niski poziom świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza, pochodzących przede wszystkim ze źródeł komunalno-bytowych (tj. ogrzewania domów szkodliwymi dla zdrowia produktami spalania) oraz z transportu drogowego, na środowisko i zdrowie człowieka.

Więcej informacji o projekcie „Czas na Czyste Powietrze”

źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców

Wszystkie aktualności