Dla Pacjenta

Liczy się każdy oddech - informacje

Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

30-04-2018

Astma oskrzelowa to jedna z najczęściej występujących, niezakaźnych chorób, stwarzających poważne obciążenie dla pacjentów, ich bliskich, a z uwagi na ogromne koszty - także dla społeczeństwa. Problem ma zasięg globalny, dlatego 1 maja 2018 r. obchodzony jest po raz kolejny Światowy Dzień Astmy, a 3 maja 2018 - Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na astmę choruje na święcie około 235 milionów osób, a umiera z jej powodu około 180 tys. chorych rocznie. W Polsce liczbę dotkniętych astmą szacuje się na około 4 mln. Wśród cierpiących na astmę znaczącą grupę stanowią dzieci, bowiem w większości przypadków przyczyną problemów jest alergia.

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, najczęściej o podłożu alergicznym. Jej podstawowe objawy, takie jak duszność, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej znacznie pogarszają jakość życia, a proces zapalny toczący się stale w drogach oddechowych prowadzi do trwałego upośledzenia ich funkcjonowania.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Astmy i Alergii - 4 maja 2018 r. o godzinie 13 w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, ul. Szaserów 128 odbędzie się bezpłatne szkolenie na pacjentów chorych na alergię i astmę w sali 236 (drugie piętro).

Warsztaty będzie prowadził dr n. med. Piotr Dąbrowiecki specjalista chorób wewnętrznych alergolog. Pacjenci poza edukacją, otrzymają materiały na temat astmy oraz zostaną zapoznani ze sprzętem niezbędnym do tego, by zarządzać chorobą w domu.

„Najlepsza edukacja to ta u własnego doktora w gabinecie, ale nie zawsze jest czas na dłuższą rozmowę. Astmatyk może skorzystać ze szkoleń dla chorych na astmę, które są organizowane w oddziałach zajmujących się terapią astmy. U nas w Wojskowym Instytucie Medycznym najbliższa szkoła astmy odbędzie się 4 maja o godzinie 13 w Sali 236 na drugim piętrze. A tych z pacjentów, którzy korzystają z Internetu, zapraszam do e-szkoły astmy, gdzie na stronach medycyny praktycznej od 1 maja 2018 będzie można odbyć szkolenie w formie ośmiu spotkań z ekspertem zajmującym się rozpoznawaniem i leczeniem astmy oskrzelowej” - dr n. med. Piotr Dąbrowiecki specjalista chorób wewnętrznych alergolog.

źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców

Wszystkie aktualności