O NFZ
Europejskie wspólne działanie na rzecz maksymalizacji wpływu globalnej strategii zdrowotnej UE
Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje projekt „Europejskie wspólne działanie na rzecz maksymalizacji wpływu globalnej strategii zdrowotnej UE” [oryg: European Joint Action to maximise the impact of the EU global health strategy], na podstawie umowy zawartej pomiędzy Europejską Agencja Wykonawcza ds. Zdrowia i Cyfryzacji (HADEA), a Narodowym Funduszem Zdrowia. Projekt trwa od 1 października 2023r. Projekt dofinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej, w ramach Programu EU4Health.
Numer projektu: 101140722
Nazwa projektu: Europejskie wspólne działanie na rzecz maksymalizacji wpływu globalnej strategii zdrowotnej UE
Akronim projektu: JA GHI
Zaproszenie do składania wniosków: EU4H-2023-JA-IBA
Temat: EU4H-2023-JA-IBA-01
Rodzaj działania: Dotacje projektu EU4H
Organ przyznający dotację: Europejska Agencja Wykonawcza ds. Zdrowia i Cyfryzacji
Data zakończenia projektu: 30 września 2025 r.
Pandemia COVID-19 podkreśliła znaczenie współpracy i koordynacji między krajami europejskimi na poziomie globalnym, poprzez lepszą wymianę informacji, na temat ognisk choroby, koordynację działań w celu wdrożenia wspólnych prób klinicznych i badań, zwalczanie rozprzestrzeniania się wirusa i wprowadzenie wspólnych środków ochrony zdrowia publicznego. Inicjatywy, takie jak utworzenie korytarzy zdrowia dla pracowników, łączenie zasobów medycznych, organizacja transgranicznego transferu pacjentów i pracowników służby zdrowia oraz koordynacja ograniczeń w podróżowaniu, miały kluczowe znaczenie dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i utrzymania funkcjonowania łańcuchów dostaw. Współpraca i europejskie wsparcie dla globalnych inicjatyw, takich jak ACT-A, są niezbędne do przyspieszenia dostępu do narzędzi nadzoru i diagnostyki, szczepionek i metod leczenia COVID-19.
Pomimo, że państwa europejskie współpracowały, aby odpowiednio zareagować na kryzysy, to w wielu obszarach koordynacja i współpraca były nieformalne i niewystarczające, aby stać się globalnymi wytycznymi. Przyjęcie nowej globalnej strategii UE, w zakresie zdrowia pod koniec listopada 2022 r., a następnie wezwanie do podjęcia wspólnych europejskich działań w tej dziedzinie, ma na celu zmaksymalizowanie wpływu europejskiej roli przywódczej i wsparcia w ramach obecnych inicjatyw światowych, poprzez wzmocnioną koordynację. Dodatkowo, działania te wzmocnią zdolność UE, do sprostania przyszłym wyzwaniom zdrowotnym, promowaniu zdrowia oraz do poprawy zdrowia całej populacji europejskiej i nie tylko.
Ze względu na fakt, że globalna strategia UE w zakresie zdrowia jest stosunkowo świeżą inicjatywą, wymaga ona promocji i poprawy koordynacji działań państw członkowskich UE w jej wdrażaniu. Projekt JA GHI został stworzony, aby wypełnić to zadanie.
Celem wspólnego europejskiego działania JA GHI, jest wzmocnienie przywództwa UE, w zakresie wdrażania nowej globalnej strategii zdrowotnej UE, poprzez wprowadzenie mechanizmów, na rzecz lepszej koordynacji i synergii między instytucjami UE i jej państwami członkowskimi. W tym celu, ustanowiony zostanie dynamiczny mechanizm mapowania kluczowych środków i finansowania który pozwoli na lepszą identyfikację, koordynowanie i monitorowanie bieżących działań, w odniesieniu do priorytetów globalnej strategii UE w zakresie zdrowia. W projekcie udział bierze 42 instytucje z 22 krajów. W ramach projektu JA GHI, Narodowy Fundusz Zdrowia jest odpowiedzialny za pakiet roboczy „WP2 – komunikacja i rozpowszechnianie działań projektowych”
Opracowanie kompleksowego planu komunikacji w celu wzmocnienia wymiany informacji zewnętrznej, tak aby wkład UE i jej państw członkowskich w globalne zdrowie, był dobrze rozpoznawany i rozumiany. 1. Promowanie podejścia „Team Europe”, jako marki działań UE w dziedzinie zdrowia na świecie. 2. Zorganizowanie forum dla państw członkowskich, w celu przewidywania i omawiania ważnych tematów wspierających stanowisko UE przed kluczowymispotkaniami GH (WHO, G7, G20, itp.).
Wzmocnienie współpracy transgranicznej i koordynacji między krajami UE w dziedzinie zdrowia, co przyczyni się do budowania i wzmacniania Europejskiej Unii Zdrowia oraz zmniejszania nierówności zdrowotnych między państwami członkowskimi, na przykład w dziedzinie zapobiegania, przygotowania i reagowania na zagrożenia dla zdrowia, zgodnie z pakietem legislacyjnym UE dotyczącym „bezpieczeństwa zdrowotnego”.