O NFZ

POZ PLUS

Projekt: Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) Etap II Faza pilotażowa – model POZ PLUS

W oparciu o umowę zawartą pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia w dniu 28 listopada 2017 roku, NFZ realizuje projekt pozakonkursowy pt.: Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) Etap II Faza pilotażowa – model POZ PLUS.

 

Zalecenia i wytyczne dla realizatorów programu pilotażowego

 

Numer i nazwa Osi priorytetowej: V. Wsparcie dla obszaru zdrowia.

Numer i nazwa Działania: 5.2 Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych.

Numer projektu: POWR.05.02.00-00-0039/17-02

Okres realizacji projektu: do 31.12.2021 r.

Wartość projektu: 75 822 890,00 zł

 

 

Celem projektu jest pilotażowe wdrożenie modelu opieki koordynowanej na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, tzw. modelu POZ PLUS. Cele szczegółowe modelu POZ PLUS to:

  • poprawa jakości usług medycznych świadczonych na poziomie podstawowej opieki medycznej;
  • zwiększenie ilości świadczeń medycznych świadczonych na poziomie podstawowej opieki medycznej;
  • poprawa koordynacji usług medycznych świadczonych na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.

Pilotażowe wdrożenie modelu opieki koordynowanej na poziomie POZ ma na celu stopniowe tworzenie systemu ukierunkowanego na pacjenta, w którym zamiast koncentracji na świadczeniu usług medycznych,  kładzie się większy nacisk na stosowanie narzędzi zapobiegawczych. System taki będzie lepiej dostosowany do obecnej sytuacji w środowisku opieki zdrowotnej i procesów demograficznych.

W drodze otwartego i przejrzystego naboru zostaną wyłonione podmioty, które zapewnią przetestowanie modelu we wszystkich regionach kraju, zarówno w obszarach miejskich jak i wiejskich. Placówki POZ będą zobowiązane do dostosowania struktury organizacyjnej i wewnętrznych systemów IT w celu zarządzania opieką koordynowaną. Proces dostosowania zostanie sfinansowany w ramach projektu, z przyznanego grantu technologicznego i koordynacyjnego.

Udzielanie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków europejskich w ramach POZ PLUS będzie obejmowało:

  • wykonywanie bilansów zdrowia dla dorosłych oraz prowadzenie szeroko zakrojonych działań edukacyjnych z zakresu profilaktyki zdrowotnej;
  • zarządzanie/koordynowanie opieką.

Świadczenia finansowane ze środków  właściwego Oddziału wojewódzkiego NFZ obejmują program zarządzania chorobą (disease –management – DMP) w 11 chorobach przewlekłych.

Jest realizowany w oparciu o ścieżki postępowania diagnostyczno-terapeutycznego opracowane na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi (w uzgodnieniu z przedstawicielami towarzystw medycznych i konsultacją z lekarzami praktykami, pielęgniarkami oraz zarządzającymi podmiotami leczniczymi na poziomie POZ, AOS).

W ramach projektu zostanie utworzona Platforma, która będzie służyła m.in. do gromadzenia i analizowania danych związanych z bieżącą realizacją świadczeń, wymiany wiedzy dotyczącej najlepszych praktyk pomiędzy uczestnikami pilotażu. Będzie również narzędziem wsparcia dla pacjenta.

Na platformie znajdą się materiały edukacyjne dla personelu świadczeniodawców i pacjentów, planowane do przygotowania w ramach projektu:

  • Szkolenia e-learningowe i blended learning
  • Publikacje edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej w formie elektronicznej
  • Aplikacje edukacyjne, w tym mobilne
  • Filmy edukacyjne z zakresu m.in. organizacji pracy przychodni i komunikacji z pacjentem

Bieżąco będzie prowadzony monitoring i ewaluacja w celu weryfikacji skuteczności realizacji przyjętych założeń modelu oraz monitorowanie jakości, dotyczące m.in. zadowolenia pacjentów. Zaplanowano również szkolenia dla podmiotów leczniczych uczestniczących w projekcie z zakresu opieki koordynowanej w ramach POZ.

Monitorowanie jakości opieki będzie jednym z najważniejszym elementów opieki koordynowanej, a w przypadku pilotażu jest elementem niezbędnym do oceny jego efektów oraz stopnia osiągnięcia rezultatów. Kontrola jakości będzie odbywać się na poziomie samego projektu OOK, jak i świadczeniodawców i będzie dotyczyć m.in. zadowolenia pacjentów z uzyskanej usługi skoordynowanej, efektywności działań profilaktycznych.

Wsparcia merytorycznego i analitycznego w procesie monitoringu będzie udzielał Bank Światowy, którego zadaniem będzie m.in. dokonywanie ewaluacji osiągania wartości referencyjnych i celów założonego pilotażu, regularne działania informacyjne mające na celu zwiększenie skuteczności realizacji założonych celów pilotażu, analiza ex-ante i ex-post organizacji przystępujących do programu, analiza konsultacji ze specjalistami i telekonsultacji.

Mapy obszarów postępowania:

POZ PLUS wieś POZ PLUS miasto POZ PLUS wieś-miasto

Obszary postępowania (wiejskie, miejskie, wiejsko-miejskie) oraz liczba świadczeniobiorców objętych opieką przez podmioty przystępujące do pilotażu POZ PLUS.

 

Biuro Projektu POZ PLUS: 

Zespół POZ PLUS:
Dolnośląski OW NFZ: 
Kujawsko-Pomorski OW NFZ: 
Lubelski OW NFZ: 
Lubuski OW NFZ: 
Łódzki OW NFZ: 
Małopolski OW NFZ: 
Mazowiecki OW NFZ: 
Opolski OW NFZ: 
Podkarpacki OW NFZ: 
Podlaski OW NFZ: 
Pomorski OW NFZ: 
Śląski OW NFZ: 
Świętokrzyski OW NFZ: 
Warmińsko-Mazurski OW NFZ: 
Wielkopolski OW NFZ: 
Zachodniopomorski OW NFZ: pozplus@nfz-szczecin.pl