O NFZ

Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje projekt „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia w dniu 27 marca 2024 r. Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

Numer i nazwa Osi priorytetowej: Priorytet FENX.06 Zdrowie

Numer i nazwa Działania: FENX.06.01 System ochrony zdrowia

Numer projektu: FENX.06.01-IP.03-0001/23

Okres realizacji projektu: do 30.06.2028 r.

Dofinansowanie w kwocie: 1 250 000 000,00 zł, pochodzi z następujących źródeł:

a) ze środków europejskich w kwocie  996 375 000,00 zł

b) ze środków dotacji celowej w kwocie 253 625 000,00 zł

Kontekst i potrzeba:

Podstawowa opieka zdrowotna jest częścią systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia wszystkim osobom uprawnionym do świadczeń zamieszkałym lub przebywającym na terytorium Polski kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. Świadczenia udzielane są w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie, poradni lub przychodni), a w przypadkach uzasadnionych medycznie, także w domu pacjenta (również w domu pomocy społecznej). Świadczenia POZ obejmują także profilaktyczną opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawowaną przez pielęgniarkę/higienistkę w środowisku nauczania i wychowania.

Zapotrzebowanie na usługi medyczne w Polsce jest z roku na rok coraz większe m.in. z uwagi na wzrost procentowy osób starszych w demografii naszego kraju oraz odpływ kadry medycznej. W związku z powyższym dostępność do opieki medycznej finansowanej ze środków publicznych jest coraz bardziej ograniczona, a świadomość zdrowotna pacjentów oraz oczekiwania wobec świadczeniodawców wzrastają.

Odbiorcy Projektu:

Projekt będzie realizowany w formule grantowej i będzie skierowany do wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, posiadających umowę z NFZ o udzielanie świadczeń w ramach POZ. Grantobiorcą może zostać podmiot wykonujący działalność leczniczą, posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń w ramach POZ na podstawie Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 poz. 2561 z późn. zm.) oraz rozporządzeń Ministra Zdrowia dla poszczególnych świadczeń gwarantowanych, w tym dla podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U z 2021 poz. 540 z póź. zm).

Opis Projektu:

Wsparcie placówek POZ w ramach projektu, dotyczyć będzie zakupu sprzętu medycznego i wyposażenia wspomagających proces udzielania świadczeń zdrowotnych oraz sprzętu i oprogramowania teleinformatycznego, a także wykonania robót budowlanych celem dostosowania się podmiotów do świadczenia nowych funkcji zdrowotnych, zgodnie z wprowadzanymi systematycznie reformami, takimi jak np. podstawowa opieka fizjoterapeutyczna, rozszerzony zakres diagnostyki, opieka koordynowana, opieka dietetyka, edukacja zdrowotna.

Główne cele Projektu:

  1. Zwiększenie dostępności do świadczeń POZ działających na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenów wiejskich oraz obszarów zagrożonych utratą/ograniczeniem dostępu do POZ.
  2. Wsparcie inwestycyjne rozwoju POZ na terenie Polski, dzięki czemu wzrośnie dostępność do świadczeń, a dzięki działaniom projektowym wachlarz świadczeń może zostać poszerzony.
  3. Zwiększenie dostępności i efektywności systemu opieki zdrowotnej, które przyczyni się do niwelowania różnic regionalnych w dostępności do usług zdrowotnych.

Oczekiwane efekty projektu:

  1. Wzrost dostępności do podstawowych i specjalistycznych usług zdrowotnych.
  2. Oferowane wsparcie pozwoli na lepszą ochronę zdrowia i dobrostanu obywateli przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem.
  3. Wsparcie inwestycyjne POZ może przyczynić się do otwarcia nowych placówek POZ, zwłaszcza na terenach o mniejszej gęstości zaludnienia.
  4. W konsekwencji działań projektowych nastąpi poprawa jakości świadczonych usług zdrowotnych i wzmocnienie odporności systemu medycznego.

Możliwy zakres działań w ramach projektu:

  1. Zakup sprzętu i wyposażenia medycznego na potrzeby działań diagnostycznych, świadczeń profilaktycznych, wzmocnienia opieki domowej nad pacjentami oraz opieki fizjoterapeutycznej.
  2. Zakup sprzętu serwerowo – sieciowego, sprzętu komputerowego oraz oprogramowania teleinformatycznego.
  3. Roboty budowlane - w zakresie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działalności leczniczej, których celem będzie dostosowanie i poprawa funkcjonalności pomieszczeń do poszerzanych świadczeń zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia na poziomie POZ, z założeniem że przedmiotowe roboty nie zmieniają kubatury budynku oraz nie wymagają dodatkowych pozwoleń/zgód.

Obszary defaworyzowane – „białe plamy”

  1. Pierwszy nabór wniosków grantowych.

W ramach przedmiotowego zadania NFZ przeprowadzi procedurę grantową w celu wyłonienia placówek POZ (grantobiorców), którym przyznane zostaną granty.

  1. Drugi nabór wniosków grantowych.

W ramach przedmiotowego zadania NFZ przeprowadzi procedurę grantową w celu wyłonienia placówek POZ (grantobiorców), którym przyznane zostaną granty.

  1. Trzeci nabór wniosków grantowych.

W ramach przedmiotowego zadania NFZ przeprowadzi procedurę grantową w celu wyłonienia placówek POZ (grantobiorców), którym przyznane zostaną granty.

  1. Czwarty nabór wniosków grantowych.

W ramach przedmiotowego zadania NFZ przeprowadzi procedurę grantową w celu wyłonienia placówek POZ (grantobiorców), którym przyznane zostaną granty.

  1. Promocja projektu.

W czasie trwania projektu – od rozpoczęcia do zakończenia, planowany jest szeroki wachlarz działań informacyjnych i promocyjnych dla projektu. Jeszcze przed rozpoczęciem naboru na powierzenie grantu zostaną przeprowadzone działania promocyjne, które zostaną skierowane do uczestników projektu.

POBIERZ: Procedura grantowa wraz z załącznikami (zip) [AKTUALIZACJA, 21.08.2024 r., godz. 18.45]

Zalecenia dla Grantobiorców wraz z załącznikami (zip)

Procedura określa zasady realizacji Projektu Grantowego i naboru do Przedsięwzięć w ramach Projektu grantowego nr FENX.06.01-IP.03-0001/23 pod nazwą „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)”, realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowanego na podstawie Umowy o dofinansowanie nr FENX.06.01-IP.03-0001/23-00/1374/2024/17 Projektu grantowego „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)”.

W Procedurze zamieściliśmy wszystkie niezbędne informacje jak ubiegać się o grant.

Zachęcamy do kierowania pytań do procedury za pośrednictwem .

6 sierpnia Zastępca Prezesa NFZ Jakub Szulc ogłosił nabór wniosków do projektu „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)”. 20 sierpnia o godzinie 10:00 rozpoczyna się składanie wniosków w dedykowanej aplikacji.

W pierwszym naborze do podmiotów trafi 180 mln zł na zwiększenie dostępności i efektywności systemu ochrony zdrowia w perspektywie Funduszy Europejskich. Planowana wysokość grantu przyznanego podmiotowi będzie uzależniona od rocznej liczby osób zapisanych do konkretnego POZ w oparciu o aktywną listę pacjentów.

ZOBACZ: Ogłoszenie o pierwszym naborze wniosków o powierzenie grantu

Aktualne:

Drugie otwarte webinarium dla wszystkich nt. Procedury grantowej​

Webinarium odbędzie się we wtorek, 13 sierpnia 2024 r. o godz.10:00.

Transmisja online:

w aplikacji MS Teams (limit 1000 użytkowników)

na kanale YouTube Akademia NFZ.

 

Zachęcamy do śledzenia Narodowego Funduszu Zdrowia na portalu X, na którym będą pojawiały się kolejne informacje nt. projektu.

 

Archiwum:

Otwarte webinarium dla wszystkich nt. Procedury grantowej (9.08.2024 r.)​

Zaproszenie na spotkanie informacyjne (26.07.2024 r.)

Zaproszenie na spotkanie informacyjne (19.07.2024 r.)

Zaproszenie na spotkanie informacyjne (12.07.2024 r.)

Zaproszenie na spotkanie informacyjne w Olsztynie (5.07.2024 r.)

Zgłaszanie podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON[1] lub KPP[2]

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w przypadku podejrzenia niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON lub KPP, istnieje możliwość zgłaszania nieprawidłowości do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej.

Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP lub KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

  1. poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa,
  2. skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Zdrowia,
  3. formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
  4. mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: lub .

 

 


[1] Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.

[2] Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 6 czerwca 2016 r. (Dz. Urz. UE C 202 z 7.06.2016, str. 389)

 


W przypadku zainteresowania projektem zachęcamy do kontaktu e-mailowego:

Telefon: 225749941

 

Podmiot publikujący: Centrala NFZ
Publikujący informację: Paweł Grzybowski
Publikacja informacji: 13.08.2024 15:39
Aktualizacja informacji: 25.10.2024 15:19
Sprawdź historię zmian