Zarządzenia Prezesa
Projekty zarządzeń
Projekt zarządzenia - świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie - KOC I
Komunikat w związku z przekazaniem do opiniowania projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie - w zakresie: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie - w zakresie: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży, w celu wyrażenia opinii przez właściwe w sprawie podmioty.
Niniejsze zarządzenie, zmieniające zarządzenie Nr 73/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie wprowadza modyfikacje do realizowanego obecnie zakresu świadczeń: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC).
Z uwagi na fakt, że umowy na realizację KOC wygasają z końcem czerwca 2017 r., a świadczenia KOC II/III wdrożone zarządzeniem Nr 125/2016/DSOZ z dnia 22 grudnia 2016 r. dedykowane są podmiotom na drugim lub trzecim poziomie opieki perinatalnej, nadrzędnym celem niniejszego zarządzenia jest umożliwienie realizacji świadczeń dotyczących opieki nad kobietą w ciąży na pierwszym poziomie opieki perinatalnej w formie koordynowanej opieki, od której oczekuje się poprawy jakości opieki nad kobietą w ciąży poprzez:
- ułatwienie dostępności do świadczeń przez cały okres trwania ciąży, podczas porodu i w okresie połogu;
- zwiększenie dostępności do świadczeń realizowanych przez ten sam zespół medyczny;
- udzielanie świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi niezwłocznie w razie potrzeby (dostępność 24h/dobę);
- realizację świadczeń zgodnie z przyjętymi standardami, tj.:
- rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz. U. poz. 1100, z późn. zm.),
- rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardu postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych (Dz. U. poz. 2007);
- możliwość bieżącej konsultacji lub, w przypadku wskazań medycznych, objęcia opieką w ośrodkach III poziomu referencyjnego.
W stosunku do obecnego KOC, w projektowanym programie koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży w miejsce dotychczasowego jednego ryczałtu wprowadza się kilka ryczałtów zróżnicowanych w zależności od zaawansowania ciąży oraz wydzielony w przypadku prowadzenia ciąży przez położną. W przypadku wystąpienia wskazań medycznych do dłuższej hospitalizacji noworodka wprowadza się możliwość odrębnego rozliczenia świadczeń w oparciu o odrębną wycenę świadczeń analogicznych do obecnych grup noworodkowych rozliczanych w ramach umowy w rodzaju leczenie szpitalne.
Przepisy zarządzenia wchodzą w życie z dniem następującym po dniu podpisania i będą miały zastosowanie do świadczeń udzielanych od dnia 1 lipca 2017 r.
Opinie w sprawie przedmiotowego projektu proszę o przekazanie w terminie do dnia 4 maja 2017 r. na adres e-mail: wpisując w temacie e-maila „uwagi KOC modyfikacja”.