Zarządzenia Prezesa
Projekty zarządzeń
Projekt zarządzenia - warunki i realizacja umów - leczenie szpitalne
Komunikat w związku z przekazaniem do opiniowania projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, w celu wyrażenia opinii przez właściwe w sprawie podmioty.
Projekt niniejszego zarządzenia stanowi realizację przepisów rozporządzeń Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniających rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rehabilitacji leczniczej, wprowadzających do wykazu świadczeń gwarantowanych świadczenie: „opieka kompleksowa po zawale mięśnia sercowego”.
Proponuje się wprowadzenie w zakresie: kardiologia zakresu skojarzonego w ramach leczenia szpitalnego, który będzie podstawą rozliczania przez podmioty spełniające warunki do realizacji wielokierunkowej opieki nad osobami po zawale mięśnia sercowego. Przedstawiony projekt, jest rozwiązaniem, które umożliwi rozliczanie takich świadczeń od dnia 1 lutego 2017 r.
Na potrzeby rozliczania świadczeń w ramach opieki kompleksowej po zawale serca dodano do zarządzenia załącznik nr 3c, do którego dodatkowo zaimplementowano, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z zakresu leczenia szpitalnego, warunki realizacji przedmiotowych świadczeń oraz wprowadzano poza właściwymi JGP nowe produkty rozliczeniowe dedykowane do rozliczenia: opracowanego przez ośrodek koordynujący indywidualnego planu leczenia pacjenta po zawale serca, poradę koordynacyjną (kontrolna), rehabilitację kardiologiczną oraz wprowadzono produkty ryczałtowe dedykowane specjalistycznej opiece kardiologicznej.
Ponadto w celu motywowania świadczeniodawców do poprawy jakości udzielanej opieki, zapewnienia jej ciągłości i kompleksowości w optymalnym z punktu widzenia klinicznego czasie, dla przedmiotowego zakresu świadczeń (w przypadku spełnienia przez świadczeniodawców określonych warunków) wprowadzono współczynniki korygujące - m.in. w przypadku zapewnienia rehabilitacji kardiologicznej w jak najszybszym czasie (tj. do 14 dni od wypisu ze szpitala), po zrealizowaniu wszystkich świadczeń w zgodnie z indywidualnym planem leczenia pacjenta w ciągu 12 miesięcy.
Opinie w sprawie przedmiotowego projektu proszę o przekazanie w terminie do dnia 1 lutego 2017 roku do godz. 12.00 na adres e-mail: