Zarządzenia Prezesa

Uchwały Rady NFZ

Uchwała Nr 8/2015/III

29-06-2015

UCHWAŁA Nr 8/2015/III

RADY NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

z dnia 23 czerwca 2015 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu działania Rady Narodowego Funduszu Zdrowia

 

Na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 581), Rada Funduszu

uchwala, co następuje:

§ 1.

W Regulaminie działania Rady Narodowego Funduszu Zdrowia przyjętym uchwałą nr 2/2004/I Rady Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu działania Rady Narodowego Funduszu Zdrowia (tekst jednolity stanowi załącznik do uchwały Rady Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 37/2007/I z dnia 30 sierpnia 2007 r.[1]), po § 7 dodaje się § 7a w brzmieniu:

„ § 7a.

  1. W szczególnych przypadkach Członek Rady może, po uzgodnieniu z Przewodniczącym Rady, wziąć udział w posiedzeniu Rady przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w szczególności systemów zdalnej komunikacji między Centralą i oddziałami wojewódzkimi NFZ.
  2. Zamiar uczestniczenia w posiedzeniu przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość powinien być zgłoszony do Przewodniczącego Rady i Biura Rady Funduszu najpóźniej na trzy dni przed planowanym posiedzeniem.
  3. Sposób uczestniczenia w posiedzeniu, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy głosowania w sprawach osobowych, a także spraw, w których prezentowane byłyby informacje ustawowo chronione.
  4. Uczestnictwo Członka Rady przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość Przewodniczący odnotowuje na liście obecności”.

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Przewodniczący Rady

Narodowego Funduszu Zdrowia

 

Rudolf Borusiewicz

 

UZASADNIENIE

Projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu działania Rady Narodowego Funduszu Zdrowia

Projektowana zmiana (zawarta w § 1 uchwały nowelizującej) ma na celu poszerzenie możliwości udziału w odbywającym się, zwołanym posiedzeniu Rady także przez jej Członków, którzy nie mogą być w miejscu posiedzenia, ale mogą w nim uczestniczyć za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.  Nie wprowadza ona trzeciej (obok posiedzenia i trybu obiegowego) formy działania Rady, w szczególności nie jest to przewidziana kodeksem spółek handlowych forma podejmowania uchwał w czasie rzeczywistym ale poza posiedzeniem rady nadzorczej, czy też głosowania w imieniu nieobecnego członka takiej rady. Wynika stąd umiejscowienie nowej regulacji w odrębnym paragrafie (7a) Regulaminu działania Rady NFZ, wśród przepisów dotyczących posiedzeń Rady, a przed unormowaniami dotyczącymi trybu obiegowego.

Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych[2] zasadniczo milczą na temat projektowanej formy uczestniczenia w posiedzeniu. Należy jednak zauważyć, że już obecnie Regulamin działania Rady NFZ dopuszcza podjęcie uchwały w trybie obiegowym (przy wykorzystaniu poczty elektronicznej), a zatem w ogóle bez odbycia posiedzenia. Tryb ten nie został zakwestionowany w ramach nadzoru sprawowanego nad uchwałami Rady przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Tak samo też sądy, które np. badały umocowanie do wykonywania kompetencji Prezesa NFZ udzielone przez Radę jego zastępcy w trybie obiegowym, nie podważyły takiego rozwiązania (w woli ścisłości należy jednak zaznaczyć, że według dostępnej wiedzy, w postępowaniach tych, strony nie sprecyzowały jak dotąd zarzutu dotyczącego trybu obiegowego). Skoro zatem dopuszcza się podejmowanie uchwał w trybie obiegowym, to można oczekiwać podobnego potraktowania możliwości uczestniczenia niektórych członków Rady w toczącym się i prawidłowo zwołanym posiedzeniu, na odległość.

 

            Udział w posiedzeniu przy pomocy środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość pozostaje oczywiście wyjątkiem od ogólnej powinności bezpośredniego udziału Członka Rady w jej posiedzeniach. Uzasadnia to wymóg uzgodnienia udziału z Przewodniczącym Rady, na którym spoczywa obowiązek możliwie sprawnego kierowania pracami Rady, w tym wyznaczania optymalnych terminów posiedzeń Rady (ust. 1).

            Projekt wskazuje, że udział może mieć miejsce przy wykorzystaniu systemów zdalnej komunikacji między Centralą i oddziałami wojewódzkimi NFZ. Systemy te są wykorzystywane w praktyce funkcjonowania Funduszu. Są też odpowiednio skonfigurowane i zabezpieczone. Nie mniej jednak zostały one wymienione w projekcie jedynie przykładowo. Dopuszczalne są zatem także inne środki komunikacji, np. telefon (videotelfon) itd.

            Większa liczba Członków, którzy mieliby uczestniczyć w omawianej formie może wskazywać na potrzebę wyznaczenia innego terminu posiedzenia. Uczestnictwo w posiedzeniu wymaga ponadto uprzedniego zorganizowania pod względem technicznym. Wynika stąd potrzeba odpowiednio wcześniejszego zgłoszenia takiego zamiaru Członka Rady Przewodniczącemu i do Biura Rady Funduszu. Zaproponowany trzydniowy termin ma charakter instrukcyjny (ust. 2).

Projekt przewiduje wyłączenie możliwości uczestniczenia w posiedzeniu w zakresie głosowań w sprawach osobowych, a także spraw, w których prezentowane byłyby informacje ustawowo chronione (ust. 3).

Proponowane rozwiązanie opiera się na założeniu, że Członek Rady NFZ uczestniczący w posiedzeniu na odległość nie jest uważany za nieobecnego na posiedzeniu. Stąd fakt jego uczestnictwa będzie odnotowywany przez Przewodniczącego Rady na liście obecności (ust. 4).

Projektowane zmiany nie wymagają zastosowania przepisów przejściowych, co umożliwia jej wejście w życie z dniem podjęcia (§ 2 uchwały nowelizującej).

 

[1] Zmiany tekstu jednolitego powołanej uchwały zostały wprowadzone uchwałą Nr 29/2010/II Rady NFZ z dnia 29 listopada 2010 r.

[2] Tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 581

Podmiot publikujący: Centrala NFZ
Publikujący informację: Damian Wieczorek
Publikacja informacji: 29.06.2015 00:00
Aktualizacja informacji: 29.06.2015 10:35
Źródło: Biuro Rady Funduszu
Sprawdź historię zmian
Wszystkie aktualności