Zarządzenia Prezesa
Uchwały Zarządu
Uchwała Nr 59/2004
Uchwała Nr 59/2004
z dnia 11 marca 2004 r.
Zarządu Narodowego Funduszu Zdrowia
w sprawie udzielenia pełnomocnictwa dyrektorom oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wyrażania zgody na dokonywanie przelewu wierzytelności przysługujących świadczeniodawcom wobec Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu wykonywania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.
Na podstawie art. 43 ust. 5 pkt 2 i 3 oraz art. 43 ust. 8, ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391, z późn. zm.), Zarząd Narodowego Funduszu Zdrowia
uchwala, co następuje:
§ 1.
Dyrektorom Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia udziela się pełnomocnictwa do wyrażania zgody na dokonywanie przelewu wierzytelności przysługujących świadczeniodawcom wobec Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu wykonywania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych, na rzecz:
1) dostawców leków i wyrobów medycznych;
2) organów administracji rządowej;
3) organów jednostek samorządu terytorialnego;
4) organów założycielskich zakładów opieki zdrowotnej - zwanych dalej "cesjonariuszami".
§ 2.
Warunkiem wyrażenia zgody przez Dyrektora Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia na dokonanie cesji wierzytelności, o której mowa w § 1, jest zawarcie w umowie cesji następujących warunków:
1) wierzytelność podlegająca cesji powinna być w sposób dostatecznie zindywidualizowana (oznaczona numerem umowy dotyczącym poszczególnego rodzaju udzielanych świadczeń, datą zawarcia umowy itp.);
2) faktura przedstawiona przez świadczeniodawcę do zapłaty nie może opiewać na kwotę wyższą niż kwota miesięcznej płatności wynikającej z umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych z konkretnym Świadczeniodawca;
3) warunkiem zapłaty cesjonariuszowi za faktury wystawione przez świadczeniodawcę powinno być uprzednie dokonanie następujących czynności:
a) stwierdzenie zasadności wystawienia faktury,
b) ustalenie czy faktura dotyczy świadczeń określonych w umowie,
c) sprawdzenie czy wykazane w ww. dokumencie ilości, ceny, stawki i wartości
wykonanych świadczeń są zgodne z zawartą umową oraz obowiązującymi przepisami,
d) ustalenie czy wierzytelność jest wymagalna,
e) przeprowadzenie kontroli formalno-rachunkowej oraz zatwierdzenie do wypłaty
faktur przez Narodowy Fundusz Zdrowia;
4) wyrażenie zgody na dokonanie cesji powinno zawierać klauzulę o zakazie dokonywania dalszych cesji przez cesjonariusza na rzecz innych podmiotów.
§ 3.
1. Wyrażenie zgody na dokonanie cesji, o której mowa w § 1, może dotyczyć maksymalnie wierzytelności w kwocie 200.000 (dwieście tysięcy złotych) w przypadku dostawców leków i wyrobów medycznych, 500.000 (pięćset tysięcy złotych) w przypadku organów administracji rządowej, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów założycielskich zakładów opieki zdrowotnej, przysługujących łącznie w ciągu miesiąca jednemu świadczeniodawcy wobec Narodowego Funduszu Zdrowia.
2. Zgodę na dokonanie cesji powyżej kwoty, o której mowa w ust. 1, wyraża Zarząd Narodowego Funduszu Zdrowia.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Lesław Abramowicz - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
źródło - Departament Organizacyjno-Prawny
Ostatnio zapisany: 16.03.2004 r. Norbert Tyszka