Zarządzenia Prezesa
Baza Aktów Własnych
WAŻNE! Od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są publikowane w Bazie Aktów Własnych (BAW): baw.nfz.gov.pl.
W Bazie Aktów Własnych znajdziesz:
- tekst wydanego zarządzenia Prezesa NFZ
- tekst ujednolicony zarządzenia
- tekst porównawczy oraz jego wersję skróconą
- tekst pierwotny zarządzenia.
Dzięki bazie zyskujesz dostęp do obowiązującego stanu prawnego. Możesz też sprawdzić zakres wprowadzonych zmian w dokumencie. Wystarczy, że klikniesz zakładkę "NOWELIZACJE" - "Tekst porównawczy" lub "Tekst porównawczy skrócony".
Tekst zarządzenia i załączniki możesz pobrać w formach:
- xml
- doc
- oraz (w odpowiednich przypadkach) także w xlsx/xls (Excel).
Zarządzenia Prezesa NFZ
Zarządzenie Nr 116/2019/DSOZ
ZARZĄDZENIE NR 116/2019/DSOZ
PREZESA
NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 2 września 2019 r.
w sprawie umów o realizację programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”
Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 i 1394) zarządza się,
co następuje:
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1. Zarządzenie określa:
1) tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego pod nazwą „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”, zwanego dalej „pilotażem”, określonego
w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2019 r. w sprawie programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” (Dz. U. poz. 1537), zwanym dalej „rozporządzeniem”;
2) wzór umowy o realizację pilotażu;
3) warunki realizacji umów, o których mowa w pkt 1.
§ 2. 1. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) Fundusz – Narodowy Fundusz Zdrowia;
2) ustawa o świadczeniach – ustawę z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
3) oddział Funduszu – oddział wojewódzki Funduszu.
2. Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych.
§ 3. Realizacja i finansowanie pilotażu odbywa się na podstawie umowy zawieranej między realizatorem pilotażu - świadczeniodawcą, o którym mowa w § 5 rozporządzenia, a dyrektorem oddziału Funduszu.
Rozdział 2
Przedmiot umowy
§ 4. 1. Przedmiotem umowy o realizację pilotażu, zwanej dalej „umową”, jest udzielanie przez świadczeniodawcę będącego realizatorem pilotażu, świadczeń, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia.
2. Wzór umowy określony jest w załączniku nr 1 do zarządzenia.
3. Wykaz świadczeń oraz produktów rozliczeniowych udzielonych w ramach realizacji umowy jest określony w załączniku nr 2 do zarządzenia.
4. Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
Rozdział 3
Postępowanie w sprawie zawarcia umowy
§ 5. 1. W celu zawarcia umowy świadczeniodawca, o którym mowa w § 3, zwany dalej również „wnioskodawcą”, składa w oddziale Funduszu właściwym
ze względu na obszar działania świadczeniodawcy, wniosek o zawarcie umowy
o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach pilotażu.
2. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określony jest w załączniku nr 3
do zarządzenia.
3. Wnioski składa się od dnia następującego po dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§ 6. 1. Do zawarcia umowy wymaga się dołączenia do wniosku, o którym mowa
w § 5 ust. 1, następujących dokumentów:
1) oświadczenia wnioskodawcy, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku
nr 4 do zarządzenia;
2) oświadczenia wnioskodawcy o wpisach do rejestrów, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 5 do zarządzenia;
3) kopii polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie przez wnioskodawcę umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń; świadczeniodawca może złożyć także umowę przedwstępną lub inny dokument, w tym oświadczenie w przedmiocie obowiązania do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
4) wniosku w sprawie rachunku bankowego, którego wzór określony jest
w załączniku nr 6 do zarządzenia;
5) pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy, w szczególności do złożenia wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1 – w przypadku gdy wnioskodawca jest reprezentowany przez pełnomocnika.
2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, składane przez wnioskodawcę, powinny pozostawać w zgodności ze stanem faktycznym i prawnym.
3. Kopie dokumentów powinny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę albo osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy.
4. Dyrektor oddziału Funduszu może zażądać przedstawienia oryginału dokumentu w sytuacji, w której kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej zgodności z oryginałem, a brak jest możliwości weryfikacji jej prawdziwości w inny sposób.
5. Formularz wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1, składa się w zamkniętej kopercie oznaczonej: „Wniosek o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego: Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”.
6. W przypadku wystąpienia braków formalnych wniosku, dyrektor oddziału Funduszu wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia wskazując termin dokonania
tej czynności.
7. W przypadku wezwania, o którym mowa w ust. 6, wnioskodawca obowiązany jest do usunięcia braków we wniosku, w terminie określonym w wezwaniu.
8. Termin usunięcia braków uważa się za zachowany, w sytuacji doręczenia dokumentów do siedziby oddziału Funduszu najpóźniej do godz. 16.00 w dniu określonym w wezwaniu do usunięcia braków.
9. Uzupełnienie braków w złożonym wniosku składa się w zamkniętej kopercie lub paczce oznaczonej: „Usunięcie braków wniosku o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego: Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”.
§ 7. 1. W przypadku pozytywnej oceny wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1, dyrektor oddziału Funduszu ustala z wnioskodawcą kwotę zobowiązania na okres nie krótszy niż 12 miesięcy, jednak nie dłuższy niż 24 miesiące. Umowa obowiązuje od dnia następującego po dniu zawarcia z Funduszem umowy o realizację pilotażu.
2. Liczba i stawka za osobodzień pobytu w oddziale, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo-finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy.
3. Dyrektor oddziału Funduszu przesyła wnioskodawcy projekt umowy w celu jej podpisania albo informuje wnioskodawcę o możliwości zawarcia umowy w siedzibie oddziału Funduszu.
4. W przypadku negatywnej oceny wniosku, dyrektor oddziału Funduszu informuje wnioskodawcę o przyczynie odmowy zawarcia umowy.
5. Dyrektor oddziału Funduszu ma prawo do przeprowadzenia czynności sprawdzających u wnioskodawcy w trakcie postępowania w sprawie zawarcia umowy, w celu sprawdzenia informacji przedstawionych we wniosku.
6. Czynności sprawdzające, o których mowa w ust. 5, przeprowadza,
po uprzednim powiadomieniu wnioskodawcy w jego obecności lub osoby przez niego upoważnionej, co najmniej dwóch upoważnionych członków, powołanego przez dyrektora oddziału Funduszu, „Zespołu do oceny wniosków”.
7. Osoby przeprowadzające czynności sprawdzające, o których mowa
w ust. 6, sporządzają protokół z tych czynności, potwierdzony przez wnioskodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.
Rozdział 4
Szczegółowe warunki umowy
§ 8. 1. Świadczeniodawca realizujący umowę, obowiązany jest spełniać wymagania określone w szczególności w rozporządzeniu oraz w niniejszym zarządzeniu.
2. Konieczność spełniania wymagań, o których mowa w ust. 1, dotyczy każdego miejsca udzielania świadczeń, w którym jest realizowana umowa.
§ 9. 1. Podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy realizującego pilotaż, wskazuje się w „Wykazie podwykonawców”, którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy.
2. Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania określone w przepisach rozporządzenia.
3. Umowa zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a podwykonawcą, zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
4. Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
5. Zmiana warunków udzielania świadczeń przez podwykonawców, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, zgłaszana jest przez świadczeniodawcę do oddziału Funduszu w terminie umożliwiającym zmianę umowy, nie później jednak niż 14 dni przed wystąpieniem zmiany.
§ 10. 1. W celu wyboru przez świadczeniobiorcę realizatora pilotażu, świadczeniodawca jest obowiązany do poinformowania świadczeniobiorcy, o podpisaniu oświadczenia, którego wzór określony jest w załączniku nr 7 do zarządzenia.
2. Przed uzyskaniem od świadczeniobiorcy oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, świadczeniodawca jest także obowiązany poinformować świadczeniobiorcę o przysługujących mu świadczeniach opieki zdrowotnej w ramach pilotażu oraz możliwości i sposobie składania uwag, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia.
3. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, załącza się do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
§ 11. 1. Świadczenia objęte przedmiotem umowy, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z „Harmonogramem – zasoby”, stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
2. Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie
z harmonogramem, o którym mowa w ust. 1.
§ 12. Produkt rozliczeniowy (świadczenie opieki zdrowotnej – „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”), o którym mowa w załączniku nr 2 do zarządzenia, rozliczany jest zgodnie z § 8 rozporządzenia, w związku z realizacją świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.
§ 13. Do celów sprawozdawczych, świadczeniodawca udzielający świadczeń
na rzecz świadczeniobiorców, o których mowa w § 6 rozporządzenia, stosuje produkt sprawozdawczy określony w załączniku nr 2 do zarządzenia.
§ 14. 1. Świadczeniodawca jest obowiązany do przekazania w formie elektronicznej sprawozdania, zgodnie ze wzorem i w formacie określonym przez Fundusz.
2. Dane, o których mowa w ust. 1, winny być zgodne z danymi w zawartymi w dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
3. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stanowi warunek rozliczenia świadczeń.
4. Raport statystyczny przekazywany przez świadczeniodawcę podlega weryfikacji w oddziale Funduszu.
§ 15. Świadczeniodawca przekazuje oddziałowi Funduszu w formie elektronicznej dane, o których mowa w § 9 ust. 2 rozporządzenia, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 8 do zarządzenia.
§ 16. Świadczeniodawca jest obowiązany do przekazania oddziałowi Funduszu w formie pisemnej i elektronicznej w postaci raportu, wyników, o których mowa w § 10 ust. 1 rozporządzenia, każdorazowo po 12 miesiącach obowiązywania umowy.
§ 17. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 2019 r.
p.o. PREZESA
NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
Zastępca Prezesa ds. Operacyjnych
Adam Niedzielski