Zarządzenia Prezesa
Baza Aktów Własnych
WAŻNE! Od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są publikowane w Bazie Aktów Własnych (BAW): baw.nfz.gov.pl.
W Bazie Aktów Własnych znajdziesz:
- tekst wydanego zarządzenia Prezesa NFZ
- tekst ujednolicony zarządzenia
- tekst porównawczy oraz jego wersję skróconą
- tekst pierwotny zarządzenia.
Dzięki bazie zyskujesz dostęp do obowiązującego stanu prawnego. Możesz też sprawdzić zakres wprowadzonych zmian w dokumencie. Wystarczy, że klikniesz zakładkę "NOWELIZACJE" - "Tekst porównawczy" lub "Tekst porównawczy skrócony".
Tekst zarządzenia i załączniki możesz pobrać w formach:
- xml
- doc
- oraz (w odpowiednich przypadkach) także w xlsx/xls (Excel).
Zarządzenia Prezesa NFZ
Zarządzenie Nr 16/2014/GPF
Zarządzenie Nr 16/2014/GPF
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 11 kwietnia 2014 r.
w sprawie powołania Zespołu ds. opracowania nowych rozwiązań systemowych finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie szpitalnego oddziału ratunkowego i izby przyjęć (SOR/IP)
Na podstawie art. 102 ust. 1 i 5 pkt 21 i 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje.
§ 1.
1. Powołuje się w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "NFZ", Zespół ds. opracowania nowych rozwiązań systemowych finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie szpitalnego oddziału ratunkowego i izby przyjęć (SOR/IP), zwany dalej "Zespołem".
2. Zespół jest organem pomocniczym Prezesa NFZ.
§ 2.
1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Joanna Startek, Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Centrala NFZ - przewodniczący;
2) Arkadiusz Kosowski, Departament ds. Służb Mundurowych, Centrala NFZ - zastępca przewodniczącego;
3) członkowie Zespołu:
a) Izabela Górska, Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ,
b) Julita Jaśkiewicz, Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ,
c) Joanna Syta, Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Centrala NFZ,
d) Alicja Uszyńska-Osowska, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ,
e) Leszek Brongel, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej dla województwa małopolskiego,
f) Juliusz Jakubaszko, Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej,
g) Jerzy Robert Ładny, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej,
h) Grzegorz Michalak, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej dla województwa mazowieckiego,
i) Andrzej Pajączkowski, Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Centrala NFZ,
j) Tadeusz Pławiak, Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ,
k) Bogdan Różański, Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ,
l) Tomasz Rusinek, Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ,
m) Maciej Sidun, Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ,
n) Andrzej Witkowski, Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej.
2. W pracach Zespołu mogą brać udział również osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez Prezesa NFZ, na wniosek przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego.
§ 3.
Zadaniem Zespołu jest opracowanie nowych rozwiązań systemowych finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie SOR/IP, w szczególności:
1) opracowanie zmian w algorytmie obliczania stawek ryczałtów dobowych w zakresie finansowania świadczeń w SOR/IP;
2) opracowanie projektu nowelizującego zarządzenie Nr 89/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, w części dotyczącej algorytmu obliczania stawki ryczałtu dobowego w zakresie finansowania świadczeń w SOR/IP, z uwzględnieniem:
a) kryteriów pozwalających na zróżnicowanie wysokości stawek ryczałtu dobowego, z uwagi na obsługę dużej liczby świadczeniobiorców, wykonywanie kosztochłonnych procedur oraz dysponowanie dużym potencjałem w postaci wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczne,
b) zakresu danych sprawozdawczych stanowiących podstawę do określania wysokości ryczałtu;
3) określenie kryteriów finansowania świadczeń zapewniających równe traktowanie świadczeniodawców na terenie całego kraju;
4) opracowanie propozycji zmian w wykazie świadczeń gwarantowanych w rodzaju leczenie szpitalne oraz klasyfikacji ICD-9, w zakresie niezbędnym do wdrożenia nowych rozwiązań;
5) przeprowadzenie symulacji i ocena skutków wdrożenia opracowanych rozwiązań systemowych w zakresie finansowania świadczeń w SOR/IP.
§ 4.
1. Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w siedzibie Centrali NFZ, zgodnie z przyjętym na pierwszym posiedzeniu harmonogramem.
2. Obsługę Zespołu zapewnia Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej Centrali NFZ.
§ 5.
1. Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności - zastępca przewodniczącego.
2. Posiedzenie Zespołu zwołuje przewodniczący lub zastępca przewodniczącego, z inicjatywy własnej lub na wniosek jednego z członków Zespołu.
3. Opracowane propozycje rozwiązań, o których mowa w § 3, Zespół przyjmuje zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Zespołu. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
§ 6.
1. Za udział w pracach Zespołu, członkowie Zespołu niebędący pracownikami NFZ oraz osoby zaproszone przez Prezesa NFZ do udziału w pracach Zespołu, otrzymują zwrot kosztów przejazdów, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
2. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący lub w przypadku jego nieobecności - zastępca przewodniczącego. Protokół jest przekazywany Prezesowi NFZ.
§ 7.
Zespół zakończy swoją działalność po przedłożeniu Prezesowi NFZ projektu zarządzenia zawierającego nowe rozwiązania systemowe finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie SOR/IP, nie później jednak niż z dniem 30 czerwca 2014 r.
§ 8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
W zastępstwie Prezesa
Narodowego Funduszu Zdrowia
Zastępca Prezesa
ds. Finansowych
Wiesława Kłos
źródło - Gabinet Prezesa Funduszu
Ostatnio zapisany: 30.06.2014 r. Norbert Tyszka