Zarządzenia Prezesa
Baza Aktów Własnych
WAŻNE! Od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są publikowane w Bazie Aktów Własnych (BAW): baw.nfz.gov.pl.
W Bazie Aktów Własnych znajdziesz:
- tekst wydanego zarządzenia Prezesa NFZ
- tekst ujednolicony zarządzenia
- tekst porównawczy oraz jego wersję skróconą
- tekst pierwotny zarządzenia.
Dzięki bazie zyskujesz dostęp do obowiązującego stanu prawnego. Możesz też sprawdzić zakres wprowadzonych zmian w dokumencie. Wystarczy, że klikniesz zakładkę "NOWELIZACJE" - "Tekst porównawczy" lub "Tekst porównawczy skrócony".
Tekst zarządzenia i załączniki możesz pobrać w formach:
- xml
- doc
- oraz (w odpowiednich przypadkach) także w xlsx/xls (Excel).
Zarządzenia Prezesa NFZ
Zarządzenie Nr 17/2012/DWM
Zarządzenie Nr 17/2012/DWM
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 29 marca 2012 r.
w sprawie zaświadczenia o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej wydawanego niepodlegającym zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ członkom rodziny osoby ubezpieczonej w czasie ich pobytu na terytorium RP
Na podstawie art. 102 ust. 1 oraz ust. 5 pkt 21 i 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.1)), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach", zarządza się, co następuje:
§ 1.
Zarządzenie określa:
1) warunki i tryb wydawania przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia zaświadczenia:
a) o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ),
b) niepodlegającym zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego członkom rodziny osoby ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia w czasie ich pobytu na terytorium RP
- zwany dalej "zaświadczeniem";
2) wzór:
a) zaświadczenia, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia,
b) wniosku o wydanie zaświadczenia, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.
§ 2.
Dla celów finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych podczas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej członkom rodziny osoby ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia zamieszkałym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które nie podlegają zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia, potwierdzeniem uprawnień do pełnego zakresu świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce, o których mowa:
1) w art. 18 ust. 2 zdanie 1 oraz w art. 27 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (D.Urz. WE L 166 z 30.04.2004, str. 1 i n., z późn. zm.), oraz
2) w art. 21 ust. 2 i art. 26 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149 z 05.07.1971, str. 2 i n., z późn. zm.),
zwanych dalej "przepisami o koordynacji",
- jest zaświadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne osoby ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia, o którym mowa w art. 240 w związku z art. 50 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach.
§ 3.
1. Zaświadczenie, o którym mowa w § 1 pkt 1, wydaje oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, który wydał dokument uprawniający do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji, zwany dalej "właściwym oddziałem wojewódzkim".
2. Zaświadczenie potwierdza uprawnienia członków rodziny, o których mowa w § 2, do świadczeń opieki zdrowotnej w pełnym zakresie, zgodnie z ustawą o świadczeniach.
3. Dokumentem uprawniającym do świadczeń, o którym mowa w ust. 1, jest każdy dokument zgodny ze wzorem ustalonym i wprowadzonym do stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu EFTA przez Komisję Administracyjną do spraw Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego.
§ 4.
1. Zaświadczenie jest wydawane na wniosek osoby ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia lub członka rodziny, o których mowa w § 2, ich przedstawiciela ustawowego, lub pełnomocnika, zwanych dalej "wnioskodawcą".
2. Warunkiem wydania zaświadczenia jest:
1) wpisanie członka rodziny, o którym mowa w ust. 1, do rejestru członków rodziny prowadzonego przez instytucję miejsca zamieszkania w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej albo państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz
2) otrzymanie przez właściwy oddział wojewódzki od instytucji, o której mowa w pkt 1, informacji o zarejestrowaniu członka rodziny w rejestrze, o którym mowa w pkt 1 zgodnie z przepisami o koordynacji.
3. Przed wydaniem zaświadczenia właściwy oddział wojewódzki weryfikuje fakt podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu osoby, o której mowa w § 2 na podstawie dołączonego do wniosku dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne tej osoby.
4. Z zastrzeżeniem ust. 1 - 3, zaświadczenie wydawane jest nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.
§ 5.
Okres ważności zaświadczenia powinien być zgodny z okresem ważności wskazanym przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie zaświadczenia, z zastrzeżeniem, że:
1) data początkowa zaświadczenia nie może przypadać wcześniej niż data nabycia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z przepisami o koordynacji na rzecz członka rodziny, o którym mowa w § 2, wskazana przez instytucję, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 1, na dokumencie uprawniającym do świadczeń, o którym mowa w § 3 ust. 3,
2) data końcowa zaświadczenia nie może przypadać później niż data końcowa ważności dokumentu uprawniającego do świadczeń, o którym mowa w § 3 ust. 3.
§ 6.
Z zastrzeżeniem art. 67 ust. 4 - 7 ustawy o świadczeniach, zaświadczenie traci ważność:
1) w dniu wskazanym w zaświadczeniu;
2) w dniu utraty ważności dokumentu uprawniającego do świadczeń, o którym mowa w § 3 ust. 3- jeżeli zostało wystawione na czas nieokreślony
- o ile terminy tych dni przypadają wcześniej od:
1) terminu utraty statusu członka rodziny w rozumieniu przepisów o koordynacji, lub
2) terminu wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia.
§ 7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Prezes
Narodowego Funduszu Zdrowia
Jacek Paszkiewicz
Ostatnio zapisany: 29.03.2012 r. Agnieszka Długokęcka