Zarządzenia Prezesa
Baza Aktów Własnych
WAŻNE! Od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są publikowane w Bazie Aktów Własnych (BAW): baw.nfz.gov.pl.
W Bazie Aktów Własnych znajdziesz:
- tekst wydanego zarządzenia Prezesa NFZ
- tekst ujednolicony zarządzenia
- tekst porównawczy oraz jego wersję skróconą
- tekst pierwotny zarządzenia.
Dzięki bazie zyskujesz dostęp do obowiązującego stanu prawnego. Możesz też sprawdzić zakres wprowadzonych zmian w dokumencie. Wystarczy, że klikniesz zakładkę "NOWELIZACJE" - "Tekst porównawczy" lub "Tekst porównawczy skrócony".
Tekst zarządzenia i załączniki możesz pobrać w formach:
- xml
- doc
- oraz (w odpowiednich przypadkach) także w xlsx/xls (Excel).
Zarządzenia Prezesa NFZ
Zarządzenie Nr 19/2010/DEF
Zarządzenie Nr 19/2010/DEF
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 9 kwietnia 2010 r.
w sprawie należności biegłych i specjalistów w postępowaniu kontrolnym
Na podstawie art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 25 oraz w związku z art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Zarządzenie reguluje wysokość kosztów i wynagrodzeń oraz szczegółowe zasady i tryb ich przyznawania biegłym i specjalistom powoływanym do zbadania lub rozstrzygnięcia określonych zagadnień wymagających specjalnych kwalifikacji, w związku z prowadzonymi przez podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych postępowaniami kontrolnymi.
§ 2.
- Biegłemu za sporządzenie sprawozdania z przeprowadzonych badań oraz wydanie na ich podstawie opinii lub orzeczenia przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w umowie zawartej w formie pisemnej między dyrektorem jednostki organizacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia, który go powołał, a biegłym.
- Wysokość wynagrodzenia ustala się w zależności od kwalifikacji biegłego, przedmiotu i zakresu badań określonych w postanowieniu o powołaniu biegłego oraz od czasu sporządzenia opinii lub orzeczenia.
- W przypadku gdy termin wykonania zadania, o którym mowa w ust. 1, przekracza okres 1 miesiąca, możliwa jest częściowa wypłata wynagrodzenia odpowiednia do zakresu wykonanej pracy.
- Wysokość wynagrodzenia nie może przekraczać czterokrotnej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stosownie do przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227), w kwartale poprzedzającym wypłatę należności; może być ona, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, podwyższona za zgodą Prezesa lub upoważnionego przez niego zastępcę Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
§ 3.
- Specjaliście za sporządzenie sprawozdania z przeprowadzonych badań oraz wydanie na ich podstawie opinii lub orzeczenia przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w umowie zawartej w formie pisemnej między dyrektorem jednostki organizacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia, który go powołał, a specjalistą.
- Wysokość wynagrodzenia ustala się w zależności od kwalifikacji specjalisty, przedmiotu i zakresu badań określonych w postanowieniu o powołaniu specjalisty oraz od czasu sporządzenia opinii lub orzeczenia.
- W przypadku gdy termin wykonania zadania, o którym mowa w ust. 1, przekracza okres 1 miesiąca, możliwa jest częściowa wypłata wynagrodzenia odpowiednia do zakresu wykonanej pracy.
- Wysokość wynagrodzenia nie może przekraczać dwukrotnej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stosownie do przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w kwartale poprzedzającym wypłatę należności; może być ona, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, podwyższona za zgodą Prezesa lub upoważnionego przez niego zastępcę Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
§ 4.
- Biegłemu i specjaliście przysługuje po uprzednim uzgodnieniu z dyrektorem jednostki organizacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia, który zawierał umowę, o której mowa w § 2 ust. 1 oraz § 3 ust. 1, zwrot wydatków nieodzownych dla przeprowadzenia czynności badawczych lub sporządzenia opinii, pod warunkiem ich udokumentowania.
- Wysokość zwrotu wydatków należy ustalić w umowie, której mowa w § 2 ust. 1 oraz § 3 ust. 1 lub w formie aneksu do przedmiotowej umowy.
§ 5.
- Biegłemu i specjaliście przysługują: zwrot związanych z wykonywaniem czynności kosztów podróży i zakwaterowania oraz diety na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
- Uprawnienia, o których mowa w ust. 1 należy uwzględnić w umowie, o której mowa w § 2 ust. 1 oraz § 3 ust. 1.
§ 6.
Do zawierania umów, o których mowa w § 2 ust. 1 oraz § 3 ust. 1 stosuje się odpowiednio postanowienia zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wprowadzenia regulaminu udzielania zamówień publicznych oraz regulaminu pracy komisji przetargowych.
§ 7.
Powyższe przepisy nie mają zastosowania do konsultantów, o których mowa w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 419 z późn. zm.2).
§ 8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Prezes
Narodowego Fundusz Zdrowia
Jacek Paszkiewicz
źródło - Departament Ekonomiczno-Finansowy
Ostatnio zapisany: 9.04.2010 r. Norbert Tyszka