Zarządzenia Prezesa
Baza Aktów Własnych
WAŻNE! Od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są publikowane w Bazie Aktów Własnych (BAW): baw.nfz.gov.pl.
W Bazie Aktów Własnych znajdziesz:
- tekst wydanego zarządzenia Prezesa NFZ
- tekst ujednolicony zarządzenia
- tekst porównawczy oraz jego wersję skróconą
- tekst pierwotny zarządzenia.
Dzięki bazie zyskujesz dostęp do obowiązującego stanu prawnego. Możesz też sprawdzić zakres wprowadzonych zmian w dokumencie. Wystarczy, że klikniesz zakładkę "NOWELIZACJE" - "Tekst porównawczy" lub "Tekst porównawczy skrócony".
Tekst zarządzenia i załączniki możesz pobrać w formach:
- xml
- doc
- oraz (w odpowiednich przypadkach) także w xlsx/xls (Excel).
Zarządzenia Prezesa NFZ
Zarządzenie Nr 40/2004
Zarządzenie Nr 40/2004
z dnia 25 listopada 2004 r.
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
w sprawie powołania Zespołu ds. opracowania koncepcji i projektu wzoru elektronicznej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (e-KUZ) elektronicznego Rejestru Usług Medycznych (e-RUM) oraz programów ich wdrożenia.
Na podstawie art. 102 ust 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) zarządza się co następuje:
§ 1
1. Powołuje się Zespół ds. opracowania koncepcji i projektu wzoru elektronicznej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (e-KUZ) i elektronicznego Rejestru Usług Medycznych (e-RUM) oraz programów ich wdrożenia, zwany dalej "Zespołem".
2. Celem Zespołu jest przygotowanie koncepcji funkcjonalnej, zakresu zastosowania i projektu wzoru e-KUZ, połączonej z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz koncepcji i projektu systemu elektronicznej rejestracji i monitorowania usług medycznych (świadczeń opieki zdrowotnej) e-RUM oraz programów (strategia, plan, harmonogram) wdrożeń e-KUZ i e-RUM.
§ 2
Do głównych zadań Zespołu należy:
1) opracowanie wariantowego projektu e-KUZ z ustaleniem proponowanych standardów, zakresu realizowanych funkcji i danych przenoszonych w e-KUZ oraz poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych z udziałem e-KUZ,
2) przygotowanie wariantowego projektu systemu personalizacji i dystrybucji e-KUZ w skali kraju, z uwzględnieniem specyfiki Wojewódzkich Oddziałów NFZ,
3) opracowanie wariantowego programu (strategia, plan, harmonogram) wdrożenia e-KUZ, z uwzględnieniem specyfiki Wojewódzkich Oddziałów NFZ,
4) przygotowanie analiz finansowych i organizacyjnych (SWOT, koszt/korzyść) związanych z wdrożeniem e-KUZ i oczekiwanych efektów, a w szczególności nakładów jakie zobowiązani będą ponieść NFZ, świadczeniodawcy i apteki w związku z wprowadzeniem e-KUZ,
5) opracowanie projektu systemu informacyjnego e-RUM, a w szczególności jego funkcji, zakresu rejestrowanych danych, standardów ich elektronicznej wymiany (EDI - Electronic Data Interchange), zakresu stosowania standaryzowanego formularza do rejestracji usług (kuponu) na podstawie dostępnej literatury, dotychczasowych wdrożeń RUM i doświadczeń Oddziałów Wojewódzkich NFZ wykorzystujących ten system,
6) opracowanie projektów organizacyjno-technicznych sposobów realizacji e-RUM w skali NFZ, uwzględniających - wariantowo - wykorzystanie książeczek usług medycznych ze spersonalizowanymi kuponami albo kart elektronicznych i wolnych kuponów,
7) opracowanie wariantowego programu (strategia, plan, harmonogram) wdrożenia e-RUM z uwzględnieniem specyfiki Wojewódzkich Oddziałów NFZ,
8) przygotowanie analiz finansowych i organizacyjnych (SWOT, koszt/korzyść) związanych z wdrożeniem e-RUM i oczekiwanych efektów, a w szczególności nakładów jakie zobowiązani będą ponieść: NFZ, świadczeniodawcy i apteki w związku z ewentualnym wprowadzeniem e-RUM,
9) porównanie funkcjonujących w ramach NFZ systemów monitorowania świadczeń opieki zdrowotnej, innych niż typu RUM, z systemami typu RUM (Oddziały Wojewódzkie: Lubuski, Opolski, Pomorski, Śląski) oraz projektowanym e-RUM,
10) przedstawienie dowodów empirycznych na efektywność uszczelnienia obiegu (przypływu) danych w formie elektronicznej i dokumentów źródłowych (kuponów) oraz autoryzacji (uwierzytelniania) usług medycznych (świadczeń opieki zdrowotnej, w tym recept) przez uprawnionego do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
11) opracowanie projektu i programu powiązania wprowadzenia e-KUZ i e-RUM wraz z analizą nakładów i spodziewanych korzyści takiego rozwiązania.
§ 3
1. Realizując swoje zadania Zespół powinien uwzględnić obowiązujące przepisy oraz projekty aktów prawnych, jakie mają zostać wydane na podstawie art. 49 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą".
2. W realizacji zadań Zespół powinien uwzględnić przepisy, doświadczenia i zalecenia Unii Europejskiej w tym zakresie, w szczególności w sprawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, standardów elektronicznej wymiany danych i systemów monitorowania stosowanych w ubezpieczeniach zdrowotnych i ochronie zdrowia.
§ 4
W skład Zespołu wchodzą następujący pracownicy Centrali NFZ i Oddziałów Wojewódzkich NFZ:
1) Przewodniczący Zespołu: Jacek Wesołowski, Biuro Informatyzacji, Centrala NFZ,
2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu: Andrzej Czubek, Biuro Informatyzacji, Centrala NFZ,
3) Sekretarz Zespołu: Piotr Witkowski, Biuro Informatyzacji, Centrala NFZ,
4) członkowie Zespołu z Centrali NFZ:
- Anna Ferenc - Biuro Informatyzacji,
- Adam Miłkowski - Biuro Współpracy Międzynarodowej,
- Grzegorz Machaluk - Biuro Organizacyjno-Prawne,
- Arkadiusz Jęczeń - Departament Zarządzania Strategicznego,
- Katarzyna Paczek - Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej,
- Monika Laskowska - Departament Gospodarki Lekiem,
- Małgorzata Grabowska - Departament Spraw Świadczeniobiorców,
- Dominik Rogowski - Departament Ekonomiczno-Finansowy,
- Artur Szlaga - Biuro Księgowości,
- Lucyna Martynik-Sobechowicz- Departament Kontroli,
5) członkowie Zespołu z Oddziałów Wojewódzkich NFZ:
- Bartosz Toruń - Śląski OW NFZ,
- Bartosz Kmiotek - Śląski OW NFZ,
- Maria Sztenc - Pomorski OW NFZ,
- Mikołaj Ruciński - Pomorski OW NFZ,
- Barbara Tomaszewska - Opolski OW NFZ,
- Paweł Fudala - Opolski OW NFZ,
- Jolanta Krug - Lubuski OW NFZ,
- Łukasz Gwara - Lubuski OW NFZ.
§ 5
1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, a w szczególności koordynuje i nadzoruje realizację wybranych zadań Zespołu, zwołuje jego posiedzenia ustalając terminy, miejsce i porządek obrad, prowadzi posiedzenia, wyznacza członków Zespołu do realizacji poszczególnych zadań, o których mowa w §2 ust. 1, określa harmonogram prac i nadzoruje ich realizację.
2. Zastępca Przewodniczącego Zespołu zastępuje Przewodniczącego Zespołu w razie jego nieobecności i wykonuje inne zadania wyznaczone przez Przewodniczącego Zespołu, a w szczególności koordynuje i nadzoruje realizację wybranych zadań Zespołu i przygotowanie raportów, o których mowa w §8 ust. 1.
3. Sekretarz Zespołu odpowiada za prawidłowy obieg informacji wewnątrz Zespołu oraz sporządza protokoły, o których mowa w §7 ust. 4 i redaguje raporty, o których mowa w §8 ust. 1.
4. Obsługę Zespołu zapewnia Biuro Informatyzacji Centrali.
§ 6
1. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu osoby spoza jego składu, w szczególności ekspertów spoza NFZ.
2. Wniosek o udział eksperta Przewodniczący Zespołu, po konsultacji z Biurem Spraw Pracowniczych i Szkoleń i Departamentem Ekonomiczno-Finansowym, kieruje do Prezesa NFZ wraz z podaniem przewidywanego zakresu i formy jego prac, terminu zakończenia i ewentualnego wynagrodzenia.
3. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2, zostanie sfinansowane z planu kosztów wynagrodzeń Centrali NFZ w ramach umowy o dzieło lub zlecenia.
§ 7
1. Przewodniczący Zespołu, w zależności od potrzeb, zwołuje posiedzenia Zespołu robocze albo plenarne.
2. Posiedzenia plenarne, w których uczestniczy pełen skład Zespołu, zwoływane są w celu dyskusji i formalnego przyjęcia uprzednio przygotowanych dokumentów. Ich projekty powinny być wysłane pocztą elektroniczną całemu składowi Zespołu na co najmniej trzy dni robocze przed wyznaczonym terminem posiedzenia.
3. Posiedzenia robocze zwoływane są w celu wypracowania lub dyskusji nad przygotowywanymi dokumentami, bez ich formalnego przyjęcia. Uczestniczą w nich Przewodniczący, Zastępca i Sekretarz Zespołu oraz wybrani członkowie, którzy biorą udział w realizacji poszczególnych zadań (opracowywaniu dokumentów) ustalonych w porządku obrad.
4. Z każdego posiedzenia - plenarnego lub roboczego - Sekretarz Zespołu sporządza protokół, który podpisują Przewodniczący, jego Zastępca i Sekretarz Zespołu. Plik z tekstem protokołu rozsyłany jest pocztą elektroniczną osobom będącym w składzie Zespołu. Każdy członek Zespołu uczestniczący w posiedzeniu na prawo do wniesienia sprostowania lub zdania odrębnego do protokołu oraz wglądu do wszystkich protokołów.
§ 8
1. Z każdego wykonanego zadania Zespół zobowiązany jest przygotować raport celem przedłożenia do akceptacji Prezesowi NFZ w terminie do dnia 30 kwietnia 2005 roku.
2. Raport podpisuje Przewodniczący Zespołu, jego Zastępca i Sekretarz Zespołu.
§ 10
Zespół rozwiązuje się z dniem akceptacji przez Prezesa NFZ wszystkich raportów z realizacji zadań Zespołu.
§ 11
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Prezes
Narodowego Funduszu Zdrowia
Jerzy Miller
źródło - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Ostatnio zapisany: 2.03.2005 r. Norbert Tyszka