Zarządzenia Prezesa

Baza Aktów Własnych

WAŻNE! Od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są publikowane w Bazie Aktów Własnych (BAW): baw.nfz.gov.pl.

W Bazie Aktów Własnych znajdziesz:

  • tekst wydanego zarządzenia Prezesa NFZ
  • tekst ujednolicony zarządzenia
  • tekst porównawczy oraz jego wersję skróconą
  • tekst pierwotny zarządzenia.

Dzięki bazie zyskujesz dostęp do obowiązującego stanu prawnego. Możesz też sprawdzić zakres wprowadzonych zmian w dokumencie. Wystarczy, że klikniesz zakładkę "NOWELIZACJE" - "Tekst porównawczy" lub "Tekst porównawczy skrócony".

Tekst zarządzenia i załączniki możesz pobrać w formach:

  • xml
  • pdf
  • doc
  • oraz (w odpowiednich przypadkach) także w xlsx/xls (Excel).

SPRAWDŹ: Jak pobrać załączniki do zarządzenia? [INSTRUKCJA] 

Zarządzenia Prezesa NFZ

Zarządzenie Nr 63/2007/DSOZ

21-09-2007

Zarządzenie Nr 63/2007/DSOZ
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 20 września 2007 r.

w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne - Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki

Na postawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 pkt 1,3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.1), zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1

Zarządzenie reguluje postępowanie w sprawie zawarcia umowy w rodzaju leczenie stomatologiczne - Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju.

§ 2

1. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:

1) dostęp/zapewnienie realizacji - zapewnienie wykonywania świadczeń w innym miejscu lub lokalizacji niż ta, w której realizowane są świadczenia,

2) Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;

3) jednostka rozliczeniowa - ryczałt miesięczny;

4) lekarz danej specjalności - lekarz dentysta, który posiada specjalizację I stopnia w określonej dziedzinie lekarsko-dentystycznej,

5) lekarz specjalista - lekarz dentysta, który posiada właściwą dla zakresu specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w określonej szczegółowej dziedzinie lekarsko-dentystycznej;

6) lokalizacja - budynek lub zespół budynków oznaczonych tym samym adresem, w którym/których zlokalizowane jest miejsce udzielania świadczeń;

7) miejsce udzielania świadczeń - pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, w tej samej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie, w celu wykonywania świadczeń określonego zakresu;

8) ryczałt miesięczny - rozumie się przez to kwotę przeznaczoną na objęcie opieką jednego świadczeniobiorcy w okresie jednego miesiąca;

9) świadczenia - świadczenia opieki zdrowotnej wykonywane w ramach Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki;

10) Program - Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki;

11) zakres świadczeń - świadczenie lub grupa świadczeń wyodrębnionych w rodzaju leczenie stomatologiczne, dla których w umowie określa się sposób i kwotę finansowania.

2. Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w materiałach informacyjnych, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych.

Rozdział 2

Przedmiot postępowania i umowy

§ 3

Przedmiotem postępowania jest wyłonienie wykonawców świadczeń stomatologicznych - Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, spełniających kryteria określone w załączniku nr 3 do zarządzenia i przepisach odrębnych.

§ 4

1. Przedmiotem umowy jest realizacja świadczeń stomatologicznych - Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę, finansowane przez Fundusz. Umowa określa również zasady ich rozliczania.

2. Wzór umowy stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.

3. Odstępstwa od wzoru umowy wymagają zgody Prezesa Funduszu.

§ 5

Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2151/2003 z dnia 16 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie WE nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) - (Dz. U. UE L 329 z 17.12.2003 r.) oraz art. 141 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą" przedmiot umów obejmuje:

1) 85131100-7 usługi ortodontyczne.

Rozdział 3

Zasady postępowania oraz wymagania wobec świadczeniodawców

§ 6

1. Umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie Programu zawiera się ze świadczeniodawcą, którego oferta została wybrana w drodze przeprowadzonego konkursu ofert albo w przebiegu rokowań.

2. Świadczeniodawca biorący udział w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy, o której mowa w § 4 ust. 1 w zakresie Programu, powinien spełniać wymagania określone w załączniku nr 3 do zarządzenia oraz w przepisach odrębnych.

3. Jeżeli świadczeniodawca udziela świadczeń w różnych miejscach na podstawie umowy, o której mowa w § 4 ust. 1, każde z nich musi spełniać wymagania określone w ust. 2.

4. Jeśli w wyniku przeprowadzonego konkursu albo rokowań nie ma możliwości zakontraktowania świadczeń zgodnie z planem zakupu świadczeń, ustalonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu w danym zakresie, dyrektor oddziału w kolejnym postępowaniu w sprawie zawarcia umów może warunkowo dopuścić do udzielania świadczeń podmioty niespełniające wymagań, określonych w ust. 2 (nie dotyczy to wymagań formalno-prawnych), wskazując termin dostosowania do wymagań i obniżając jednocześnie cenę jednostkową świadczeń.

Rozdział 4

Zasady udzielania świadczeń

§ 7

1. Świadczeniodawca ponosi koszty wykonanych badań, jak również wyrobów medycznych i produktów leczniczych, zastosowanych w trakcie udzielania świadczeń.

2. Za jakość udzielonego świadczenia wobec świadczeniobiorcy odpowiada świadczeniodawca.

3. Świadczeniodawca jest zobowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.

§ 8

1. Świadczenia realizowane w ramach Programu obejmują:

1) u niemowląt przedoperacyjne kształtowanie szczęki płytką podniebienną,

2) korektę zaburzeń zębowo-zgryzowych aparatami zdejmowanymi,

3) korektę zaburzeń zębowo-zgryzowych aparatami stałymi,

4) rehabilitację protetyczną;

5) leczenie retencyjne,

6) uzupełnienie braków zębowych protezami ruchomymi.

§ 9

1. Świadczenia w ramach Programu udzielane są zgodnie z harmonogramem-zasoby określonym w załączniku nr 3 do umowy.

2. Harmonogram powinien gwarantować prawo świadczeniobiorców do równego dostępu do świadczeń.

3. Świadczenia, na wykonywanie których Fundusz zawarł umowę ze świadczeniodawcą, udzielane są osobiście przez osoby, posiadające określone kwalifikacje zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.

4. Wszelkie zmiany personelu, o którym mowa w ust 3, w okresie obowiązywania umowy wymagają akceptacji właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu.

§ 10

1. Świadczeniodawca obowiązany jest poinformować pacjenta/opiekuna prawnego pacjenta zakwalifikowanego do leczenia w ramach Programu o konieczności dokonania wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w ramach Programu, poprzez złożenie oświadczenia woli, zawierającego informacje określone w załączniku nr 4 do zarządzenia.

2. W przypadku objęcia Programem pacjenta, który ukończył 18 rok życia, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania od niego oświadczenia, zawierającego informacje określone w załączniku nr 5 do zarządzenia, potwierdzającego uczestnictwo w Programie wielospecjalistycznej opieki nad dzieckiem z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego, realizowanego w latach 2000-2002 przez Ministerstwo Zdrowia, Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego lub Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, realizowanych w latach 2004-2007 przez Fundusz.

3. Świadczeniodawca ma obowiązek każdorazowego sprawdzania poprawności wypełnienia oświadczenia.

4. Wypełnione oświadczenia świadczeniodawca dołącza do dokumentacji medycznej pacjenta.

§ 11

Świadczeniodawca zobowiązany jest do weryfikacji prawa świadczeniobiorcy do uzyskania świadczeń na podstawie karty ubezpieczenia zdrowotnego lub innego dokumentu, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dokumentu potwierdzającego opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

§ 12

1. Świadczenia w ramach Programu mogą być udzielane przez świadczeniodawcę samodzielnie lub z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na podstawie umowy zawartej ze świadczeniodawcą, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 4 do umowy.

2. Podwykonawcą może być wyłącznie podmiot spełniający warunki określone w zarządzeniu i przepisach odrębnych.

3. Umowa zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a podwykonawcą musi zawierać zastrzeżenie o prawie oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie, w zakresie wynikającym z umowy. Oddział Funduszu informuje świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.

4. Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 4 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.

Rozdział 5

Zasady finansowania, rozliczania i sprawozdawania świadczeń

§ 13

1. Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek wraz z raportem statystycznym.

2. Świadczeniodawcy przysługuje prawo korygowania raportu będącego podstawą wystawienia rachunku.

3. Świadczeniodawca składa do oddziału wojewódzkiego Funduszu, z którym zawarł umowę, rachunek w formie papierowej i elektronicznej, a raport statystyczny w formie elektronicznej w terminie do 10 dnia miesiąca, za miesiąc poprzedni.

4. Jednostką rozliczeniową jest ryczałt miesięczny, który obejmuje koszty kwalifikacji pacjenta do udziału w Programie, w tym koszty niezbędnych badań dodatkowych, koszty opieki ortodontycznej wraz z niezbędnymi badaniami dodatkowymi (w tym wszelkimi badaniami radiologicznymi), aparatami ortodontycznymi (w tym aparatami stałymi) wraz z wykonaniem technicznym i wszystkimi elementami koniecznymi do wykonania aparatu, uzupełnienia protetycznego ruchomego oraz kosztami leczenia ewentualnych powikłań.

5. W przypadku, gdy w okresie rozliczeniowym, zaistnieje okoliczność uniemożliwiająca pacjentowi leczenie u wskazanego przez niego w oświadczeniu świadczeniodawcy, zawierającym informacje określone w załączniku nr 4 do zarządzenia, zmiana świadczeniodawcy jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu akceptacji oddziału wojewódzkiego Funduszu.

6. Świadczenia zdrowotne udzielane w ramach Programu nie mogą zostać wykazane do rozliczenia finansowego w ramach innej umowy.

§ 14

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Funduszu zaproponują świadczeniodawcom wprowadzenie zmian w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia.

§ 15

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i ma zastosowanie do kontraktowania świadczeń na 2008 rok i lata następne.

Prezes
Narodowego Funduszu Zdrowia

Andrzej Sośnierz

1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 94, poz. 788, Nr 132, poz. 1110, Nr 138, poz. 1154, Nr 157, poz. 1314, Nr 164, poz. 1366, Nr 169, poz. 1411, Nr 179, poz. 1485 oraz z 2006 r. Nr 75, poz. 519, Nr 104 poz. 708 i 711 i Nr 143, poz. 1030, Nr 170, poz. 1217, Nr 191, poz. 1410, Nr 227, poz.1658 i Nr 249, poz. 1824 oraz z 2007r. Nr 64, poz. 427 i 433, Nr 82, poz. 559, Nr 115, poz. 793i Nr 133, poz.922.


źródło - Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej
Dodany: 21.09.2007 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 21.09.2007 r. Norbert Tyszka
Wszystkie aktualności