Zarządzenia Prezesa
Baza Aktów Własnych
WAŻNE! Od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są publikowane w Bazie Aktów Własnych (BAW): baw.nfz.gov.pl.
W Bazie Aktów Własnych znajdziesz:
- tekst wydanego zarządzenia Prezesa NFZ
- tekst ujednolicony zarządzenia
- tekst porównawczy oraz jego wersję skróconą
- tekst pierwotny zarządzenia.
Dzięki bazie zyskujesz dostęp do obowiązującego stanu prawnego. Możesz też sprawdzić zakres wprowadzonych zmian w dokumencie. Wystarczy, że klikniesz zakładkę "NOWELIZACJE" - "Tekst porównawczy" lub "Tekst porównawczy skrócony".
Tekst zarządzenia i załączniki możesz pobrać w formach:
- xml
- doc
- oraz (w odpowiednich przypadkach) także w xlsx/xls (Excel).
Zarządzenia Prezesa NFZ
Zarządzenie Nr 81/2013/DSOZ
Zarządzenie Nr 81/2013/DSOZ
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 17 grudnia 2013 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne
Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3, w zw. z art. 48 ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1.
Zarządzenie określa postępowanie w sprawie zawarcia i realizacji umów w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w trakcie postępowania prowadzonego w sprawie jej zawarcia.
§ 2.
1. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) świadczenia w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych - świadczenia opieki zdrowotnej udzielane w odpowiednich komórkach organizacyjnych świadczeniodawcy, przez lekarza albo inną osobę określoną w załącznikach nr 3 - 6 do zarządzenia, która uzyskała uprawnienia do udzielania świadczeń specjalistycznych, wynikające z przepisów odrębnych, obejmujące w szczególności badanie lekarskie, badania diagnostyczne, poradnictwo zdrowotne, określone szczegółowo odpowiednio w załącznikach nr 3 - 6 do zarządzenia;
2) miejsce udzielania świadczeń - pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, w tej samej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie, w celu wykonywania świadczeń określonego zakresu;
3) Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
4) rozporządzenie - rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. poz. 1505);
5) rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484);
6) zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
2. Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w tym w szczególności w rozporządzeniu oraz Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zwanych dalej "Ogólnymi warunkami umów".
Rozdział 2
Cel postępowania i przedmiot umowy
§ 3.
Celem postępowania, o którym mowa w § 1 jest wyłonienie podmiotów, które będą udzielały świadczenia w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne, wymienione w § 4 ust.1.
§ 4.
1. W rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne, wyodrębnia się:
1) program profilaktyki raka szyjki macicy, którego zasady realizacji określone są w załączniku nr 3 do zarządzenia;
2) program profilaktyki raka piersi, którego zasady realizacji określone są w załączniku nr 4 do zarządzenia;
3) program badań prenatalnych, którego zasady realizacji określone są w załączniku nr 5 do zarządzenia;
4) program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - zwanej dalej "POChP"), którego zasady realizacji określone są w załączniku nr 6 do zarządzenia.
2. Etapy programów stanowiące zakresy świadczeń w poszczególnych profilaktycznych programach zdrowotnych, określone są w załączniku nr 1 do zarządzenia.
3. Nazwę i kod zakresu świadczeń, określonego w załączniku nr 1 do zarządzenia, w l.p. 3 (10.7940.157.02 PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI - ETAP PODSTAWOWY), stosuje się wyłącznie do rozliczania umów zawartych w wyniku postępowań ogłoszonych przed dniem 1 lipca 2011 r[.]
4. Szczegółowe opisy świadczeń dla poszczególnych programów, o których mowa w ust. 1, określone są odpowiednio w załącznikach nr 3 - 6 do zarządzenia.
§ 5.
1. Przedmiot umowy o udzielanie świadczeń w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne stanowi realizacja świadczeń profilaktyki pierwotnej i wtórnej, udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę, finansowanych przez Fundusz.
2. Wzór umowy o udzielanie świadczeń, o której mowa w ust. 1 stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3. Odstępstwa od wzoru umowy wymagają zgody Prezesa Funduszu.
§ 6.
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz. Urz. WE L 340 z dnia 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach", przedmiotem umów objęte są w szczególności:
1) 85143000-3 Usługi ambulatoryjne;
2) 85121200-5 Specjalistyczne usługi medyczne.
Rozdział 3
Zasady postępowania oraz wymagania wobec świadczeniodawców
§ 7.
1. Świadczeniodawca biorący udział w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych, obowiązany jest spełniać wymagania określone odpowiednio w załącznikach nr 3 - 6 do zarządzenia oraz przepisach odrębnych.
2. Wymagania, o których mowa w ust. 1, winny być spełnione we wszystkich miejscach udzielania świadczeń, w których realizowana jest umowa, o której mowa w § 5.
3. Świadczeniodawca biorący udział w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy, o której mowa w § 5, obowiązany jest spełniać wymagania dotyczące dostępności do świadczeń, o których mowa w § 10.
Rozdział 4
Zasady udzielania świadczeń profilaktycznych
§ 8.
1. Świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
2. Świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym oddziale wojewódzkim Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy.
3. W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 2, świadczeniodawca składa w oddziale wojewódzkim Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
4. W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego w ust. 2, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, oddział wojewódzki Funduszu może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 6 ust. 3 załącznika nr 2 do zarządzenia, stanowiącego wzór umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
5. W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z dyrektorem oddziału wojewódzkiego Funduszu, upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
6. W przypadku, gdy świadczeniodawca udziela świadczeń profilaktycznych w zakresach:
1) program profilaktyki raka szyjki macicy - etap diagnostyczny;
2) program profilaktyki raka szyjki macicy - etap pogłębionej diagnostyki;
3) program profilaktyki raka piersi - etap podstawowy;
4) program profilaktyki raka piersi - etap pogłębionej diagnostyki
- konieczna jest dodatkowo weryfikacja uprawnień do udzielenia świadczenia profilaktycznego, dokonana w Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki poprzez aplikację internetową, udostępnioną przez oddział wojewódzki Funduszu.
§ 9.
1. Świadczenia, na wykonywanie których dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu zawarł umowę ze świadczeniodawcą, udzielane są osobiście przez osoby wykazane w załączniku nr 2 do umowy, o której mowa w § 5.
2. W przypadku nieobecności lekarza lub osoby realizującej świadczenia zgodnie z umową zawartą z dyrektorem oddziału wojewódzkiego Funduszu, świadczeniodawca obowiązany jest do poinformowania świadczeniobiorców o sposobie zorganizowania opieki w tym okresie. Informacja dostępna powinna być w miejscu udzielania świadczeń oraz w siedzibie świadczeniodawcy.
§ 10.
1. Świadczeniodawca udziela świadczeń profilaktycznych zgodnie z Harmonogramem - zasoby, którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy, o której mowa w § 5, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadku świadczeniodawcy realizującego program profilaktyki raka piersi - etap podstawowy w trybie mobilnym, harmonogram, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2a do umowy. Propozycje harmonogramu zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 2a do umowy, dla poszczególnych mammobusów, świadczeniodawca wprowadza do Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki (SIMP) i zatwierdza dane w aplikacji. Oddział wojewódzki Funduszu, po dokonaniu oceny zabezpieczenia świadczeń w przedmiotowym zakresie, akceptuje w systemie zaproponowane przez świadczeniodawców harmonogramy - w całości lub w części. W przypadku niepełnego zabezpieczenia świadczeń, oddział wojewódzki Funduszu może wskazać świadczeniodawcy propozycję zmiany niektórych pobytów mammobusów. Ustalone w wyniku porozumienia pomiędzy oddziałem wojewódzkim Funduszu a świadczeniodawcą zmiany, świadczeniodawca wprowadza do Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki i je zatwierdza. Po zaakceptowaniu wszystkich pobytów przez oddział wojewódzki Funduszu, świadczeniodawca drukuje przedmiotowy załącznik i podpisany dokument przekazuje do oddziału wojewódzkiego Funduszu.
3. Strony umowy, o której mowa w § 5, obowiązane są zaakceptować harmonogram, stanowiący załącznik nr 2a do umowy, przed rozpoczęciem kwartału, którego dotyczy harmonogram. Termin ten może nie być zachowany w przypadku zawarcia:
1) aneksu do umowy wieloletniej; lub
2) nowej umowy dotyczącej udzielania świadczeń, o której mowa w § 5.
W takim przypadku świadczeniodawca wprowadza dane o pobytach mammobusów, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 2a do umowy, z wykorzystaniem Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki - niezwłocznie po udostępnieniu umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w SIMP.
Rozdział 5
Zasady rozliczania, sprawozdawania i finansowania świadczeń
§ 11.
1. W rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne stosuje się jako sposób rozliczania świadczeń - cenę jednostkową jednostki rozliczeniowej (punktu).
2. Podstawą rozliczania świadczeń za dany okres sprawozdawczy są jednostki rozliczeniowe odpowiadające wybranym świadczeniom określonym w załączniku nr 1 do zarządzenia, zatwierdzone w wyniku weryfikacji danych raportu statystycznego w systemie informatycznym Funduszu.
3. W przypadku prowadzenia dokumentacji dotyczącej realizacji programu w formie elektronicznej, tj. w Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki - za przekazanie raportu statystycznego, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów, uważa się wypełnienie i zatwierdzenie odpowiednich pól aplikacji.
4. Świadczenia wskazywane do rozliczenia muszą być wykonywane zgodnie z harmonogramem określonym w § 10.
§ 12.
1. Warunki rozliczania świadczeń określone są:
1) w Ogólnych warunkach umów; oraz
2) w umowie, o której mowa w § 5, stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia.
2. Wartość punktowa odpowiadająca poszczególnym świadczeniom określona jest w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§ 13.
1. W przypadku, gdy dla programu profilaktycznego zostały określone wzory sprawozdań merytorycznych z jego realizacji, świadczeniodawca przedstawia oddziałowi wojewódzkiemu Funduszu zbiorcze sprawozdanie merytoryczne za każdy kwartał w terminie do 30 dni po zakończeniu kwartału, a za cały okres rozliczeniowy w terminie do 45 dni po zakończeniu tego okresu. W przypadku określenia przez Fundusz formatu przekazywania powyższych danych, będą one przekazywane wraz z raportem statystycznym w wersji elektronicznej.
2. Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, muszą być zgodne pod względem liczby wykazanych świadczeń z raportem statystycznym, o którym mowa w § 11 ust. 2.
3. Przy rozliczaniu świadczeń nie dopuszcza się możliwości sumowania z analogicznymi świadczeniami w innych rodzajach świadczeń.
§ 14.
W celu oceny realizacji profilaktycznych programów zdrowotnych, monitorowaniu podlegają następujące parametry:
1) zgłaszalność osób do tych programów;
2) efekty realizacji poszczególnych programów, a w szczególności:
a) liczba osób z nieprawidłowymi wynikami badań,
b) liczba osób z rozpoznaniem schorzenia stanowiącego przedmiot programu,
c) koszt zdiagnozowania osoby z wynikiem dodatnim;
3) dodatkowe parametry dotyczące jakości realizacji świadczeń, określone w załącznikach nr 3 i 4 do zarządzenia.
§ 15.
Przepisy zarządzenia stosuje się do postępowania w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, począwszy od umów zawieranych na 2014 r[.]
§ 16.
Z dniem 31 grudnia 2013 r. traci moc zarządzenie Nr 98/2012/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne.
§ 17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Agnieszka Pachciarz
źródło - Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej
Ostatnio zapisany: 3.02.2014 r. Norbert Tyszka