logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Komunikaty

Wyjaśnienie do artykułu „Dłuższe kolejki po zdrowie”

13.03.2017

W związku z opublikowanym dziś tj. 13 marca 2017 r. w Gazecie Wyborczej artykułem pt. Dłuższe kolejki po zdrowie” autorstwa Judyty Watoły, Narodowy Fundusz Zdrowia mając na uwadze prawo Czytelników do pełnej informacji wyjaśnia:

NFZ nie publikował analizy na którą powołuje się autorka artykułu. Informacje na temat list oczekujących publikowane są na bieżąco w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne.

Z danych z grudnia 2016 r., dotyczących list osób oczekujących na świadczenia, przekazywanych do Funduszu przez placówki medyczne wynika, że w przypadku 35 proc. poradni i oddziałów szpitalnych liczba osób oczekujących na udzielnie świadczenia uległa zmniejszeniu w porównaniu do grudnia 2015 r. Tak jest między innymi w przypadku poradni: stomatologicznej (o ponad 15 tys. osób), położniczo - ginekologicznej (o ponad 8 tys. osób) oraz rehabilitacyjnej (ok. 7 tys. oczekujących na świadczenie). Kolejki zmniejszyły się również w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu onkologii oraz świadczeń udzielnych na podstawie karty onkologicznej. 

Aby poprawić dostępność do świadczeń medycznych NFZ podejmuje działania, które mają doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na świadczenia. Temu mają służyć między innymi wdrażane sukcesywnie programy opieki koordynowanej, które pozwalają na objęcie pacjentów pełnoprofilową i kompleksową opieką, a co za tym idzie służą poprawie dostępności do świadczeń.

Pierwszym z programów kompleksowej opieki był program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży i nowo narodzonym dzieckiem (KOC). Głównym celem KOC było zapewnienie kobietom kompleksowej opieki na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu, a także pełnej dostępności do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi. W bieżącym roku wprowadzono również specjalne rozwiązania dla ciężarnych umożliwiające bezkolejkowość uzyskiwania konsultacji specjalistycznych.

Z kolei wprowadzenie skoordynowanej i kompleksowej opieki kardiologicznej po zawale mięśnia sercowego oraz wczesnej rehabilitacji kardiologicznej pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na rehabilitację kardiologiczną po zawale.

Jednocześnie Narodowy Fundusz Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi kompleksowej opieki po zabiegach endoprotezoplastyki, umożliwiającej koordynację świadczeń szpitalnych, ambulatoryjnych i rehabilitacyjnych, co doprowadzi do skrócenia czasu oczekiwania pacjentów na poszczególne świadczenia.  

Warto również przypomnieć, że na wniosek Ministra Zdrowia Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podjął decyzję o zmianie planu finansowego NFZ na 2017 r. poprzez zwiększenie planowanych na ten rok środków na świadczenia opieki zdrowotnej w oddziałach wojewódzkich NFZ o łączną kwotę 57 094 tys. zł. Środki te zostały przeznaczone na zmniejszenie kolejek osób oczekujących na operację usunięcia zaćmy. Pozwolą one na przyjęcie większej liczby pacjentów, w liczbie ponad 24 tys. osób.

Nie sposób nie zauważyć, że nakłady na leczenie pacjentów z roku na rok są coraz większe. W 2015 r. NFZ wydał na leczenie pacjentów 67 751 200,67 tys. zł, a w ubiegłym roku o ponad 3,2 mld zł więcej, tj. 70 962 832,98 tys. zł. Z kolei w bieżącym planie finansowym na świadczenia zdrowotne zaplanowano 73 199 781 ,00 tys. zł.

Sylwia Wądrzyk
p.o. Rzecznika Prasowego Centrali NFZ

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ na swoich nie oszczędza. Te kwoty mogą oburzać!”

Wyjaśnienie do publikacji „Połączmy NFZ z ZUS. Przynajmniej w części”, która ukazała się w pismie Menedżer Zdrowia

Wyjaśnienie do artykułu „Jagienka bez pieniędzy na leczenie”, który ukazał się w Gazecie Wyborczej- Łódź w dniu 9 lutego 2017 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Emeryci to dla NFZ gorszy sort? ”, który ukazał się w dzienniku Super Express w dniu 8 lutego 2017 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Bunt szpitali przeciwko NFZ”, który ukazał się w dzienniku Super Express w dniu 21 grudnia 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ nie ma pieniędzy na leczenie”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 19 grudnia 2016 r.

Komunikat Ministertwa Zdrowia: Standardy opieki okołoporodowej nie są zagrożone

Wyjaśnienie do artykułu „Wielka kontrola porodówek...”, który ukazał się w Dzienniku Łódzkim w dniu 4 listopada 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Szef NFZ do ministra zdrowia…”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 2 listopada 2016 r.

Wyjaśnienia do publikacji ”Tak NFZ baluje za nasze”(Fakt) i „W NFZ też mają kolejki"(Super Expressu) w dniu 16 września 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Koniec nieczytelnych recept”, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej w dniu 8 września 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Prezes NFZ demaskuje wiceministra zdrowia...”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 5 września br.

Wyjaśnienie do artykułu „Bez programu dla ciężarnych”, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita 23.08.16r.

Wyjaśnienie do artykułu „Miał zlikwidować NFZ, a daje podwyżki urzędnikom”, który ukazał się w dzienniku Super Express 9.08.16r.

Wyjaśnienie do publikacji „Naród bezzębny” w Dzienniku Gazeta Prawna w dniu 4 sierpnia br.

Wyjaśnienia Mazowieckiego OW NFZ do publikacji „Urzędnicy czekają na śmierć mojego syna...” („Fakt” z 11.07.2016)

Wyjaśnienie do artykułu „Podwyżki w NFZ. Rozdadzą swoim 13 mln więcej”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 8 lipca br.

Wyjaśnienie do artykułu „Stanowisko dyrektora NFZ w Rzeszowie wciąż wolne”, który ukazał się w dniu 24 maja 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Co jest grane w NFZ?”, który ukazał się w dzienniku Gazeta Wyborcza Katowice w dniu 24 maja 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Położne protestują. NFZ ograniczy prawa ciężarnych”, który ukazał się w dniu 9 maja 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ prosi o regulację klauzuli sumienia”, który ukazał się w dniu 6 kwietnia 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „System zawodzi i rodziny zostają bez ubezpieczenia”, który ukazał się w dniu 3 marca 2016 r.

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej - informacja prasowa

Wyjaśnienie do artykułów z dnia 14 grudnia

Wyjaśnienie do artykułu pt. "11 mln zł na premie w NFZ, a na pielęgniarki zabraknie?”

Wyjaśnienie do publikacji dotyczących podwyżek dla pielęgniarek.

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ wyśle komorników”, który ukazał się na łamach dziennika Rzeczpospolita w dniu 9 listopada br.

Wyjaśnienie do publikacji dotyczących ankiet badających poziom satysfakcji Pacjenta w POZ

Wyjaśnienie do informacji, jakie ukazały się na antenie Radia TOK FM w dniu 14 października br. dotyczących KUZ

Wyjaśnienie do artykułu „Plaga pełniących obowiązki w urzędach”, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita 9 września br.

Wyjaśnienie do artykułu pt. „To przez was umiera Maciek!”, który ukazał się na łamach dziennika Fakt w dniu 14 sierpnia br.

Wyjaśnienie do artykułu pt. „Znieczulenia z poślizgiem”, który ukazał się na łamach Gazety Wyborczej w dniu 21 lipca br.

Wyjaśnienie do artykułu pt. „3,3 miliona złotych więcej na pensje w NFZ”!, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 11 lipca br.