logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Komunikaty

Wyjaśnienie do publikacji „W NFZ na wojaże po świecie wydadzą nawet 600 tys. zł. A kolejki coraz dłuższe!”

8.06.2017

W związku z opublikowanym w dzienniku Fakt artykułem pt. „W NFZ na wojaże po świecie wydadzą nawet 600 tys. zł. A kolejki coraz dłuższe!”, Narodowy Fundusz Zdrowia mając na uwadze prawo Czytelników do rzetelnej informacji wyjaśnia:

Nakłady na leczenie pacjentów stanowią 97,48 proc. wszystkich kosztów Funduszu. Ponadto nie sposób nie zauważyć, że nakłady na leczenie pacjentów z roku na rok są coraz większe. W 2015 r. NFZ wydał na leczenie pacjentów 67 751 200,67 tys. zł, a w ubiegłym roku o ponad 3,2 mld zł więcej, tj. 70 962 832,98 tys. zł. Z kolei w bieżącym planie finansowym na świadczenia zdrowotne zaplanowano 73 199 781,00 tys. zł.

Z kolei koszty administracyjne Narodowego Funduszu Zdrowia, w tym m.in. na wynagrodzenia, stanowią zaledwie niecały 1 proc. budżetu jakim dysponuje NFZ, z tego wynagrodzenia to 0,44 proc. kosztów ogółem Funduszu. W niecałym 1 proc. kosztów administracyjnych mieście się również pula środków przeznaczonych na wyjazdy służbowe, która stanowi ułamek promila wszystkich kosztów Funduszu. Oznacza to, że w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej, NFZ jest jedną z najtańszych w utrzymaniu instytucji finansujących świadczenia dla pacjentów w całej UE. Zatem zarzuty stawiane Funduszowi, dotyczące trwonienia pieniędzy na nagrody, imprezy i podróże są całkowicie bezzasadne. 

Ponadto należy podkreślić, że zagraniczne podróże służbowe realizowane są przede wszystkim w celu uczestnictwa kierownictwa lub pracowników Centrali NFZ w posiedzeniach i pracach komitetów, zespołów i grup roboczych, w których Fundusz jest zobowiązany brać czynny udział np. w ramach realizacji zadań instytucji łącznikowej w zakresie świadczeń zdrowotnych i pełnienia funkcji Krajowego Punktu Kontaktowego ds. transgranicznej opieki zdrowotnej, pracownicy NFZ są zobowiązani do udziału w posiedzeniach Komisji Administracyjnej ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego czy Komisji Obrachunkowej. Ponadto pracownicy NFZ biorą również udział w dniach poradnictwa w zakresie ubezpieczenia dla Polaków pracujących i/lub mieszkających za granicą  - na terenie UE/EFTA.

źródło - Biuro Komunikacji Społecznej

Wyjaśnienie do publikacji „Algorytm podziału pieniędzy NFZ rozłoży Mazowsze i Śląsk”

Wyjaśnienie do publikacji „Zarządzenie NFZ groźne dla pacjentów z HCV”

Wyjaśnienie do artykułu „Dłuższe kolejki po zdrowie”

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ na swoich nie oszczędza. Te kwoty mogą oburzać!”

Wyjaśnienie do publikacji „Połączmy NFZ z ZUS. Przynajmniej w części”, która ukazała się w pismie Menedżer Zdrowia

Wyjaśnienie do artykułu „Jagienka bez pieniędzy na leczenie”, który ukazał się w Gazecie Wyborczej- Łódź w dniu 9 lutego 2017 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Emeryci to dla NFZ gorszy sort? ”, który ukazał się w dzienniku Super Express w dniu 8 lutego 2017 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Bunt szpitali przeciwko NFZ”, który ukazał się w dzienniku Super Express w dniu 21 grudnia 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ nie ma pieniędzy na leczenie”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 19 grudnia 2016 r.

Komunikat Ministertwa Zdrowia: Standardy opieki okołoporodowej nie są zagrożone

Wyjaśnienie do artykułu „Wielka kontrola porodówek...”, który ukazał się w Dzienniku Łódzkim w dniu 4 listopada 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Szef NFZ do ministra zdrowia…”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 2 listopada 2016 r.

Wyjaśnienia do publikacji ”Tak NFZ baluje za nasze”(Fakt) i „W NFZ też mają kolejki"(Super Expressu) w dniu 16 września 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Koniec nieczytelnych recept”, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej w dniu 8 września 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Prezes NFZ demaskuje wiceministra zdrowia...”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 5 września br.

Wyjaśnienie do artykułu „Bez programu dla ciężarnych”, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita 23.08.16r.

Wyjaśnienie do artykułu „Miał zlikwidować NFZ, a daje podwyżki urzędnikom”, który ukazał się w dzienniku Super Express 9.08.16r.

Wyjaśnienie do publikacji „Naród bezzębny” w Dzienniku Gazeta Prawna w dniu 4 sierpnia br.

Wyjaśnienia Mazowieckiego OW NFZ do publikacji „Urzędnicy czekają na śmierć mojego syna...” („Fakt” z 11.07.2016)

Wyjaśnienie do artykułu „Podwyżki w NFZ. Rozdadzą swoim 13 mln więcej”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 8 lipca br.

Wyjaśnienie do artykułu „Stanowisko dyrektora NFZ w Rzeszowie wciąż wolne”, który ukazał się w dniu 24 maja 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Co jest grane w NFZ?”, który ukazał się w dzienniku Gazeta Wyborcza Katowice w dniu 24 maja 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Położne protestują. NFZ ograniczy prawa ciężarnych”, który ukazał się w dniu 9 maja 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ prosi o regulację klauzuli sumienia”, który ukazał się w dniu 6 kwietnia 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „System zawodzi i rodziny zostają bez ubezpieczenia”, który ukazał się w dniu 3 marca 2016 r.

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej - informacja prasowa

Wyjaśnienie do artykułów z dnia 14 grudnia

Wyjaśnienie do artykułu pt. "11 mln zł na premie w NFZ, a na pielęgniarki zabraknie?”

Wyjaśnienie do publikacji dotyczących podwyżek dla pielęgniarek.

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ wyśle komorników”, który ukazał się na łamach dziennika Rzeczpospolita w dniu 9 listopada br.

Wyjaśnienie do publikacji dotyczących ankiet badających poziom satysfakcji Pacjenta w POZ

Wyjaśnienie do informacji, jakie ukazały się na antenie Radia TOK FM w dniu 14 października br. dotyczących KUZ

Wyjaśnienie do artykułu „Plaga pełniących obowiązki w urzędach”, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita 9 września br.

Wyjaśnienie do artykułu pt. „To przez was umiera Maciek!”, który ukazał się na łamach dziennika Fakt w dniu 14 sierpnia br.

Wyjaśnienie do artykułu pt. „Znieczulenia z poślizgiem”, który ukazał się na łamach Gazety Wyborczej w dniu 21 lipca br.

Wyjaśnienie do artykułu pt. „3,3 miliona złotych więcej na pensje w NFZ”!, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 11 lipca br.