Zarządzenia Prezesa
Baza Aktów Własnych
WAŻNE! Od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są publikowane w Bazie Aktów Własnych (BAW): baw.nfz.gov.pl.
W Bazie Aktów Własnych znajdziesz:
- tekst wydanego zarządzenia Prezesa NFZ
- tekst ujednolicony zarządzenia
- tekst porównawczy oraz jego wersję skróconą
- tekst pierwotny zarządzenia.
Dzięki bazie zyskujesz dostęp do obowiązującego stanu prawnego. Możesz też sprawdzić zakres wprowadzonych zmian w dokumencie. Wystarczy, że klikniesz zakładkę "NOWELIZACJE" - "Tekst porównawczy" lub "Tekst porównawczy skrócony".
Tekst zarządzenia i załączniki możesz pobrać w formach:
- xml
- doc
- oraz (w odpowiednich przypadkach) także w xlsx/xls (Excel).
Zarządzenia Prezesa NFZ
Zarządzenie Nr 88/2013/DSOZ
Zarządzenie Nr 88/2013/DSOZ
Prezesa
Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 18 grudnia 2013 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie
Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), zwaną dalej "ustawą o świadczeniach", zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1.
Zarządzenie określa postępowanie w sprawie zawarcia i realizacji umowy w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie, zwanej dalej "umową", a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w trakcie postępowania prowadzonego w sprawie jej zawarcia.
§ 2.
1. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2) rejestr - rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 poz. 217);
3) rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484);
4) rozporządzenie - rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. poz. 1413);
5) rozporządzenie szpitalne - rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1520);
6) rozporządzenie rehabilitacyjne - rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. poz. 1522);
7) świadczenia wykonywane w warunkach domowych - świadczenie udzielane w miejscu pobytu świadczeniobiorcy;
8) zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
2. Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w tym w szczególności w rozporządzeniu, w rozporządzeniu szpitalnym oraz Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Rozdział 2
Cel postępowania i przedmiot umowy
§ 3.
Przedmiot postępowania, o którym mowa w § 1, stanowi wyłonienie świadczeniodawców, którzy będą udzielali świadczeń w zakresach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§ 4.
1. Przedmiot umowy o udzielanie świadczeń stanowi realizacja świadczeń zdrowotnych kontraktowanych odrębnie w poszczególnych zakresach świadczeń określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2. Wzory umowy , o której mowa w ust. 1 określone są w załącznikach nr 2, 2a i 2b do zarządzenia, które są stosowane i oznaczane odpowiednio do przedmiotu umowy, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Wzór umowy określony w:
1) załączniku nr 2a do zarządzenia stosuje się do zakresów, o których mowa w § 5 pkt 15, 16 i 18;
2) załączniku nr 2b do zarządzenia stosuje się do zakresu, o którym mowa w § 5 pkt 17.
4. Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
§ 5.
W świadczeniach zdrowotnych kontraktowanych odrębnie wyodrębnia się następujące zakresy świadczeń:
1) dializoterapia otrzewnowa;
2) hemodializoterapia;
3) terapia hiperbaryczna;
4) tlenoterapia domowa;
5) żywienie pozajelitowe w warunkach domowych;
6) żywienie dojelitowe w warunkach domowych;
7) badania zgodności tkankowej;
8) badania genetyczne;
9) badania izotopowe;
10) terapia izotopowa;
11) zaopatrzenie protetyczne;
12) pozytonowa tomografia emisyjna;
13) leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dzieci;
14) leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dorosłych;
15) teleradioterapia stereotaktyczna;
16) kompleksowe leczenie wrodzonej sztywności wielostawowej;
17) leczenie spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne z zastosowaniem pompy baklofenowej;
18) teleradioterapia protonowa;
19) domowa antybiotykoterapia dożylna.
§ 6.
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz. Urz. WE L 340 z 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz z art. 141 ust. 4 ustawy o świadczeniach, przedmiotem umów objęte są następujące nazwy i kody:
1) 85110000 - 3 Usługi szpitalne i podobne;
2) 85111700 - 7 Usługi terapii tlenowej;
3) 85121200 - 5 Specjalistyczne usługi medyczne;
4) 85141210 - 4 Usługi leczenia medycznego świadczone w warunkach domowych;
5) 85141212 - 8 Usługi dializowania;
6) 85143000 - 3 Usługi ambulatoryjne;
7) 33157500 - 0 Komory hiperbaryczne.
Rozdział 3
Zasady postępowania oraz wymagania wobec świadczeniodawców
§ 7.
1. Świadczeniodawca biorący udział w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy, o której mowa w § 4, obowiązany jest spełniać wymagania określone w załączniku nr 3 do zarządzenia oraz w przepisach odrębnych.
2. Wymóg, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wszystkich miejsc udzielania świadczeń, w których realizowana jest umowa.
3. Świadczeniodawca udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach hospitalizacji, obowiązany jest do zapewnienia produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz innych materiałów niezbędnych do udzielania świadczeń zdrowotnych, a także świadczeń towarzyszących, o których mowa w art. 5 pkt 38 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. Świadczeniodawcy, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenie spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne z zastosowaniem pompy baklofenowej, mogą przeprowadzać wspólne postępowania o udzielenie zamówienia na dostawę wyrobu medycznego - wszczepialnej pompy baklofenowej, zmierzające do wyłonienia dostawcy gwarantującego najkorzystniejszą ofertę, działając w imieniu własnym albo upoważniając wybranego spośród siebie zamawiającego do przeprowadzenia postępowania w ich imieniu i na ich rzecz.
5. O ile świadczeniodawcy przeprowadzą wspólne postępowanie, o którym mowa w ust. 4, z dostawcą w nim wybranym, zawierane są umowy na dostawę wyrobu medycznego - wszczepialnej pompy baklofenowej na wynegocjowanych, warunkach jednolitych dla wszystkich uczestniczących w tym postępowaniu świadczeniodawców.
6. Ocena oferty pod względem kryterium ceny, o której mowa w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w zakresie leczenie spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne z zastosowaniem pompy baklofenowej, nie obejmuje kosztu zakupu wyrobu medycznego - wszczepialnej pompy baklofenowej.
Rozdział 4
Zasady udzielania świadczeń
§ 8.
1. Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określa załącznik nr 3 do umowy.
2. Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w zarządzeniu oraz w przepisach odrębnych.
3. Umowa zawarta między świadczeniodawcą, a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie.
4. Oddział Funduszu obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz o jej wynikach.
5. Każda zmiana warunków udzielania świadczeń przez podwykonawców, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, winna być zgłoszona do oddziału wojewódzkiego Funduszu przez świadczeniodawcę w terminie umożliwiającym zmianę umowy, jednak nie krótszym niż 14 dni.
§ 9.
1. Przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej świadczeniodawca obowiązany jest do stosowania zasad postępowania medycznego zgodnego z aktualnym stanem wiedzy, zawartych w standardach określonych w obowiązujących przepisach prawa oraz wytycznych, zaleceniach i rekomendacjach wydawanych przez towarzystwa naukowe zrzeszające specjalistów z właściwych dziedzin medycyny.
2. Świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu laboratoryjnej diagnostyki medycznej i mikrobiologicznych badań laboratoryjnych mogą być realizowane wyłącznie w medycznych laboratoriach diagnostycznych i mikrobiologicznych wpisanych do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
3. Medyczne laboratoria diagnostyczne i mikrobiologiczne, o których mowa w ust. 2, obowiązane są do stosowania standardów jakości określonych w przepisach odrębnych.
4. Szczegółowe opisy niektórych świadczeń określa załącznik nr 4 do zarządzenia.
5. Świadczeniodawca obowiązany jest do prowadzenia dokumentacji medycznej świadczeniobiorców korzystających ze świadczeń opieki zdrowotnej, zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym zarządzeniu oraz określonej w odrębnych przepisach.
6. Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
7. W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 6, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania, we właściwym oddziale wojewódzkim Funduszu, upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (usługa e-WUŚ), umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
8. W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 7, świadczeniodawca składa w oddziale wojewódzkim Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
9. W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego
w ust. 6, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, oddział Funduszu może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 6 ust. 4 załączników nr 2, 2a i 2b do zarządzenia, stanowiących wzory umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.
10. W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 7, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
11. Świadczeniodawca udzielający świadczeń w zakresie:
1) tlenoterapii domowej, obowiązany jest do prowadzenia "Karty wizyt w domu pacjenta - tlenoterapia" oraz "Karty serwisowej koncentratora tlenu", zgodnie ze wzorami stanowiącymi odpowiednio załączniki nr 5 i 5a do zarządzenia;
2) żywienia pozajelitowego w warunkach domowych obowiązany jest do prowadzenia "Karty dostaw - żywienie pozajelitowe w warunkach domowych" zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 6 do zarządzenia oraz obowiązany jest przekazać informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej/lekarzowi kierującemu do objęcia świadczeniem, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 9 do zarządzenia;
3) żywienia dojelitowego w warunkach domowych obowiązany jest do prowadzenia "Karty dostaw - żywienie dojelitowe w warunkach domowych", zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 7 do zarządzenia oraz obowiązany jest przekazać informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej/lekarzowi kierującemu do objęcia świadczeniem, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 9 do zarządzenia;
4) domowej antybiotykoterapii dożylnej, obowiązany jest do prowadzenia "Karty wizyt w domu pacjenta - domowa antybiotykoterapia dożylna", zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 8 do zarządzenia.
12. W przypadku, gdy świadczeniodawca udziela świadczeń w zakresie: leczenie spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne z zastosowaniem pompy baklofenowej, obowiązany jest do przekazywania w formie elektronicznej danych do rejestru pacjentów po wszczepieniu pompy baklofenowej, o którym mowa w załączniku nr 4 w lp. 26 rozporządzenia szpitalnego, zgodnie ze wzorem i w formacie określonym przez Fundusz.
§ 10.
1. Świadczenia objęte przedmiotem umowy, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z załącznikiem nr 2 do umowy "Harmonogram - zasoby".
2. Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
Rozdział 5
Zasady sprawozdawania, rozliczania i finansowania świadczeń
§ 11.
1. Warunki rozliczania świadczeń określone są w Ogólnych warunkach umów, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz w umowie sporządzonej według wzoru określonego odpowiednio w załączniku nr 2, 2a albo 2b do zarządzenia.
2. Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w Planie rzeczowo - finansowym, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do umowy.
3. Dopuszcza się łączne udzielanie i odrębne rozliczanie świadczeń zdrowotnych kontraktowanych odrębnie, o ile w Katalogu zakresów świadczeń zdrowotnych kontraktowanych odrębnie nie określono inaczej, ze świadczeniami z innych rodzajów, z wyjątkiem świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne, w tych przypadkach, w których w katalogach świadczeń szpitalnych określono inaczej, z zastrzeżeniem ust. 4 .
4. Nie dopuszcza się łącznego rozliczania świadczeń wykonywanych w warunkach domowych ze świadczeniami szpitalnymi oraz stacjonarnymi i całodobowymi świadczeniami zdrowotnymi innymi niż szpitalne, udzielanymi w trybie stacjonarnym i całodobowym w odpowiednio urządzonym i wyposażonym pomieszczeniu.
§ 12.
Z dniem 31 grudnia 2013 r. traci moc zarządzenie Nr 67/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 18 października 2011 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie.
§ 13.
Przepisy zarządzenia stosuje się do postępowań w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, dotyczących udzielania świadczeń od dnia 1 stycznia 2014 r.
§ 14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Agnieszka Pachciarz
źródło - Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej
Pliki do pobrania
Zarządzenie Nr 88/2013/DSOZ Prezesa NFZ z załącznikami
Zarządzenia zmieniające
Dodany: 18.12.2013 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 31.07.2014 r. Norbert Tyszka