Biuletyn Informacji Publicznej
Komunikaty
Wykaz limitów finansowania za jednostkę surowca farmaceutycznego służącego do sporządzenia leku recepturowego
Zgodnie z przepisami prawa[1] Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawia wykaz limitów finansowania za jednostkę surowca farmaceutycznego służącego do sporządzenia leku recepturowego. Wykaz obowiązuje od 1 lipca 2024 roku do 30 czerwca 2025 roku.
Dwie tury konsultacji wykazu
Konsultacje wykazu są podzielone na dwa etapy:
- prekonsultacje projektu wykazu trwały do 31 maja 2024 roku (do godziny 14.00)
- dodatkowe uwagi do wykazu można zgłaszać do 6 czerwca 2024 roku. Zostaną one rozpatrzone i ewentualna zmiana wykazu zostanie opublikowana 7 czerwca 2024 roku.
Wynik konsultacji
Do opublikowanego 31 maja 2024 r. wykazu wpłynęło 8 uwag. Dotyczyły one:
- zastrzeżeń do wysokości ustalonych limitów finansowania
Stanowisko NFZ:
Narodowy Fundusz Zdrowia ustalając wysokość limitów dla poszczególnych pozycji zestawienia bazował na informacjach wynikających z cen poszczególnych surowców sprawozdanych do NFZ przez apteki. Metodyka ustalenia limitów wynika wprost z ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, zgodnie z którą wysokości limitów cen za jednostkę surowca farmaceutycznego zostały ustalone na poziomie 15 percentyla rozkładu cen sprawozdanych przez apteki w roku ubiegłym (2023) i nie wyższym niż 30 percentyl rozkładu cen sprawozdanych przez apteki w roku poprzedzającym rok ubiegły (2022).
Poszczególne produkty będące składnikami leków recepturowych zostały pogrupowane w zbiory (surowce farmaceutyczne) na podstawie nazwy produktu oraz nazwy powszechnie stosowanej. Poszczególnym grupom surowców zostały nadane nazwy identyfikujące daną grupę produktów na podstawie zbliżonego mechanizmu działania. Poszczególne produkty po uwzględnieniu ww. analizy zostały zakwalifikowane do odrębnych grup. Wysokość limitów cen surowców została wyznaczona dla każdej z ww. grup indywidualnie i wynika z obliczeń matematycznych.
- nazewnictwa utworzonych grup surowców
Stanowisko NFZ:
Opracowując wykaz, Narodowy Fundusz Zdrowia dołożył wszelkich starań, aby ujednolicić poszczególne substancje wzorem tworzenia grup limitowych dla leków gotowych. Podstawową zasadą było posiadanie przez surowiec tej samej nazwy międzynarodowej, podobnego działania terapeutycznego i zbliżonego mechanizmu działania.
- kwalifikacji surowców do wybranych grup, tzn. postulowane były wyodrębnienia wybranych cząsteczek
Stanowisko NFZ:
Podstawową zasadą kwalifikacji do poszczególnych grup było posiadanie przez surowiec tej samej nazwy międzynarodowej, podobnego działania terapeutycznego i zbliżonego mechanizmu działania.
- rozróżniania form mikronizowanych
Stanowisko NFZ:
Postulat odnoszący się do wyróżniania form mikronizowanych surowców farmaceutycznych, np. hydrokoryzonu nie znajduje uzasadnienia, ponieważ proces, który ma na celu mikronizację nie wpływa na działanie terapeutyczne wskazanego surowca. Należy zauważyć bowiem, że wskazany proces dotyczy jedynie redukcji średnicy cząstek stałych substancji do wielkości rzędu mikrometrów.
Uwagi zostały rozpatrzone, dlatego opublikowany wykaz surowców obowiązuje od 1 lipca 2024 roku do 30 czerwca 2025 roku.
Na podstawie, których danych powstał wykaz?
Dane ujęte w wykazie zostały opracowane na podstawie cen sprawozdanych przez apteki do Narodowego Funduszu Zdrowia za 2023 rok (zgodnie z przepisami prawa).
Co z limitem dla surowców, których aktualnie nie ma w wykazie?
Jeśli na dzień ustalenia wykazu Narodowy Fundusz Zdrowia nie dysponował informacjami o cenach niektórych zarejestrowanych surowców farmaceutycznych, ponieważ w badanym okresie nie były one używane i sprawozdawane do NFZ, nie wyznacza się dla nich limitu.
To oznacza, że surowce spoza opublikowanej listy finansowane są w wysokości odpowiadającej cenie ich nabycia przez aptekę.
Limit dla tych surowców zostanie wyznaczony w kolejnym wykazie.
[1] Podstawa prawna: art. 6 ust. 8d ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 826, 1733, 1938 i 2105)