Dla Świadczeniodawcy

Najważniejsze zmiany w finansowaniu i realizacji umów w opiece paliatywnej i hospicyjnej w 2024 r.

Dowiedz się:

  • jakie są świadczenia gwarantowane z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej,

  • jakie zmiany wprowadza Zarządzenie nr 41/2024/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia,

  • jakie są założenia projektu nowego zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna.

Obejrzyj webinarium NFZ i posłuchaj praktycznych porad ekspertów.

 

Mam pytanie dotyczące nowego kodu produktu NFZ dla porady kwalifikacyjnej do oddziału medycyny paliatywnej/hospicjum stacjonarnego. Jakie są warunki, które musi spełnić świadczeniodawca, aby móc rozliczyć tę poradę?

Proszę o potwierdzenie, że porada kwalifikacyjna w Hospicjum Domowym - tak jak porada w Poradni Medycyny Paliatywnej - może być wykonana i rozliczana wszystkim pacjentom, a nie tylko pacjentom, którzy pozytywnie przejdą kwalifikację.

Pytanie odnośnie Hospicjum domowego - czy nowy produkt (porada kwalifikacyjna) będzie płacony niezależnie od tego czy pacjent zostanie zakwalifikowany czy nie?

 

Warunkiem rozliczenia produktu porady kwalifikacyjnej do oddziału medycyny paliatywnej/ hospicjum stacjonarnego jest spełnienie przez pacjenta warunków kwalifikacji do objęcia świadczeniem określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 262).

Zgodnie z § 9 rozporządzenia warunkami realizacji świadczeń gwarantowanych opieki paliatywnej i hospicyjnej są:

1)przedstawienie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego;

2)wskazanie medyczne, a w szczególności fakt występowania u świadczeniobiorcy jednostki chorobowej, o której mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia, nierokującej nadziei na wyleczenie, a w przypadku perinatalnej opieki paliatywnej - ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba zagrażająca życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, w szczególności zaburzenia rozwojowe prowadzące do poronienia samoistnego, porodu przedwczesnego lub zgonu wewnątrzmacicznego, zaburzenia rozwojowe prowadzące do przedwczesnej śmierci żywo urodzonego dziecka, określone w szczególności jednostkami chorobowymi, o których mowa w części III załącznika nr 1 do rozporządzenia.

W przypadku jeśli nie ma wskazań medycznych do objęcia osoby opieką paliatywną lub nie są spełnione inne warunki określone w § 9 rozporządzenia, nie jest możliwe rozliczenie takiego świadczenia.

Porada kwalifikacyjna do hospicjum domowego, hospicjum domowego dla dzieci lub porada kwalifikacyjna do oddziału medycyny paliatywnej/ hospicjum stacjonarnego może być rozliczona w przypadku zakwalifikowania pacjenta do objęcia opieką. Produkt należy sprawozdać w pierwszym dniu objęcia opieką.

 

Z jaka datą należy sprawozdać poradę kwalifikacyjną? Wiadomo, że taka porada (ze względu na kolejkę oczekujących) odbędzie się wcześniej niż pacjent zostanie objęty opieką. W tym przypadku sprawozdajemy poradę z rzeczywistą datą jej wykonania czy z data pierwszego dnia objęcia opieką?"

Czy dokumentacja medyczna się zmieni, chodzi jak dokumentować tę poradę kwalifikacyjną czy ta porada będzie wykazywana w dzień przyjęcia pacjenta do np. HD?

Porada kwalifikacyjna powinna być odnotowana w dokumentacji medycznej pacjenta i wykazana w dniu objęcia opieką.

 

Czy płatność za kwalifikację do hospicjum domowego dla dzieci oznacza, że powinniśmy wykazywać osobno ilość takich porad?

Tak. W dniu objęcia opieką pacjenta przez hospicjum domowe dla dzieci należy sprawozdać produkt porada kwalifikacyjna do hospicjum domowego dla dzieci.

 

Czy na jeden pobyt pacjenta przypada jedna płatna wizyta kwalifikacyjna czy więcej (kolejna co 3 miesiące)?

W jaki sposób powinna odbywać się kwalifikacja co 3 miesiące?

Proszę opowiedzieć coś więcej na temat co 3 miesięcznych kwalifikacji. Czy będzie to dodatkowo płatne? Czy będą produkty rozliczeniowe dla tego typu świadczenia? Czy sama kwalifikacja ma polegać na wpisie w dokumentacji medycznej?

 Poradę kwalifikacyjną można wykazać tylko raz  w dniu objęcia pacjenta opieką.

Ocena stanu pacjenta powinna odbywać się podczas każdej wizyty/ porady realizowanej w ramach świadczenia gwarantowanego, natomiast zapis wprowadza dodatkowo obowiązek udokumentowania wskazań do kontynuacji opieki paliatywnej i hospicyjnej nie rzadziej niż co 3 miesiące w celu ograniczenia zjawiska przedłużających się pobytów pacjentów, którzy mogliby mieć zapewnioną opiekę właściwą do ich potrzeb w ramach innych rodzajów świadczeń zdrowotnych lub społecznych.

Świadczeniodawca dokonuje oceny czy pacjent w dalszym ciągu wymaga opieki paliatywnej i hospicyjnej, czy stan jego zdrowia pozwala na przekazanie do innej formy opieki adekwatnej do jego potrzeb. Decyzja powinna być odnotowana w dokumentacji medycznej na potrzeby ewentualnych działań sprawdzających.

Obowiązek weryfikacji wskazań do kontynuacji opieki paliatywnej będzie odnosił się do świadczeń finansowanych osobodniem tj.: hospicjum stacjonarnego, hospicjum domowego i hospicjum domowego dla dzieci.

 

Czy mając pod opieką w hospicjum domowym pacjenta dopuszczalne jest aby taki pacjent jednoczasowo korzystał z Poradni żywienia dojelitowego w warunkach domowych i tlenoterapii w warunkach domowych?

Zgodnie z §14 ust 1 zarządzenia nr 196/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna dopuszcza się łączenie świadczeń hospicjum domowego z żywieniem dojelitowego w warunkach domowych.

Łączenie świadczeń hospicjum domowego i tlenoterapii domowej jest niedopuszczone. W ramach hospicjum domowego świadczeniodawca ma obowiązek zapewnić pacjentowi koncentrator tlenu. Z uwagi na to, że świadczenia tlenoterapii domowej polegają w głównej mierze na zaopatrzeniu pacjenta w koncentrator tlenu, przepisy zarządzenia Prezesa NFZ wykluczają możliwość łączenia tych dwóch form opieki, ponieważ nie ma potrzeby zaopatrywania świadczeniobiorcy w dwa koncentratory tlenu

 

Czy hospitalizacja jednodniowa obejmuje enumeratywnie wymienione w nawiasie przypadki?

Dzień dobry, rozumiem że jeżeli pacjent jedzie z HS na chemioterapię do szpitala nie będziemy musieli robić tzw. przepustki rozliczeniowej czyli przerwy w osobodniach,

Do jednoczasowego rozliczania dopuszcza się wymienione świadczenia wykonane w ramach hospitalizacji jednodniowej łącznie ze świadczeniami opieki paliatywnej i hospicyjnej.

W przytoczonym przykładzie (pacjent jedzie z HS na chemioterapię do szpitala) nie trzeba robić przerwy w osobodniach, jeżeli chemioterapia ma charakter leczenia paliatywnego oraz odbywa się w trybie jednodniowym.

 

Czy w dniu chemioterapii realizowanej w trybie jednodniowym pacjenta będącego pod opieką hospicjum domowego musi być wizyta personelu żeby można było rozliczyć ten osobodzień

Nie ma takiego warunku. Wizyta może się odbyć, jeżeli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, np. w przypadku złego samopoczucia pacjenta po zabiegu.

Celem dopuszczenia do jednoczasowego rozliczania świadczeń opieki paliatywnej ze świadczeniami chemioterapii paliatywnej realizowanej w trybie jednodniowym jest częściowe ograniczenie liczby hospitalizacji po zabiegu. Pacjent w dalszym ciągu ma prawo do opieki w szpitalu w ramach leczenia działań niepożądanych po zabiegu, natomiast w przypadku kiedy objawy będzie można opanować w ramach świadczeń OPH ogranicza się ryzyka związane z pobytem pacjenta w szpitalu.

 

Czyli prywatna rehabilitacja może być realizowana łącznie ze świadczeniami opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Tak. Koincydencje świadczeń zachodzą wyłącznie pomiędzy świadczeniami finansowanymi ze  środków publicznych.

 

Czy czas trwania wizyty w poradni będzie weryfikowany?

W celu zapewnienia właściwej jakości świadczeń Fundusz będzie weryfikował czas trwania wizyty.

 

Od kiedy będzie obowiązywać nowa taryfikacja?

Nowe taryfy świadczeń planuje się wprowadzić od 1 lipca 2024 r.

 

Czy nie będą kwestionowane świadczenia, kiedy pacjent odbędzie wizytę np w POZ, zdarza się że rodzina idzie do lekarza POZ po receptę. Kwestionowane są świadczenia Hospicjum, korygowany cały 30-31 dniowy pobyt i korekta na wszystkie dni. Czy jest możliwość że kwestionowany i korygowany jest jeden dzień?

Pacjent objęty świadczeniami w hospicjum stacjonarnym lub oddziale medycyny paliatywnej nie może mieć wypisywanej recepty, ponieważ koszt leków niezbędnych do opieki nad pacjentem jest  ujęty w osobodniu opieki.

Zgodnie z § 12 ust. 9 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, osoby uprawnione nie mogą w czasie leczenia w zakładach leczniczych, w których jest wykonywana działalność lecznicza w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, ordynować świadczeniobiorcy, koniecznych do wykonania świadczenia, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę.

Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 262) w zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych świadczeniodawca zapewnia świadczeniobiorcy nieodpłatnie w warunkach stacjonarnych leki i wyroby medyczne.

 

Nowa taryfikacja była sporządzona na podstawie kosztów z 2023 r. i nie obejmowała kolejnych podwyżek od 01.07.2024r. Czy wobec tego będzie dodatkowy wzrost stawek w związku z obowiązkiem dania podwyżek personelowi?,

Wzrost stawek w związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia wprowadzanym ustawą z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1352), odbywa się na podstawie corocznych rekomendacji AOTMiT

 

Czy nadlimity za I kwartał będą zapłacone zgodnie z nowym rozporządzeniem, czy zgodnie z dotychczasowymi przepisami.

Świadczenia wykonane ponad kwotę umowy w I kwartale będą finansowane zgodnie z dotychczasowymi przepisami. Zasady dotyczące nielimitowanego rozliczania świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej obowiązują od 1 kwietnia 2024 r. tj. od II kwartału.

 

Czy można wykorzystać poradę kwalifikacyjną z poradni do przyjęcia pacjenta do hospicjum domowego?

Nie, ponieważ w zakresie poradni medycyny paliatywnej nie ma produktu rozliczeniowego porada kwalifikacyjna. Planuje się utworzyć produkt porada pierwszorazowa, która  trwa odpowiednio dłużej i jest lepiej wyceniona.

Świadczenia poradni medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowego stanowią odrębne zakresy i są finansowane w ramach innych umów.

 

Dlaczego pacjent jeżeli nie ma drugiej wizyty lekarza w hospicjum domowym a nie był cały miesiąc np nastąpił zgon 28 danego miesiąca lub trafił do szpitala nie jest rozliczany wizyta np była planowana na 30 dnia miesiąca.

Wszelkie problemy i uwagi dotyczące umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej powinny być wyjaśniane z oddziałem wojewódzkim NFZ. Pracownik oddziału po zapoznaniu się ze sprawą może dopuścić do rozliczenia zakwestionowane świadczenia.

 

Kto zapłaci za świadczenie w sytuacji dyskwalifikacji w trakcie opieki w oddziale medycyny paliatywnej gdy nie będzie miejsc do przeniesienia pacjenta do innych form opieki np. DPS, ZOL

Pacjent można wypisać jeżeli ma zapewnioną kontynuację opieki w ramach innych form opieki zdrowotnej lub społecznej.

 

W poradni neurologicznej otrzymam zapłatę z NFZ za wizytę pierwszorazową nawet jeżeli pacjenta nie zakwalifikuję do dalszego leczenia. Dlaczego to nie działa w poradni medycyny paliatywnej ?

Porada pierwszorazowa w poradni medycyny paliatywnej zostanie sfinansowana tak jak ma to miejsce w ramach innych świadczeń ambulatoryjnych, również w przypadku gdy pacjent nie zakwalifikuje się do dalszego leczenia,.

 

Czy porada pierwszorazowa w Poradni Medycyny Paliatywnej musi obejmować poradę lekarza, pielęgniarki i psychologa, czy tylko lekarza? Przecież pacjent nie musi wyrazić zgody np na psychologa? Czy poradę pierwszorazową można rozliczyć podczas wizyty domowej?

Czy porada pierwszorazowa w poradni dotyczy lekarza?

Porada pierwszorazowa w poradni medycyny paliatywnej odbywa się z udziałem lekarza. W trakcie porady mogą uczestniczyć pozostali członkowie zespołu poradni. Całość porady powinna trwać nie mniej niż 50 minut.

 

Jaki jest przelicznik zasobów ludzkich na jeden osobodzień?

W celu ujednolicenia zasad nadzoru nad realizacją umów oraz równego traktowania świadczeniodawców, NFZ będzie dokonywać weryfikacji wymaganego personelu i sprzętu w odniesieniu do średniomiesięcznej liczby świadczeniobiorców. Przykładowo jeśli w czerwcu świadczeniodawca wykazał do rozliczenia 1500 produktów „osobodzień w hospicjum domowym” to wymogi dotyczące personelu i sprzętu należy odnosić do 50 świadczeniobiorców (1500/30 = 50).

W przypadku realizacji świadczeń w warunkach stacjonarnych Fundusz dodatkowo będzie monitorował, czy liczba pacjentów w poszczególnych dniach nie przekroczyła liczby łóżek zarejestrowanych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

 

Odpowiedzi na pozostałą część pytań zostaną umieszczone w najbliższym możliwym terminie