Dla Świadczeniodawcy
Aktualności i komunikaty
Regulamin prac Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych
Regulamin prac Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych
Sporządzony w dniu 22 marca 2013 r. w związku z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 lutego 2013 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. Urz. Ministra Zdrowia, poz.10), zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 27/2012/DGL z 10 maja 2012 r. z późn. zm. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe).
- Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych, zwany dalej "Zespołem Koordynacyjnym" powołuje Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Zespół Koordynacyjny działa przy ośrodku będącym realizatorem świadczenia "kwalifikacja i weryfikacja leczenia biologicznego w chorobach reumatycznych", zwanym dalej "Jednostką Koordynującą".
- W skład Zespołu Koordynacyjnego wchodzą specjaliści zajmujący się leczeniem chorób reumatologicznych lekami biologicznymi (specjaliści reumatologii, dermatologii).
- W posiedzeniach Zespołu Koordynacyjnego mają prawo uczestniczyć z prawem głosu, w kwestii zgodności z opisem świadczenia - przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, a także w roli obserwatorów bez prawa głosu - przedstawiciele Jednostki Koordynującej oraz na zaproszenie Przewodniczącego przedstawiciele stowarzyszeń chorych.
-
Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych kwalifikuje i weryfikuje skuteczność leczenia pacjentów w ramach następujących programów lekowych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia:
1) Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS) o przebiegu agresywnym,
2) Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK),
3) Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS),
4) Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym, wskazanych w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Kwalifikacja do leczenia w ramach danego programu lekowego odbywa się zgodnie z opisem świadczenia zamieszczonym w obwieszczeniu Ministra Zdrowia oraz Zarządzeniu. - Zespół Koordynacyjny wybiera spośród swoich członków Przewodniczącego oraz Zastępcę Przewodniczącego. Wybór następuje zwykłą większością głosów. Obsługę Zespołu Koordynacyjnego zapewnia sekretariat, którego siedziba znajduje się w Jednostce Koordynującej.
- Pracami Zespołu Koordynacyjnego kieruje Przewodniczący przy pomocy Zastępcy Przewodniczącego.
-
Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
1) przestrzeganie przez Zespól Koordynacyjny stosowania postanowień niniejszego Regulaminu;
2) organizacja oraz prowadzenie posiedzeń Zespołu Koordynacyjnego;
3) przydzielanie członkom Zespołu Koordynacyjnego prac niezbędnych do prawidłowego wypełniania zadań Zespołu;
4) wyrażanie zgody na udział oraz wyznaczanie sposobu i czasu uczestnictwa w posiedzeniach Zespołu Koordynacyjnego osób, o których mowa w ust 4;
5) sporządzanie i podpisywanie stanowisk, opinii oraz innych dokumentów wytwarzanych przez Zespół Koordynacyjny;
6) reprezentowanie Zespołu Koordynacyjnego na zewnątrz. - Do zadań sekretariatu należy w szczególności: archiwizacja dokumentów, przekazywanie korespondencji, kontaktowanie się z członkami Zespołu, protokołowanie posiedzeń, zawiadamianie o spotkaniach oraz informowanie ośrodka występującego z wnioskiem o kwalifikację do leczenia, kontynuację i zaprzestanie stosowania leku.
- Posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego odbywają się, co najmniej 12 razy w roku, według przyjętego na dany rok harmonogramu. Harmonogram posiedzeń ustala na początku danego roku kalendarzowego Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego, a następnie przesyła informację o terminach posiedzeń Zespołu Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Na wniosek Przewodniczącego Zespołu lub Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego mogą odbywać się poza harmonogramem posiedzeń.
- Zespół Koordynacyjny podejmuje uchwały w szczególności dotyczące rozpoczęcia leczenia biologicznego, kontynuowania jej oraz zakończenia terapii, w oparciu o właściwie opracowany "Wniosek o zakwalifikowanie pacjenta do leczenia biologicznego w programie (.)", sporządzony i przekazany do członków Zespołu Koordynacyjnego.
- Kwalifikacja i weryfikacja skuteczności leczenia odbywa się na podstawie prawidłowo uzupełnionych wniosków o zakwalifikowanie pacjenta przesłanych do sekretariatu Zespołu Koordynacyjnego, którego siedziba znajduje się przy Jednostce Koordynującej.
-
Przedstawiciele stowarzyszeń chorych nie biorą udziału w omawianiu wniosków
o zakwalifikowanie pacjenta do właściwego programu lekowego. -
Zespół Koordynacyjny jest niezależny, a jego członkowie nie porozumiewają się w sprawach pracy Zespołu, a szczególnie w zakresie wydawanych opinii z lekarzem prowadzącym pacjenta, pacjentem lub jakąkolwiek osobą, organizacją czy instytucją, która mogłaby
być zainteresowana przydzieleniem leku. Wszystkie informacje, które mogą mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji zamieszczane są wyłącznie w nadesłanym wniosku. - Członek Zespołu obowiązany jest powiadomić, w formie pisemnej sekretariat o przyczynie swej nieobecności na posiedzeniu Zespołu Koordynacyjnego.
- Uchwały oraz inne decyzje Zespołu Koordynacyjnego zapadają na posiedzeniach zwykłą większością głosów, w obecności Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego lub Zastępcy Przewodniczącego i obecności nie mniej niż 5 członków Zespołu. W przypadku oddania równej liczby głosów, decyduje głos Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego lub w przypadku jego nieobecności Zastępcy Przewodniczącego. Postanowienia określone w zdaniu 1 stosuje się do wniosku o kontynuację i zakończenie leczenia.
-
Informację o wyniku rozpatrzenia wniosku Zespół Koordynacyjny przekazuje w terminie
14 dni od dnia jego rozpatrzenia do Narodowego Funduszu Zdrowia i Jednostki Koordynującej. - Zespół wyraża swoje decyzje w formie uchwał, stanowisk lub wniosków, które opatrywane są podpisem Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego, a w razie jego nieobecności podpisem Zastępcy Przewodniczącego.
- Podczas posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego Przewodniczący lub Zastępca Przewodniczącego wyznacza spośród członków Zespołu Koordynacyjnego osoby, które do czasu najbliższego posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego mają uprawnienie do kwalifikowania chorych w systemie informatycznym do uczestnictwa w programach lekowych, o których mowa w ust. 5 poprzez aplikację internetową SMPT - rejestr chorób reumatologicznych, w imieniu Zespołu Koordynacyjnego.
- Z posiedzeń Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego lub Zastępca Przewodniczącego. Protokół jest przekazywany do Narodowego Funduszu Zdrowia i zamieszczany na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce Zespoły Koordynacyjne.
- Każda osoba powołana przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w skład Zespołu Koordynacyjnego obowiązana jest do uzupełniania formularza Zgłoszenia do Rejestru Korzyści, Deklaracji o braku konfliktu interesów.
Prezes
Narodowego Funduszu Zdrowia
Agnieszka Pachciarz
źródło - Departament Gospodarki Lekami
Ostatnio zapisany: 28.03.2013 r. Norbert Tyszka