Dla Świadczeniodawcy
Aktualności i komunikaty
Regulamin pracy Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Chorych Na Raka Podstawnokomórkowego Skóry
10-06-2019
Regulamin pracy Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Chorych na Raka Podstawnokomórkowego Skóry
z dnia 4 czerwca 2019 roku
W związku z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2019 r. (Dz. Urz. Min. Zdr. 2019 poz. 19), zwanym dalej „obwieszczeniem”, oraz zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe, zwanym dalej „zarządzeniem”, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia określa regulamin Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Chorych na Raka Podstawnokomórkowego Skóry.
- Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Chorych na Raka Podstawnokomórkowego Skóry, zwany dalej „Zespołem Koordynacyjnym” powołuje Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Zespół Koordynacyjny działa przy ośrodku będącym realizatorem świadczenia „kwalifikacja do leczenia w programie lekowym oraz weryfikacja jego skuteczności” (Jednostka Koordynująca).
- W skład Zespołu Koordynacyjnego wchodzą specjaliści w dziedzinie dermatologii i wenerologii, onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, radioterapii onkologicznej.
- W posiedzeniach Zespołu Koordynacyjnego mają prawo uczestniczyć z prawem głosu, w kwestii zgodności z opisem świadczenia – przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, a także w roli obserwatorów bez prawa głosu – przedstawiciele Jednostki Koordynującej.
- Zespół Koordynacyjny kwalifikuje pacjentów do leczenia w ramach programu lekowego Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem (ICD-10 C44). Kwalifikacja odbywa się zgodnie z opisem programu lekowego.
- Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego oraz Zastępcę Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego wskazuje Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast Zespół Koordynacyjny wybiera spośród swoich członków Sekretarza Zespołu Koordynacyjnego. Wybór następuje zwykłą większością głosów.
- Obsługę Zespołu Koordynacyjnego zapewnia sekretariat, którego siedziba znajduje się w Jednostce Koordynującej, w Klinice Dermatologii Wojskowego Instytutu Medycznego Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie; adres: 04-141 Warszawa, ul. Szaserów 128.
- Pracami Zespołu Koordynacyjnego kieruje Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego.
- Do zadań Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego należy w szczególności:
- zapewnienie przestrzegania przez Zespół Koordynacyjny stosowania postanowień niniejszego regulaminu;
- organizacja oraz prowadzenie posiedzeń Zespołu Koordynacyjnego;
- przydzielanie członkom Zespołu Koordynacyjnego zadań niezbędnych do prawidłowego wypełniania obowiązków Zespołu;
- sporządzanie i podpisywanie stanowisk, opinii oraz innych dokumentów wytwarzanych przez Zespół Koordynacyjny;
- reprezentowanie Zespołu Koordynacyjnego na zewnątrz.
- Do zadań sekretariatu Zespołu Koordynacyjnego należy w szczególności: archiwizacja nadesłanej dokumentacji medycznej, przekazywanie korespondencji, kontaktowanie się z członkami Zespołu Koordynacyjnego, protokołowanie posiedzeń, zawiadamianie o spotkaniach oraz informowanie ośrodka występującego z wnioskiem o kwalifikację do leczenia o decyzji Zespołu Koordynacyjnego.
- Posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego odbywają się w zależności od bieżących potrzeb, co najmniej cztery razy w roku. Posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego mogą także odbywać się z zastosowaniem środków komunikacji elektronicznej.
- Harmonogram posiedzeń ustala na początku danego roku kalendarzowego Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego, który przesyła Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia informację o terminach posiedzeń Zespołu. Na wniosek Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego lub Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego mogą odbywać się poza terminami wynikającymi z harmonogramu.
- Kwalifikacja pacjentów do leczenia w ramach programu lekowego Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem (ICD-10 C44) odbywa się na podstawie prawidłowo uzupełnionego Wniosku o zakwalifikowanie pacjenta do leczenia w programie lekowym Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem, w module „rak podstawnokomórkowy skóry” w systemie elektronicznego monitorowania programów lekowych (SMPT).
- Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do programu lekowego Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem (ICD-10 C44) podejmuje co najmniej 4 członków Zespołu Koordynacyjnego zwykłą większością głosów. W przypadku oddania równej liczby głosów, decyduje głos Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego lub w przypadku jego nieobecności – Zastępcy Przewodniczącego.
- Członek Zespołu Koordynacyjnego zobowiązany jest powiadomić w formie pisemnej sekretariat o przyczynie swojej nieobecności na posiedzeniu Zespołu Koordynacyjnego. W przypadku braku możliwości wykonywania obowiązków związanych z pracą w Zespole z powodu urlopu, zwolnienia lekarskiego, dłuższej nieobecności lub innej przyczyny należy również powiadomić Przewodniczącego lub Zastępcę Przewodniczącego.
- Uchwały oraz inne decyzje Zespołu Koordynacyjnego zapadają na posiedzeniach zwykłą większością głosów w obecności Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego lub Zastępcy Przewodniczącego, w obecności nie mniej niż 4 członków Zespołu. W przypadku oddania równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego lub w przypadku jego nieobecności - Zastępcy Przewodniczącego.
- Uchwały, stanowiska lub wnioski podpisuje Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego.
- Z posiedzeń Zespołu Koordynacyjnego sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego lub jego Zastępca. Protokół jest przekazywany do Narodowego Funduszu Zdrowia i zamieszczany na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce Zespoły Koordynacyjne.
- Każda osoba powołana przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w skład Zespołu Koordynacyjnego zobowiązana jest do zgłoszenia ewentualnego konfliktu interesów oraz zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, które nabyła w związku z udziałem w pracach Zespołu.
- Zespół Koordynacyjny jest niezależny, a jego członkowie nie porozumiewają się w sprawach pracy Zespołu, a szczególnie wydawanych opinii, z jakąkolwiek osobą, organizacją czy instytucją, która mogłaby być zainteresowana kwalifikacją danego pacjenta do leczenia w ramach programu. Wszystkie informacje, które mogą mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji muszą być zamieszczone w nadesłanym wniosku.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem jego podpisania.
Metryka
Podmiot publikujący:
Centrala NFZ
Publikujący informację:
Marta Popek
Publikacja informacji:
10.06.2019 00:00
Źródło:
Departament Gospodarki Lekami
Sprawdź historię zmian