Dla Świadczeniodawcy

Aktualności i komunikaty

Regulamin Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Neowaskularnej (Wysiękowej) Postaci Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem

01-12-2015

Regulamin zatwierdzony w dniu 24 listopada 2015 r. przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, został opracowany w związku z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 kwietnia 2015 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (DZ. URZ. Min. Zdr. 2015.23) oraz zarządzeniem Nr 36/2015/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 lipca 2015 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe).

1. Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Neowaskularnej (Wysiękowej) Postaci Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem, zwany dalej "Zespołem Koordynacyjnym" powołuje Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

2. Zespół Koordynacyjny działa przy ośrodku będącym realizatorem świadczenia „Kwalifikacja do Leczenia Neowaskularnej (Wysiękowej) Postaci Zwyrodnienia Plamki Związanego z  Wiekiem (AMD)”, zwanym dalej "Jednostką Koordynującą".

3. W skład Zespołu Koordynacyjnego wchodzą specjaliści zajmujący się leczeniem wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (specjaliści chorób oczu).

4. W posiedzeniach Zespołu Koordynacyjnego mają prawo uczestniczyć z prawem głosu, w kwestii zgodności z opisem świadczenia - przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, a także w roli obserwatorów bez prawa głosu - przedstawiciele Jednostki Koordynującej.

5. Zespół Koordynacyjny kwalifikuje pacjentów do leczenia w ramach programu lekowego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia: „Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) (ICD-10 H35.3)”.  Kwalifikacja do leczenia w ramach danego programu lekowego odbywa się zgodnie z opisem świadczenia zamieszczonym w obwieszczeniu Ministra Zdrowia.

6. Zespół Koordynacyjny wybiera spośród swoich członków Przewodniczącego oraz Zastępcę Przewodniczącego. Wybór następuje zwykłą większością głosów. Obsługę Zespołu Koordynacyjnego zapewnia sekretariat, którego siedziba znajduje się w Jednostce Koordynującej.

7. Pracami Zespołu Koordynacyjnego kieruje Przewodniczący przy pomocy Zastępcy Przewodniczącego.

8. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:

  1. przestrzeganie przez Zespół Koordynacyjny stosowania postanowień niniejszego Regulaminu;
  2. organizacja oraz prowadzenie posiedzeń Zespołu Koordynacyjnego;
  3. przydzielanie członkom Zespołu Koordynacyjnego prac niezbędnych do prawidłowego wypełniania zadań Zespołu;
  4. wyrażanie zgody na udział oraz wyznaczanie sposobu i czasu uczestnictwa w posiedzeniach Zespołu Koordynacyjnego osób, o których mowa w ust 4;
  5. sporządzanie i podpisywanie stanowisk, opinii oraz innych dokumentów wytwarzanych przez Zespół Koordynacyjny;
  6. reprezentowanie Zespołu Koordynacyjnego na zewnątrz.

9. Do zadań sekretariatu należy w szczególności: archiwizacja dokumentów, przekazywanie korespondencji, kontaktowanie się z członkami Zespołu, protokołowanie posiedzeń, zawiadamianie o spotkaniach oraz informowanie ośrodka występującego z wnioskiem o kwalifikację do leczenia.

10. Posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego odbywają się w zależności od bieżących potrzeb, przynajmniej raz na kwartał. Posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego mogą odbywać się drogą teleinformatyczną. Harmonogram posiedzeń ustala na początku danego roku kalendarzowego Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego, który przesyła Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia informację o terminach posiedzeń Zespołu.  Na wniosek Przewodniczącego Zespołu lub Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego mogą odbywać się poza terminami wynikającymi z harmonogramu.

11. Kwalifikacja pacjentów do leczenia w ramach programu lekowego „Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) (ICD-10 H35.3)” odbywa się na podstawie prawidłowo uzupełnionych wniosków o zakwalifikowanie pacjenta przesłanych do sekretariatu Zespołu Koordynacyjnego, którego siedziba znajduje się przy Jednostce Koordynującej lub po uruchomieniu - przez system SMPT.

12. Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do programu lekowego „Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) (ICD-10 H35.3)” podejmuje lekarz będący członkiem Zespołu Koordynacyjnego, wyznaczony przez Przewodniczącego. Przypadki trudne z diagnostycznego punktu widzenia są konsultowane z Przewodniczącym Zespołu, Zastępcą Przewodniczącego Zespołu, w razie zaistnienia takiej potrzeby – omawiane podczas posiedzeń Zespołu Koordynacyjnego.

13. Członek Zespołu obowiązany jest powiadomić w formie pisemnej sekretariat o przyczynie swej nieobecności na posiedzeniu Zespołu Koordynacyjnego. W przypadku braku możliwości wykonywania obowiązków związanych z pracą w Zespole z powodu urlopu, zwolnienia lekarskiego, dłuższej nieobecności lub innej przyczyny należy również powiadomić Przewodniczącego lub Zastępcę Przewodniczącego.

14. Uchwały oraz inne decyzje Zespołu Koordynacyjnego zapadają na posiedzeniach zwykłą większością głosów, w obecności Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego lub Zastępcy Przewodniczącego i obecności nie mniej niż 3 członków Zespołu. W przypadku oddania równej liczby głosów, decyduje głos Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego lub w przypadku jego nieobecności, Zastępcy Przewodniczącego. Powyższe nie dotyczy decyzji związanych z kwalifikacją pacjenta do leczenia w  programie lekowym „Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) (ICD-10 H35.3)”.

15. Uchwały, stanowiska lub wnioski opatrywane są podpisem Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego, a w razie jego nieobecności podpisem Zastępcy Przewodniczącego.

16. Z posiedzeń Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Neowaskularnej (Wysiękowej) Postaci Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego lub Zastępca Przewodniczącego. Protokół jest przekazywany do Narodowego Funduszu Zdrowia i zamieszczany na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce Zespoły Koordynacyjne.

17. Każda osoba powołana przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w skład Zespołu Koordynacyjnego obowiązana jest do zgłoszenia ewentualnego konfliktu interesów oraz zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, które nabyła w związku z udziałem w pracach Zespołu.

Prezes
Narodowego Funduszu Zdrowia

Tadeusz Jędrzejczyk

 

Podmiot publikujący: Centrala NFZ
Publikujący informację: Damian Wieczorek
Publikacja informacji: 01.12.2015 00:00
Aktualizacja informacji: 01.12.2015 11:26
Sprawdź historię zmian
Wszystkie aktualności